Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problemy złapania dwóch MUX-ów

11 Wrz 2011 15:02 5075 7
 • Poziom 21  
  Witam.
  Miałem podobny problem u mnie w domu. Mieszkam w Płocku i przekaźnik jest pod Sierpcem około 30 km od mojego domu. Na dachu mam antenę kierunkową bez wzmacniacza ustawioną na Sierpc ( MUX 2 - 100kW i MUX 3 - 20kW ) + rozgałęziacz aktywny na 4 TV ( bez podpiętego zasilania ). Zero przeszkód po drodze - otwarta przestrzeń, dom na skraju osiedla. Łapałem tylko MUX2 - sygnał 83%. Dopiero jak przekręciłem antenę o około 40 stopni ( tak, tak 40 stopni) załapałem MUX3, ale zgubiłem MUX2. Wróciłem z anteną do poprzedniego ustawienia, założyłem wzmacniacz w antenie i podałem zasilanie przy TV ( zasilacz + wtyczka z separatorem ). Dopiero ze wzmacniaczem i rozgałęźnikiem podłączonym pod zasilacz okazało się, że tuner znalazł oba MUX-y choć poziom sygnału nie wskoczył do góry, nadal jest na 83% - 86%. Taka szopka że nie mogłem złapać 2 MUXów na raz, działa się nawet przy podłączonym tylko jednym TV.
  Pzdr.
  P.S. Dekoder najprostszy ale fajny, tym bardziej że za 100 zł w auchan kupiony i ma kilka wejść aby odtwarzać muzę, filmy i nagrywać programy: WIWA-HD100.

  Moje Pytanie:
  Zastanawiam się jeszcze nad tym brakiem poprawy sygnału. Może dlatego że zasilacz jest 100mA, a rozgałęziacz ma pobór prądu 70mA + wzmacniacz 100mA. Z tego wynika że zasilacz powinien być 170mA. Czy mogę podpiąć zasilacz 300mA bo taki mam? W zasilaczach z regulacją do wzmacniaczy antenowych, regulacja odbywa się poprzez zmniejszenie napięcia zasilacza, czy ograniczenie prądu ?????


  Proszę trzymać się zaleceń w tematach podwieszonych (na niebiesko) : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html
  Wątek wydzielony z tematu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2044674.html
  [SP5ANJ]

  Na prośbę Twórcy tematu (wyodrębnionego) - zmieniam sam TYTUŁ i jego odnośniki. [23:49 dnia 12-09-2011]
  [SP5ANJ]
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 38  
  mikro6 napisał:
  Mam taki problem u rodziców z odbiorem DVB-T. Milanówek - antena skierowana na Łazy około 20km w linii prostej, od razu około 10 metrów od masztu są drzewa, kilka brzózek na które patrzy antena (nie mam możliwości podniesienia odpowiednio wysoko masztu, aby antena była nad drzewami).
  odległość do nadajnika w Raszynie to około 15km, czyli tyle co nic. Dokładnie możesz popatrzeć tam: Link (zakładka 'Odległość i profil terenu'). Choć drzewa, póki mają liście potrafią przytłumiać sygnał, ale w takiej odległości to raczej jakiś inny problem występuje, być może z kierunkowością anteny nadawczej mux-3, powodującej powstanie 'dziur' w zasięgu w pobliżu nadajnika. To się zdarza... Albo coś się dzieje z uwagi na odbiór SFN-u z Raszyna i PKiN-u (oba nadajniki nadają to samo, na tych samych kanałach).
  mikro6 napisał:
  Co to jest MUX? (i jak się to ustawia)
  tak nazywają się paczki kanałów nadawanych cyfrowo - więcej: Link albo Link
  mikro6 napisał:
  Poziom sygnału tuner pokazuje tylko przy skanowaniu, chyba że jest jakaś opcja o której nie wiem.
  ten dekoder na pewno pokazuje jakość sygnału po naciśnięciu klawisze 'Info'. Możliwe, że trzeba nacisnąć dwa razy. Więcej o tym dekoderze mas tam: Link

  mikro6 napisał:
  Właściwie to nie wiem czy coś w tunerze źle nie jest ustawione, ale nie wiem co...
  W tunerze nie masz co ustawiać, problem jest w instalacji antenowej (zakładamy, że dekoder jest sprawny).

  A wiec przede wszystkim przyjrzyj się jeszcze raz swojej instalacji, czy wszystkie złącza i wtyczki są założone dobrze.

  Następnie antena. Musi być ustawiona bardzo precyzyjnie na max JAKOŚCI odbieranego sygnału!!!. Ponieważ nie odbierasz mux-3 (czyli paczki z kanałami TVP) trzeba zacząć od bardzo precyzyjnego ustawienia anteny (lepiej ATX) na mux-2 (czyli TVN, Polsat, etc). Powinien pokazać się mux-3. Zwykle antenę trzeba ustawić do pojedynczych stopni.

  Próbuj na Raszyn, jeśli się nie da, próbuj na PKiN.

