Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja CO z kolektorem Alupex, bojler nie grzeje wody, co jest źle zrobione.

12 Wrz 2011 16:16 6659 8
 • Poziom 8  
  Witam mam problem z insalacją, po załączeniu pompki bojler nie nagrzewa dostatecznie wody, tylko bulgocze w wężownicy a rurki alu wychodzące z kolektora zasilające są gorące, powrotu zimne. Po zakręceniu zaworu bojlera wszystko hula jak trzeba, więc co jest zrobione źle ? Proszę o porady...

  Dodano po 1 [minuty]:

  Instalacja CO z kolektorem Alupex, bojler nie grzeje wody, co jest źle zrobione.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Źle jest podłączone naczynie wzbiorcze.(cała masa informacji na tym forum - i nie tylko..)
  W sumie reszta nie jest zrobiona źle , ale jest pozbawiona automatyki.
  Bojler powinien być "ładowany okresowo" tzn. wtedy gdy temperatura spadnie poniżej planowanej.
  To oczywiście oznacza że zawór przed bojlerem byłby otwierany i zamykany .( i w tym momencie pracowałoby pięknie C.O.)
  Twoja instalacja jest pozbawiona tego "dobrodziejstwa" , więc nie pozostaje Ci nic innego jak tylko wyregulować zaworami przepływ na bojler.(tymi zaworami znajdującymi się przed bojlerem)
  C.W.U będzie się nagrzewała dłużej , ale to jest najtańsze rozwiązanie.
 • Poziom 8  
  Zatem naczynie wzbiorcze dla tej konkretnie instalacji gdzie należałoby wpiąć, dodam że jest podpięte do powrotu ostatniego grzejnika i znajduje się ok 3m ponad poziomem pieca...
 • Poziom 8  
  Po rysunku widzę, że przed pompką ale co to spowoduje, dlaczego to ma znaczenie, czy to nie powinien być TYLKO najwyższy punkt całej instalacji? Podkreślam że to inst. otwarta
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Najpierw przeczytaj to:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900517.html
  Jeżeli czegoś nie zrozumiesz to pytaj - ale najpierw przygotuj się do tego tematu.
  Twoje pytania są "osłabiające" i nie bardzo wiem jak mam Ci odpowiadać żeby Cię nie urazić.
  Po prostu - popraw to lub nie , wybór należy do Ciebie.
  Przepisy mówią wyraźnie :
  Naczynie łączy się z kotłem rurą wznośną i bezpieczeństwa.
  Dopuszcza się połączenie obu tych rur przed naczyniem ale tylko w małych instalacjach z jednym kotłem.
  Na drodze między naczyniem a kotłem nie może być żadnych zaworów a minimalna średnica wewnętrzna takiego połączenia to 25mm.(rura bezpieczeństwa i przelewowa)
  Przepis mówi też że dopuszcza się aby rura bezpieczeństwa była częścią instalacji C.O. ale należy sobie zdawać sprawę o zakazie jakichkolwiek zaworów lub innej armatury na drodze między kotłem a naczyniem.
  Wykazałem chyba że Twoje naczynie z podobnym skutkiem może być w piwnicy u sąsiada (wcale nie zamontowane) i będzie tak samo skutecznie jak u Ciebie chronić kocioł.
  Przepraszam za ostre słowa ale już w swoim pierwszym poście napisałem że informacji na ten temat jest bardzo dużo - Tobie się nie chciało przeczytać dosłownie "nic".
 • Poziom 8  
  Nie uraziłeś mnie, ale jestem zupełnym samoukiem i to moje pierwsze centralne zrobione na podstawie zgromadzonych informacji... nawet lutowałem po raz pierwszy, więc sorki za tak amatorskie pytania tylko próbuje zrozumieć to na "chłopski rozum" a w większości tekstów to fachowy bełkot, który dla laika nic nie znaczy:D W każdym razie pomogłeś, zastosuję sie do twoich wskazówek i zobaczę co będzie.
  Dzięki i pozdrawiam.

  Proszę poprawić błędy pisowni
  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • Poziom 15  
  Kolego co to za piec czy ma sterownik do pompki CO i pompki CWU .To,że bulgocze to znaczy, że jest zapowietrzona wężownica bojlera załóż odpowietrznik przed bojlerem i pozamykaj zawory na rozdzielaczach żeby odpowietrzyć pierw wężownice, możesz też założyć pompkę doładowującą bojler.
 • Poziom 8  
  cunioo napisał:
  bulgocze to znaczy, że jest zapowietrzona wężownica bojlera


  Dokładnie tak pomyślałem/ a piec to żółty per-eko 12 kw, bez nadmuchu pompka CO jest ze sterownikiem i to tyle, zupełny golas
  nikt_ważny napisał:
  nie pozostaje Ci nic innego jak tylko wyregulować zaworami przepływ na bojler.(tymi zaworami znajdującymi się przed bojlerem)
  C.W.U będzie się nagrzewała dłużej , ale to jest najtańsze rozwiązanie.

  I tak też zrobiłem, wszystko grzało jak należy i chociaż woda nagrzewała się dłużej wszystko było ok, ale odpowietrznik chyba muszę zamontować tak jak piszesz "cunioo"
  Co do pompki doładowującej bojler to chyba nie jest potrzebna. ustawiam pompke na I poziom i szybko powrót od bojlera jest goroący ale woda nadal letnia niestety.
  Stawiam, że spaprałem zasilanie do bojlera bo choć zachowałem spad to tuż przed bojlerem wyszło mi kolanko do góry i być może za cienką rurką puściłem bo 18
  Instalacja CO z kolektorem Alupex, bojler nie grzeje wody, co jest źle zrobione.