Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik indukcyjny startuje bez włączenia uzwojenia rozruchowego

mlsz 10 Sep 2011 21:27 2529 11
    mlsz
    Level 9  
    Szanowni Panowie elektrycy.

Moją obrabiarkę do drewna napędza silnik indukcyjny (jednofazowy) z uzwojeniem rozruchowym. Normalna "procedura startowa" jest taka, że wciska się wyłącznik, co powoduje, że silnik obraca się wolno, następnie wciska się na krótko drugi przycisk i wtedy silnik wchodzi na obroty eksploatacyjne.

Ostanio zauważyłem, że po wielu włączeniach i wyłączeniach silnik od razu osiąga obroty eksploatacyjne po włączeniu, bez potrzeby wciskania drugiego przycisku. Zjawisko zanika po dłuższej przerwie w użytkowaniu.

Czy jest to objaw rozwijajacej się awarii silnika, czy też nie ma się czym przejmować?
    User removed account
    User removed account  
    edekk
    Level 26  
    Quote:
    Ta obrabiarka jest dobrze wykonana? Opisana przez ciebie procedura powinna być realizowana automatycznie tzn. przychodzisz włączasz i działa. Takie ręczne załączanie uzwojenia rozruchowego może różnie się skończyć dla silnika.

Mam starą piłę tarczową na 230V 2kW i też jest przycisk rozruchowy.
    mlsz
    Level 9  
    Cat_puma wrote:
    Ta obrabiarka jest dobrze wykonana?

Tak została wykonana fabrycznie. To jest produkt łotweski marki DAUER z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych. W tamtych latach sporo jej używałem. Potem leżała nieużywana aż do teraz.
    User removed account
    User removed account  
    mlsz
    Level 9  
    Nie zauważyłem żadnych innych niepokojących objawów poza opisanym w pierwszym poscie. Ale też nie jest łatwo sprawdzić, czy silnik się przegrzewa. Jest zabudowany.
    User removed account
    User removed account  
    mlsz
    Level 9  
    Co konkretnie pomierzyć i jak? Z instrukcji dostarczonej wraz obrabiarką wynika, że ten silnik pobiera moc 0,9 kW. Niczego więcej nie wiem.

Jakiego prądu powinienem oczekiwać? Jak sprawdzić stan izolacji?
    User removed account
    User removed account  
    mlsz
    Level 9  
    Mam tyko uniwersalny miernik kombinowany - amperomierz, woltomierz i omomierz. Czy mogę coś zrobić z tym sprzetęm?

Też chodzi mi po głowie, że może wiesza się ten przycisk.
    User removed account
    User removed account  
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Zmierz rezystancję uzwojeń i izolacji. Możesz próbować to zrobić miernikiem uniwersalnym, w niektórych przypadkach daje się wykryć uszkodzenia. Jednak żeby tam cokolwiek sprawdzić to musisz zdjąć tą puszkę co montowany jest w niej przycisk, zobaczysz w niej baterię kondensatorów i plątaninę kabelków. Do pomiarów musisz odpiąć wyprowadzenia silnika i nie pomyl tych przewodów bo później nie dojdziesz o co tam chodzi.