Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejniki aluminiowe żeberkowe - montaż

ionion 11 Wrz 2011 11:34 3099 2
  • #1 11 Wrz 2011 11:34
    ionion
    Poziom 11  

Były zdjęte przed remontem i teraz po powtórnym montażu ciekną na podłączeniach. To stara instalacja i grzejniki z lat 70 tych.
    Czy te podłączenia czymś się uszczelnia? Wyglądają jakby były tylko dociskane przez nakrętki.

• Pomocny post
    #2 11 Wrz 2011 12:03
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Jeśli chodzi o połączenie grzejnika z gałązkami rurociągów, to dokonuje się je za pomocą tzw. śrubunków (nazywanych też holendrami - to raczej oznacza ich starszy typ). Śrubunek jest skręcany BEZ ŻADNEJ USZCZELKI, na szlif (stożek jest tak gładki, że po dostatecznie mocnym - ale z umiarem, by nie zerwać gwintu - dokręceniu zapewnia szczelne połączenie, nawet dla gazu). By śrubunek był szczelny trzeba spełnić jeden podstawowy warunek. Mianowicie stożek śrubunku oraz wgłębienie na jego drugiej części NIE MOGĄ BYĆ USZKODZONE, np. przez uderzenie o kamień czy stal/żeliwo, gdyż inaczej szczelne połaczenie nie będzie możliwe. Wówczas trzeba WYMIENIĆ ŚRUBUNEK. Te elementy śrububków, które się wkręca do grzejnika oraz nakręca na rury, uszczelnia się pakułami (lnianymi lub konopnymi) wraz z pastą do gwintów. Stożka nie smaruje się. Istnieją także śrubunki wyposażone w uszczelkę (oring) na stożku (głównie w zaworach Danfoss na powrocie). Jeśli to taki śrubunek, to trzeba sprawdzić, czy uszczelka nie jest uszkodzona.

• #3 11 Wrz 2011 12:38
    ionion
    Poziom 11  

Dzięki, tak mi się wydawało, że nie daje się żadnej uszczelki. Śrubunki są nieuszkodzone. Problem w tym, że rozstaw rur w ścianie nie do końca zgadza się z grzejnikami. Część montowałem przy pomocy łoma i pewnie są jakieś naprężenia lub są trochę pod kątem. Jak instalacja była nieruszana to nie ciekło a teraz tak. Nie chcę za mocno dociągac bo zerwę gwint. Czy można te stożki czymś uszczelnić? Dać pastę albo uszczelkę czy muszę pruć ściany i dokładnie wyprowadzić rury?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo