Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik krokowy z trzema przewodami

poszumczum 11 Wrz 2011 10:24 3692 10
  • #1 11 Wrz 2011 10:24
    poszumczum
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Mam 4 silniki firmy Japan Servo .typ KT42JM06-004.
    Udało mi się ustalić że pochodzą one z cyfrowego ksera firmy Konica Minolta
    Mój problem polega na tym że z silnika wyprowadzone są 4 piny z czego 2 są zmostkowane wewnątrz silnika co w rezultacie daje 3 różne wyjścia a nie 4, 6... jak to jest w większości silników krokowych.
    Jak to podłączyć i jaki dobrać do tego sterownik?

http://www.precisionroller.com/26na80021-for-konica-minolta/details_pn_42725.html

silnik krokowy z trzema przewodamisilnik krokowy z trzema przewodami

0 10
  • SterControl
  • #2 11 Wrz 2011 10:40
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Bardzo podobne silniki, więc pewnie będziesz wiedział już coś na temat uzwojenia owego silnika jak i rodzaju sterowania nim.
    Link

0
  • SterControl
  • #3 11 Wrz 2011 10:54
    bogdan_p
    Poziom 39  

Na tej stronie masz dokładne dane silnika http://goods.ruten.com.tw/item/show?11091026313894 wynika z tego ze to silnik bipolarny , nie wiem dlaczego uzwojenia masz połączone razem może Japończycy wymyślili jakiś specjalizowany sterownik na pół-mostku H i symetryczne zasilanie albo układ sterowania jest podobny jak w silnikach BLDC stosowany kiedyś w magnetowidach .
    Spróbuj pozbyć się mostka i powinieneś mieć typowy silnik bipolarny .

0
  • #4 11 Wrz 2011 11:56
    poszumczum
    Poziom 9  

Już chyba wiem o co chodzi
    To silnik Bi-polary, 3 fazowy a to oznaczenie 2-phase tyczy się prądu (1,5A/2-phase)

Podobne silniki chyba można spotkać np w modelach samolotów czy samochodów elektrycznych

Teraz tylko trzeba dobrać do tego sterownik

0
  • #5 11 Wrz 2011 17:50
    bogdan_p
    Poziom 39  

Masz rację to silnik 3fazowy nie potrzebnie zasugerowałem się

poszumczum napisał:
    Mój problem polega na tym że z silnika wyprowadzone są 4 piny z czego 2 są zmostkowane wewnątrz silnika

Nie wiem do czego chcesz to wykorzystać ale budowa sterownika do układu 3fazowego nie ma sensu przy sterowaniu step / dir , może uda się dopasować jakiś regulator modelarski ale to również jest pod dużym znakiem zapytania ponadto poza tym że będzie się może kręcił nic nie osiągniesz . Tak naprawdę odpowiedź co z tym zrobić dostałeś na forum CNC , jeżeli chcesz spróbować swoich sił to polecam ten temat http://www.cnc.info.pl/topics12/czym-sterowac-silnik-krokowy-3-fazowy-vt11730.htm

0
  • #6 11 Wrz 2011 19:21
    poszumczum
    Poziom 9  

Chciałem to wykorzystać to małego urządzenia CNC które planowałem zbudować za niewielkie pieniądze ale chyba nie uda mi się to na tych silnikach
    Są gotowe sterowniki takich silników na ebay'u ale kosztują około 250zł z przesyłka wiec to raczej nie dla mnie :)

Znalazłem film pokazujący prace takiego zestawu
    http://www.youtube.com/watch?v=fNmK66mo7no&feature=player_embedded#!

0
  • #7 11 Wrz 2011 21:09
    bogdan_p
    Poziom 39  

Sam widzisz że budowa / zakup takiego sterownika nie sensu , za te pieniądze bez problemu kupisz 3 silniki bipolarne i zbudujesz sterownik na L297+L298 oczywiście jeżeli masz zamiar zbudować sterownik step / dir oraz korzystać z typowe oprogramowania . Natomiast jeżeli ma to być tanie i proste to można skorzystać z innych rozwiązań na pewno tańszych ale wymagających autorskich programów sterujących przez LPT lub RS232 np : http://www.luberth.com/plotter/ditwasplotter.htm

0
  • #8 12 Paź 2011 21:51
    switch486
    Poziom 2  

Witam wszystkich,

tak sie sklada, ze mam (prawie) takie same silniki KT42JM06-006 : Link.

Planuje z nich zrobic uzytek i wlasnie powoli skladam sterownik. Wychodze z zalozenia, ze podane w PDFie Exciting sequence jest poprawne i na tej zasadzie mam zamiar to sterowac.

Jakby co to rozwiazanie tego problemu na bank wrzuce na mojego bloga, wiec jesli nie chcesz pozbywac sie silnikow, to za jakis czas rzuc okiem na:
    hardwareblacksmith.blogspot.com

0
  • #9 13 Paź 2011 22:45
    switch486
    Poziom 2  

Troche glupio odpowiadac sobie na posta, ale tak moze ktos zauwazy, ze w temacie sie cos zmienia.

Udalo mi sie zrobic sterownik do tego silnika krokowego. Rzuccie okiem na: http://www.youtube.com/watch?v=h7sQ6ANbtMA

Jesli chodzi o schemat polaczen, to okazalo sie, ze na generalnie dziala, tylko nie trafilem z polaryzacja tranzystorow. W efekcie koncowym do pracy poszly IRF540z i rezystory 2k na bramce kazdego z nich. Jutro postaram sie na mojego bloga wrzucic nowego posta z Updatem, tak zeby zostalo dla potomnych :P

0
  • #10 03 Lut 2015 09:41
    elmer-83
    Poziom 11  

Panowie nie chcę zakładać nowego tematu, więc podłączę się do waszego tematu.
    Proszę pomóżcie mi rozwiązać problem.
    Mam gimbala który steruje silnikami 3-przewodowymi
    silnik krokowy z trzema przewodami

Chciałbym podłączyć tego gimbala do silnika krokowego 4 przewodowego z lampy samochodowej typu ksenon.

Czy ktoś z was wie jak przekonwertować sygnał z 3-przewodowego na 4 przewodowy silnik??
    Pozdrawiam

0
  • #11 05 Lut 2015 14:15
    elmer-83
    Poziom 11  

Witajcie
    Mam pytanie na które nie mogę znaleść odpowiedz:/
    Czy istnieją wzmacniacze ESC?
    Chciałbym podłączyć elektronikę z Gimbal-a do większego i mocniejszego silnika, ale nie mogę znaleźć jak wzmocnić prądowo ten sygnał.

Pozdrawiam

Moderowany przez Madrik:

Zamykam temat: Regulamin: 3.1.19, 3.1.14.
    Proszę założyć nowy temat, zamiast odkopywać tematy stare i nieaktywne.
    Takie postępowanie utrudnia późniejsze odszukiwanie informacji.
    BTW to są całkowicie inne silniki. I działają na innych zasadach. Nie wykorzystasz silnika krokowego na wyposażeniu do silnika BL.

0