Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik poziomu cieczy- z czego elektrody?

10 Wrz 2011 21:53 4989 16
 • Poziom 16  
  Po ostatnich burzach zrobiłem sobie czujnik poziomu wody w studzience burzówki. Sondy/elektrody są zrobione z drutu telefonicznego miedzianego owiniętego na plastykowej rurce na kilku poziomach. Zastanawiam się, czy miedź się z czasem nie utleni w stopniu uniemożliwiającym przepływ prądu? Przez 99% czasu elektrody są suche tylko w czasie burzy. Chcę to zasilać napięciem 5V jeśli to ma jakieś znaczenie.
  Czy może lepiej pocynować końcówki albo dolutować do końców po jednym goldpinie?

  W innym temacie na elektrodzie o czujniku poziomu płynu spryskiwaczy użytkownik pisał, że sonda zrobiona z miedzianych drutów (trochę grubszych niż moje) działa już 3 lata.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Dobrze żeby były pozłacane, ale to niewiele da gdy pomiar robi sie stałym prądem. Trzeba robić przemiennym, wtedy nie zachodzi elektroliza i materiał elektrod nie jest specjalnie wymagający. Dobra jest do tego stal kwasoodporna, nie problem zdobyć dwie śruby z kwasówki. Tak mają np. analizatory Hach Lange i od kilku lat elektrody od wycieku reagentów do kuwety są czyściutkie.
 • Poziom 16  
  Burze zdarzają się może z 10 razy w roku więc się zastanawiam czy jest sens kombinować. Więc możemy przyjąć pesymistycznie, że potrwają w sumie 10 godzin. Czy tyle wystarczy, żeby miedź się rozleciała?

  Co do stali to dobra myśl, z tymi wkrętami/śrubami ale czy da radę do tego miedź przylutować. Już chyba lepiej goldpiny.
 • Moderator - Sieci, Internet
  Może skorzystać z gotowych rozwiązań np. SATEL FD-1, Risco RW-T6FW,
 • Poziom 21  
  Najpewniejsze rozwiązanie to elektrody węglowe , a najprościej możesz je wykonać ze szczotek do wiertarki lub innego sprzętu , a nawet ze sztyftów węglowych po delikatnym rozebraniu baterii n.p. R6 . Są całkowicie chemoodporne i tanie , a podobne są używane profesjonalnie .
 • Poziom 19  
  Nie prościej zamontować kontaktrony i zrobić pływak z magnesem.
 • Poziom 16  
  Z kontaktronami to chyba za dużo roboty trzeba by wykrywać przejście magnesu koło kontaktronu przez co układ też skomplikowany. Proście już chyba użyć prądu zmiennego. Czy ktoś zna jakiś przykładowy schemat.

  Na razie mam taki układ jak tutaj na przerzutniku Schmitta
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic557265.html
  Na razie zrobiłem test i po 24h w szklance drut się nie rozleciał.
 • Poziom 19  
  Widzę że kolega nie zna zasady działania kontaktronu jest styk zalany w bańce szklanej i jak magnes polem magnetycznym ten styk zwiera. Nic nie trzeba wykrywać można podlutować dwa kabelki i załączać przekaźnik lub stycznik.
 • Poziom 16  
  Zasadę znam. Myślałem, że to kontaktrony ustawić na kilku poziomach i do pływaka przeczepić magnes który poziom wody będzie podnosił. Ale widzę, że miałeś na myśli zrobienie takich minipływaczków na każdym poziomie.
 • Poziom 19  
  Nie wystarczy jedna rurka i parę kontaktronów i jeden pływak z magnesem. Tylko sens takiego czujnika jest wtedy gdy regulujesz wydajnością pompy. Jak masz wypompować wodę przy stałej wydajności to wystarczy poziom zał pompę i wył pompę.
 • Poziom 19  
  Hydrostat mierzy cisnienie powietrza zamknietego w rurce. Jezeli to wystarczy to moze byc.
 • Poziom 24  
  Jak bardzo chcesz na elektrodach, to zrób sobie je z prętów z nierdzewki, lub kwasówki.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Rurka plastikowa jako element nośny, a na niej na odpowiedniej wysokości pierścienie z pasków blachy nierdzewnej lub z pociętej rurki z nierdzewki.
 • Poziom 16  
  W zeszłym roku nie zdążyłem dokończyć czujnika ale w międzyczasie wpadła mi w ręce przewodząca farba grafitowa. Co sądzicie o tym, żeby odsłonięte kawałki miedzianego druta nią pomalować? Będzie to chyba jakiś substytut użycia szczotek od silnika?
 • Poziom 8  
  A może zamiast elektrod, mierzyć odległość od wieka do lustra wody za pomocą małego układu z czujnikiem odległości?
  Testowany, myślę, że jego dokładność jest z powodzeniem wystarczająca do tego celu.

  pozdrawiam,
  Piotrek