  Jeśli po ustawieniu anteny dalej nie będzie mux-3, sprawdź (wymień kabel) - powinien być tzw. 'satelitarny (średnica żyły środkowej >1mm), w kolorze czarnym.

  Jeśli dalej nie będzie mux-3, wtedy trzeba myśleć o jakimś wzmacniaczu.

  Jak odbierasz analogi z Raszyna (Link) i PKiN-u (Link)?

  I dla porządku - pomiędzy anteną a odbiornikiem nie ma żadnych urządzeń (zwrotnic, rozdzielaczy, etc...)?

  Dodano po 10 [minuty]:

  PiatyElement napisał:
  + rozgałęziacz aktywny na 4 TV ( bez podpiętego zasilania ).
  hm, zasilacz właśnie dlatego nazywa się "aktywny", że do prawidłowego działania potrzebuje zasilania... Chyba, że masz coś, co przy braku zasilania pracuje w reżimie pasywnym. Jak się nazywa ten rozdzielacz?

  A robiłeś w ogóle próbę z zasilanym rozdzielaczem?

  Jeśli nie podpiąłeś zasilania, rozdzielacz nie działał i odbierałeś generalnie na kablach antenowych...

  PiatyElement napisał:
  założyłem wzmacniacz w antenie i podałem zasilanie przy TV ( zasilacz + wtyczka z separatorem ). Dopiero ze wzmacniaczem i rozgałęźnikiem podłączonym pod zasilacz
  a rozdziela jest zasilany w takim układzie czy tylko przepuszcza zasilanie do przedwzmacniacza.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Witam
  Cheetach, ja wiem że rozdzielacz aktywny bez podpiętego zasilania nie będzie spełniał swojej funkcji do końca - no przecież imbecylem nie jestem.

  Napisałem o tym dlatego, że podobnie jak kolega Micro6, który założył post również nie mogłem ustawić dwóch MUX-ów, a na początku to trzeciego MUX-a nawet znaleźć nie mogłem. A do rozdzielacza zasilania wcześniej nie podpinałem bo przy analogu nie było takiej potrzeby - więc brak zasilania był z premedytacją.

  Myślę, że wyraźnie zasugerowałem moim przykładem, koledze Micro6, że może ma za słabą antenę i może niech spróbuje ze wzmacniaczem. Do nadajnika mam około 30 km, i mimo poprawnej instalacji ( pomijając wzmocnienia ) powinienem łapać oba mux-y - a jednak nie. To wszystko co chciałem zasugerować.
  Pzdr.

  Rozdzielacz to: Telkom Telmor RTA-140
  Rozdzielacz przepuszcza zasilanie do wzmacniacza
 • Poziom 38  
  PiatyElement napisał:
  Cheetach, ja wiem że rozdzielacz aktywny bez podpiętego zasilania nie będzie spełniał swojej funkcji do końca - no przecież imbecylem nie jestem.
  wieloletnie doświadczenie na forach nauczyło mnie, że zawsze trzeba pisać rzeczy oczywiste - najwyżej osoba z drugiej strony to wie i straci się trochę czasu. Ale bardzo, bardzo często nie wie... Ot, i tyle.

  A co do urządzeń aktywnych - co do zasady, jak są niezasilane, to nie działają prawidłowo. Tak samo wzmacniacz w rozdzielaczu - w ogóle nie powinien 'przepuszczać sygnału' przy braku zasilania. Ale widać w tym coś tam się przedostaje. Przy czym, dla analogu to w zasadzie stan instalacji jest nieistotny, a dla cyfry już bardzo tak, zwłaszcza w trudniejszych warunkach.

  PiatyElement napisał:
  Zastanawiam się jeszcze nad tym brakiem poprawy sygnału. Może dlatego że zasilacz jest 100mA, a rozgałęziacz ma pobór prądu 70mA + wzmacniacz 100mA. Z tego wynika że zasilacz powinien być 170mA. Czy mogę podpiąć zasilacz 300mA bo taki mam?
  Zasilacz powinien mieć wydajność prądową równą lub większą od sumy prądów zasilających urządzenia. Czyli w tym przypadku zasilacz powinien mieć teoretyczny dopuszczalny prąd co najmniej 170mA.

  W przypadku zastosowania zasilacza o mniejszej mocy wyjściowe, czyli mniejszym prądzie dopuszczalnym, zasilacz może ograniczać prąd wyjściowy i/lub napięcie wyjściowe, powodując zmianę parametrów urządzeń (najczęściej in minus), ewentualnie zasilacz będzie się przegrzewał, z możliwością awarii, a nawet pożaru.

  PiatyElement napisał:
  W zasilaczach z regulacją do wzmacniaczy antenowych, regulacja odbywa się poprzez zmniejszenie napięcia zasilacza, czy ograniczenie prądu ?????
  przez zmniejszanie napięcia zasilające.

