Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana szczotek w silniku odkurzacza.

savxx 12 Sep 2011 18:30 10810 10
 • #1
  savxx
  Level 11  
  Mam taki problem:otóż po wymianie szczotek w silniku odkurzacza,po włączeniu,spod szczotek wydobywa się masa iskier,właściwie ogień.Szczotki nie były orginalne,ale dopasowane i po pierwszej próbie z takim "iskrowym"efektem,skróciłem sprężynki bo myślałem że jest zbyt mocny docisk i przez to iskrzy.Problem jednak występuje nadal.Może przyczyna tkwi gdzieś indziej.Proszę o pomoc.
 • Helpful post
  #2
  vodiczka
  Level 43  
  Co znaczy "dopasowane"? Dopasowane wymiarowo czy dotarte do krzywizny kolektora. Nowe zawsze bardziej iskrzą dopóki nie dotrą krzywizny. Raczej zbyt mały docisk spowoduje nadmierne iskrzenie niż zbyt duży, sprawdź czy nie zawieszają się w gnieździe.
 • #3
  savxx
  Level 11  
  Raczej chodziło mi o dopasowanie względem obudowy.Co do krzywizny względem komutatora to rzeczywiście dopiero szczotki zaczynają się "dopasowywać".Zbyt mały nacisk wykluczam,bo wcześniej były założone długie sprężyny i docisk był według mnie za duży.Zawieszania również niezauważyłem(sprawdzałem po każdym wyłączeniu).Podczas iskrzenia silnik pracuje nierówno tzn.ma niejednostajny dźwięk.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  savxx
  Level 11  
  Iskrzą obie.Komutator wydaje się być w niezłym stanie.Był troszkę "wyżłobiony" ale lekko przetarłem papierem ściernym p240 i jest gładki.Jeśli chodzi o iskrzenie to właśnie "sieje" ogniem wokół komutatora.
 • Helpful post
  #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Podaj typ odkurzacza.
  Dlaczego wymieniłeś szczotki ?, jeżeli z powodu iskrzenia, które pozostało prawdopodobnie uszkodzony jest wirnik. Szczotki w silnikach komutatorowych można docierać białym pumeksem, na obniżonym, chociaż niekoniecznie, napięciu zasilania.
  Uszkodzoniu wirnika towarzyszy charakterystyczny dźwięk, którego chyba nie można pomylić. Możesz spróbować nagrać, krótki filmik lub sam dzwięk, to otrzymasz 100% odpowiedź.
 • #7
  savxx
  Level 11  
  Szczotki wymieniłem bo pewnego razu nie dało się włączyć odkurzacza.Najpierw troszkę rozciągnąłem sprężynki - wtedy ruszył.Odkurzyłem pokój,wyłączyłem i koniec.Znów nie dało się załączyć.A w szczotkach już było widać(od strony czoła)przewody.Teraz jednak myślę że niestety chyba jednak wirnik padł,bo rzeczywiście ma dziwny dźwięk.Co prawda jak na potencjometrze zmniejszę obroty to przestaje iskrzyć ale dalej dźwięk jest taki "rzężący"-nierówny.
 • Helpful post
  #8
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Spróbuj jeszcze dotrzeć te szczotki, niech pracuje przynajmniej godzinę na zmniejszonych obrotach, bądź dotrzyj szczotki czyszcząc kumutator odizolowanym od siebie kamyczkiem lub pumeksem. Pumeks zbliżasz do szczotki i czyścisz powierzchnię komutatora na całej powierzchni przylegania szczotki. Chyba za bardzo nie poplątałem.
  pzdr
 • #9
  vodiczka
  Level 43  
  Obawiam się że jeżeli silnik pracuje nierówno to jednak uszkodzony jest wirnik.

  Miałem ciekawy przypadek w indukcyjnym silniku pralki automatycznej, Podczas nawijania uzwojenia stojana (w fabryce) na drucie nawojowym zrobiło się "oczko" które prawdopodonie drgało w czasie pracy silnika. Po kilku latach pracy pralki przetarł się lakier na oczku i zwoju leżącym pod nim, nastąpiło zwarcie międzyzwojowe. Silnik stacił moc i czuć było zapach przegrzanego lakieru. Na szczęście zauważyłem uszkodzenie na tyle szybko że lakier nie uległ zwęgleniu. Nie bardzo wierzyłem że naprawa się uda ale ostrożnie podważyłem oczko i wlalem żywicę epoksydową w to miejsce. Silnik odżył i pracował aż do zezłomowania praliki z innych przyczyn.
 • #10
  mczapski
  Level 39  
  Zużyte szczotki powodowały iskrzenie na komutatorze i jego silne nagrzewanie. Dalej doprowadziło to do pogorszenia połączeń wycinek - uzwojenie i dalsze grzanie. Później do wyboru uszkodzenie izolacji uzwojeń albo całkowity zanik połączenia. Teraz część uzwojeń nie pracuje i zmieniły się mocno parametry wirnika. Można sie domyślać, że naprawa nieopłacalna, ponieważ przewinięcie lub nawet zakup wirnika będzie kosztował tyle co nowy agregat albo i odkurzacz.