Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana szczotek w silniku odkurzacza.

savxx 12 Wrz 2011 18:30 7765 10
  • #1 12 Wrz 2011 18:30
    savxx
    Poziom 11  

Mam taki problem:otóż po wymianie szczotek w silniku odkurzacza,po włączeniu,spod szczotek wydobywa się masa iskier,właściwie ogień.Szczotki nie były orginalne,ale dopasowane i po pierwszej próbie z takim "iskrowym"efektem,skróciłem sprężynki bo myślałem że jest zbyt mocny docisk i przez to iskrzy.Problem jednak występuje nadal.Może przyczyna tkwi gdzieś indziej.Proszę o pomoc.

1 10
  • Pomocny post
    #2 12 Wrz 2011 18:50
    vodiczka
    Poziom 43  

Co znaczy "dopasowane"? Dopasowane wymiarowo czy dotarte do krzywizny kolektora. Nowe zawsze bardziej iskrzą dopóki nie dotrą krzywizny. Raczej zbyt mały docisk spowoduje nadmierne iskrzenie niż zbyt duży, sprawdź czy nie zawieszają się w gnieździe.

0
  • #3 12 Wrz 2011 19:51
    savxx
    Poziom 11  

Raczej chodziło mi o dopasowanie względem obudowy.Co do krzywizny względem komutatora to rzeczywiście dopiero szczotki zaczynają się "dopasowywać".Zbyt mały nacisk wykluczam,bo wcześniej były założone długie sprężyny i docisk był według mnie za duży.Zawieszania również niezauważyłem(sprawdzałem po każdym wyłączeniu).Podczas iskrzenia silnik pracuje nierówno tzn.ma niejednostajny dźwięk.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Wrz 2011 20:02
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 12 Wrz 2011 20:14
    savxx
    Poziom 11  

Iskrzą obie.Komutator wydaje się być w niezłym stanie.Był troszkę "wyżłobiony" ale lekko przetarłem papierem ściernym p240 i jest gładki.Jeśli chodzi o iskrzenie to właśnie "sieje" ogniem wokół komutatora.

1
  • Pomocny post
    #6 13 Wrz 2011 15:45
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Podaj typ odkurzacza.
    Dlaczego wymieniłeś szczotki ?, jeżeli z powodu iskrzenia, które pozostało prawdopodobnie uszkodzony jest wirnik. Szczotki w silnikach komutatorowych można docierać białym pumeksem, na obniżonym, chociaż niekoniecznie, napięciu zasilania.
    Uszkodzoniu wirnika towarzyszy charakterystyczny dźwięk, którego chyba nie można pomylić. Możesz spróbować nagrać, krótki filmik lub sam dzwięk, to otrzymasz 100% odpowiedź.

1
  • #7 13 Wrz 2011 18:36
    savxx
    Poziom 11  

Szczotki wymieniłem bo pewnego razu nie dało się włączyć odkurzacza.Najpierw troszkę rozciągnąłem sprężynki - wtedy ruszył.Odkurzyłem pokój,wyłączyłem i koniec.Znów nie dało się załączyć.A w szczotkach już było widać(od strony czoła)przewody.Teraz jednak myślę że niestety chyba jednak wirnik padł,bo rzeczywiście ma dziwny dźwięk.Co prawda jak na potencjometrze zmniejszę obroty to przestaje iskrzyć ale dalej dźwięk jest taki "rzężący"-nierówny.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Wrz 2011 21:54
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Spróbuj jeszcze dotrzeć te szczotki, niech pracuje przynajmniej godzinę na zmniejszonych obrotach, bądź dotrzyj szczotki czyszcząc kumutator odizolowanym od siebie kamyczkiem lub pumeksem. Pumeks zbliżasz do szczotki i czyścisz powierzchnię komutatora na całej powierzchni przylegania szczotki. Chyba za bardzo nie poplątałem.
    pzdr

0
  • #9 14 Wrz 2011 08:53
    vodiczka
    Poziom 43  

Obawiam się że jeżeli silnik pracuje nierówno to jednak uszkodzony jest wirnik.

Miałem ciekawy przypadek w indukcyjnym silniku pralki automatycznej, Podczas nawijania uzwojenia stojana (w fabryce) na drucie nawojowym zrobiło się "oczko" które prawdopodonie drgało w czasie pracy silnika. Po kilku latach pracy pralki przetarł się lakier na oczku i zwoju leżącym pod nim, nastąpiło zwarcie międzyzwojowe. Silnik stacił moc i czuć było zapach przegrzanego lakieru. Na szczęście zauważyłem uszkodzenie na tyle szybko że lakier nie uległ zwęgleniu. Nie bardzo wierzyłem że naprawa się uda ale ostrożnie podważyłem oczko i wlalem żywicę epoksydową w to miejsce. Silnik odżył i pracował aż do zezłomowania praliki z innych przyczyn.

0
  • #10 14 Wrz 2011 10:20
    mczapski
    Poziom 38  

Zużyte szczotki powodowały iskrzenie na komutatorze i jego silne nagrzewanie. Dalej doprowadziło to do pogorszenia połączeń wycinek - uzwojenie i dalsze grzanie. Później do wyboru uszkodzenie izolacji uzwojeń albo całkowity zanik połączenia. Teraz część uzwojeń nie pracuje i zmieniły się mocno parametry wirnika. Można sie domyślać, że naprawa nieopłacalna, ponieważ przewinięcie lub nawet zakup wirnika będzie kosztował tyle co nowy agregat albo i odkurzacz.

0
  • #11 09 Paź 2011 14:46
    skunik18
    Poziom 14  

wirnik do kosza.kup nowy agregat jakiej marki odkurzacz by nie był.

1