Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka kondensatorowa

marek_ka 12 Wrz 2011 11:02 15901 10
  • Zgrzewarka kondensatorowa

Zainspirowany tym tematem
    Link
    postanowiłem sprawdzić możliwości wykonania zgrzewarki kondensatorowej.

Do budowy wykorzystałem kondensatory 2200uF/25v walały mi się po garażu od 20 lat, oraz dwa tyrystory z wymiany. Tyrystory potrafiły otworzyć się bez impulsu bramkowego, chociaż na miernik są sprawne.

Kondensatory ładuję z transformatora 24V ac poprzez mostek i chińską skrętkę. Chiński kabel robi za ogranicznik prądu ładowania. Optymalne zgrzewy wychodzą przy napięciu 28-29V. Na zdjęciach siatka odpadowa. Maszyna nie zgrzała wszystkich węzłów. Brakujące zgrzewy wykonałem ręcznie zgrzewarką kondensatorową. Jakość i wytrzymałość zgrzewów nie ustępuje zgrzewarce przemysłowej.
    Regulacja napięcia pozwala precyzyjnie zgrzewać drobne detale.

Niestety nie mam aparatu i zdjęcia robiłem komórką.

Jeśli ktoś ma pomysły na pomiar impulsu prądu to proszę o podpowiedzi.

Proszę też o nie zabieranie głosu przez fahofcuf od BHP i estetyki. To nie jest na konkurs piękności tylko do zdobycia doświadczeń.

Zgrzewarka kondensatorowa Zgrzewarka kondensatorowa Zgrzewarka kondensatorowa Zgrzewarka kondensatorowa Zgrzewarka kondensatorowa Zgrzewarka kondensatorowa Zgrzewarka kondensatorowa Zgrzewarka kondensatorowa

Proszę zapoznać się jak prawidłowo zamieszczać zdjęcia w dziale DIY.
    Poprawiłem [DJpopak;)]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    marek_ka
    Poziom 26  
    Specjalizuje się w: elektronika automatyka programowanie zgrzewarki
    marek_ka napisał 1021 postów o ocenie 112, pomógł 23 razy. Mieszka w mieście Warmia. Jest z nami od 2004 roku.
    Pokrentz
    Poziom 21  
    Ile kondensatorów użyłeś i jak je połaczyłeś? Jeśli równolegle, to niestety, przekraczasz ich napięcie robocze o kilka woltów. Jeśli chodzi o doświadczenie, to może być, ale licz się z tym, że kiedyś któryś kondensator zrobi "bum-pssssss". Żeby to działało pewnie przy tych napięciach, powinieneś użyć kondensatorów na napięcie min. 35 V.
    No i dobrze byłoby jakieś sterowanie dorobić, żeby kontrolować końcowe napięcie ładowania a kondensatory ładowac przez rezystor odpowiednio policzony, bo transformator może długo nie pożyć.
    I mimo wszystko: ja nawet jak robię "pająka" to przynajmniej dbam o to, żeby wykluczyć możliwość przypadkowych zwarć. Bo jakie doświadczenie mozna zdobyć na układzie, który w każdej chwili może zachować się w sposób niekontrolowany?
    atmeg
    Poziom 14  
    Super , a może być lepiej po dopracowaniu.
    Co do pomiaru prądu to czy kolega posiada oscyloskop i zmierzył czas impulsu zgrzewającego?
    Od tego zależy dobór metody pomiaru , tak na szybko to jedynie pomysł na analogowy układ zatrzask+pamięć i w następnym kroku można wskazać tą wartość na tradycyjnym mierniku lub wczytać przetwornikiem ADC do jakiegoś procesora.
    mateusz77892
    Poziom 17  
    Jednakże schowania w jakąś poręczną obudowę to to się aż prosi.

Czy mógłbyś mi kolego ogólnie wytłumaczyć na czym polega zgrzewanie taką zgrzewarką? Czy dobrze myślę że kondensatory się ładują, po naładowaniu kondensatorów w miejscu zetknięcia zwarcia dwóch różnoimiennie naładowanych drutów (np. gwoździ) metal się zgrzewa?
    O co tu chodzi jak ta maszyna działa??
    marek_ka
    Poziom 26  
    To oczywiste i widać ze zdjęć że kondensatory są połączone równolegle. Są to dwie baterie ponieważ są dwa tyrystory. To bardzo dobre polskie kondensatory w wykonaniu wojskowym bez problemu znoszą przewoltowanie do 35V. Bateria zbudowana jest z 6 pakietów po 46 szt w pakiecie. Dwie baterie 46*6*2= 552szt

Między elektrodami miedzianymi (do każdej elektrody dochodzą dwa przewody 16 kwadrat) są łączone elementy, a elektrody ściskam szczypcami. Elektrody od strony szczypiec mają przyklejone izolatory. Po ściśnięciu, przyciskiem wyzwalam tyrystory.