  PiatyElement napisał:
  Dopiero ze wzmacniaczem i rozgałęźnikiem podłączonym pod zasilacz okazało się, że tuner znalazł oba MUX-y choć poziom sygnału nie wskoczył do góry, nadal jest na 83% - 86%.
  niektóre tunery tak mają, że potrafią pokazywać taki sam poziom sygnału przy znacznych różnicach poziomów rzeczywistych. Może i ten tak ma albo masz podobny poziom w obu przypadkach, co oznacza, że chyba jednak powinieneś popatrzeć jeszcze raz w instalację.

  Niezależnie - robiłeś próbę odbioru mux-ów w układzie antena (pasywna, z symetryzatorem) - jeden telewizor / dekoder (bez żadnych wzmacniaczy i rozdzielaczy po drodze?
 • Poziom 21  
  Spoko. Wiem że niektórzy czegoś tam używają chociaż nie wiedzą dlaczego i po co. Ale ja zaznaczyłem że rozdzielacz aktywny bez podpiętego zasilania - czyli wiem co robię.

  Wiedząc że operujemy napięciem w zasilaczu do wzmacniacza antenowego, podepnę zasilacz 300mA bo takowy posiadam. Może dlatego że ten jest za słaby, zarówno wzmacniacz jak i rozgałęziacz nie pracują do końca poprawnie i stąd też taki sygnał. Jutro podepnę 300mA i poinformuję o efektach.

  Dodam jeszcze co do poprawności instalacji i zakłóceń: na trzecim TV ginął do 0 i pojawiał się sygnał do około 33% ( ale tylko MUX2, MUX3 był ok ) - przyczyną było to że przewód sygnałowy od ściany do dekodera leżał wplątany w kable od komputera i razem z kablem od przedłużacza. Rozdzielenie przewodów sprawiło że sygnał wskoczył na MUX2 do 83% - to tak żeby niektórym się nie wydawało że splątane kable sygnałowe i zasilające to nic takiego.

  Próby robiłem następująco:
  Antena bez wzmacniacza z dzielnikiem:
  1 TV : Mogę złapać tylko MUX2 lub MUX3 - sygnały około 83%
  2 TV: na 1 TV sygnały jak wyżej, na 2 TV sygnały skaczą od 0 do 35%

  Antena ze wzmacniaczem z dzielnikiem i z zasilaczem 100mA ( mały ale taki w komplecie ze wzmacniaczem był - jutro założę 300mA )
  3 TV : Widzi MUX2 i MUX3, na wszystkich TV oba MUXy sygnał około 83% - 86% odpięcie 1 TV lub 2 TV z 3 TV nic nie zmienia.

  Pzdr.
  Jutro napiszę co dało podmienienie zasilacza.
 • Poziom 38  
  PiatyElement napisał:
  Próby robiłem następująco:
  Antena bez wzmacniacza z dzielnikiem:
  (...)
  Antena ze wzmacniaczem z dzielnikiem i z zasilaczem 100mA ( mały ale taki w komplecie ze wzmacniaczem był - jutro założę 300mA )
  ja bym jednak zrobił próbę na bezpośrednim połączeniu antena (nawet ze wzmacniaczem w antenie) jeden TV - najlepiej ten 1.

  Generalnie - odbiorniki nie powinny wpływać wzajemnie na odbiór. Gdyby tak było, to oznaczałoby uszkodzony rozdzielacz.

  Czy Teleteksty z DVB-T idą bezbłędnie na wszystkich trzech TV?
 • Poziom 21  
  _cheetah_ napisał:
  ja bym jednak zrobił próbę na bezpośrednim połączeniu antena (nawet ze wzmacniaczem w antenie) jeden TV - najlepiej ten 1.

  Generalnie - odbiorniki nie powinny wpływać wzajemnie na odbiór. Gdyby tak było, to oznaczałoby uszkodzony rozdzielacz.

  Czy Teleteksty z DVB-T idą bezbłędnie na wszystkich trzech TV?  1. Nie ma sensu robić takich prób bo wszystko działa.
  2. Napisałem że sygnał jest średnio 85% i odpięcie 1 czy 2 TV z 3 niczego nie zmienia. ( sygnał skakał na drugim TV bez wzmacniacza w antenie i zasilacza )
  3. Teleteksty ( Info, EPG, TXT itp itd ... ) na wszystkich działają bez problemu.

  Jutro napiszę o efektach z zasilaczem 300mA
  Pzdr.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  PiatyElement na PW wyjaśniłem algorytm działania Moderacyjnego w sprawie wyodrębnienia postów (wycinków tematycznych) z innego TEMATU.

  ----

  PiatyElement napisał:
  2. Napisałem że sygnał jest średnio 85%

  Pozwolę sobie na przypomnienie, że poziom sygnału w dekoderach DVB jest nieadekwatny do jakości tego sygnału. :!:

  Sygnał i jego poziom jest mniej istotnym algorytmem niż sama JAKOŚĆ tego sygnału w emisji DVB-T.

  Reasumując : to JAKOŚĆ sygnału w % jest istotna a sam poziom mniej ( w tych % ) chociaż również ważnym dla tego odbioru. :!:


  Pozdrawiam.