Obudowa była i ją widać na zdjęciach. Pojemnik ze starej lodówki. Niestety po pierwszych próbach okazało się że straty na kablach i tyrystorach są zbyt duże i musiałem dołożyć 4 pakiety kondensatorów. Efekt widać obudowa za mała a nie planuję jakichś wybitnych zastosowań do tej zgrzewarki. Ta pewnie wyląduje w garażu. Natomiast zdobyłem doświadczenie i wiem jak zrobić następną lepszą.
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda
    marek_ka napisał:
    To oczywiste i widać ze zdjęć że kondensatory są połączone równolegle. Są to dwie baterie ponieważ są dwa tyrystory.

Wygląda to jak wygląda ( prosiłeś aby nie komentować :D ), ale pomysł jest wręcz Idealny z tych Rewelacyjnych. :spoko:

Przychylam się do pytania kolegi :
    mateusz77892 napisał :
    Cytat:
    Czy mógłbyś mi kolego ogólnie wytłumaczyć na czym polega zgrzewanie taką zgrzewarką?

Jakbyś mógł wyjaśnić :
    - jak sterujesz (czym i jakim zboczem)
    - jaki "sygnał" (przebieg napięciowy) masz na wyjściu tyrystorów (piła + zbocze piły) czy może inny

Pozdrawiam.
    atmeg
    Poziom 14  
    Tego typu zgrzewarki stosuje się między innymi do zgrzewania pił taśmowych.
    ...
    Inny sposób na pomiar prądu to : trafo z 1 do 2 zwojów w obwodzie wyładowania
    a po stronie wtórnej taka ilość zwojów cienkiego drutu aby uzyskać około 3V.
    Sygnał z wtórnego idzie na diode i następnie ładuje niewielką pojemność .Do pojemności podłączony woltomierz . Można też dodatkowo obciążyć uzwojenie wtórne małą rezystancją co spowoduje prawdopodobnie "lepszą liniowość wskazań" takiego ustrojstwa pomiarowego.
    Działanie takiego miernika polegałoby na ładowaniu częścią impulsu rozładowania zgrzewarki pojemności i przez kilka sekund umożliwiałoby odczytanie energi pojedyńczego wyładowania.
    komatssu
    Poziom 29  
    Ciekaw jestem w sposób kolega atmeg zaproponuje żeby wyskalować taki miernik, aby mierząc np. 1kA wskazał 1V, a przy 3kA wskazał 3V...
    marek_ka
    Poziom 26  
    SP5ANJ napisał:

Przychylam się do pytania kolegi :
    mateusz77892 napisał :
    Cytat:
    Czy mógłbyś mi kolego ogólnie wytłumaczyć na czym polega zgrzewanie taką zgrzewarką?

Jakbyś mógł wyjaśnić :
    - jak sterujesz (czym i jakim zboczem)
    - jaki "sygnał" (przebieg napięciowy) masz na wyjściu tyrystorów (piła + zbocze piły) czy może inny

Pozdrawiam.

Załączenie zgrzewania przyciskiem monostabilnym podłączonym do + mostka, a z drugiej strony poprzez rezystory 68R do bramek tyrystorów. Każda bramka oddzielnym rezystorem. Działania tyrystora nie będę opisywał, proszę sobie doczytać w internecie.

Zmieniając elektrody można tę zgrzewarkę wykorzystać do zgrzewania ogniw.

Niestety nie mam oscyloskopu z pamięcią. Spróbuję podłączyć któryś z tych co mam i zsynchronizować wyzwalanie z impulsem załączającym.
    Otaku9
    Poziom 23  
    Przy takiej ilości kondensatorów elektrolitycznych, na dodatek sprzed 20 lat, nie podłanczanych do napięcia, zapewne też nie formatowanych po tym czasie istnieje duża szansa że któryś z nich nie wytrzyma pracy impulsowej.
    Ciekawe też jak tyrystory ją znoszą, być może nie najszybszy czas włączenia tyrystorów ratuje elektrolity, ale powoduje to duże straty i zmniejsza efektywność.
    Jak by nie patrzeć urządzenie ciekawe, także dzięki swojej prostocie, a wiadomo że może okazać się przydatne do, normalnie problematycznych, niewielkich domowych napraw.
    marek_ka
    Poziom 26  
    Tu kolegę zaskoczę.

Najpierw je formowałem a dopiero później dostały prąd impulsowy.

Mam inną teorię. Mi się wydaje, że to właśnie kondensatory mają dużą impedancję i dlatego tyrystory wytrzymują. Co prawda w impulsie tyrystor ma 4kA ale di/dt tylko 100A/us.

Oszacowałem rezystancję przewodów i złącza na ok. 5mOm i po podstawieniu do prymitywnego symulatora Imax wychodzi ok 5kA a czas zgrzewania ok 120 ms. Ponieważ złącze tyrystora też wprowadza straty więc realnie to będzie pewnie ok. 2 - 3 kA.