Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik

12 Wrz 2011 18:57 2524 5
 • Poziom 9  
  Witam...
  Znajomy jeździ do Niemiec do rzeczy używane i przywiózł mi motorówkę RC którą widać na zdjęciu. Niestety nie było do niej zasilania ani sterownika. Zasilanie 9.6V, mam regulowany stabilizator napięcia (na LM-ie) więc z napięcia 18V zrobiłem 9.55V i podłączyłem odpowiednio + i -. Na motorówce są 2 naklejki z napisaną częstotliwością 27 MHZ, w domu mam samochód R/C z aparaturą sterującą 27Mhz. Niestety motorówka na niego nie reaguje. Rozebrałem i sprawdziłem czy napięcie dociera do płytki sterującej i dociera. Może to być wina złej aparatury ? bo działa ona na pewno bo z modelu auta korzystam. A jak nie to co zrobić ?

  Zdjęcia:

  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
  Motorówka R/C 27 Mhz Nadajnik
 • Moderator Robotyka
  Zasilanie to 8 ogniw klasy AA lub AAA. Zależy co się zmieści. Lub 6 baterii AA/AAA.
  Akumulatory mają nieco mniejsze napięcie niż baterie.

  Najlepiej przejść się z łódką i z bateriami na bazar ze starociami, poszukać używanych nadajników 27MHz, najlepiej jakby trafić na tego samego producenta. I sprawdzić czy z którymś działa.

  Ale generalnie jest to po prostu bardzo kiepska zabawka udająca model RC. Odpowiednik samochodziku z marketu za 50-100zł.

  Prawdę mówiąc, uruchomienie jej to sztuka dla sztuki. Opłacalność żadna. Jest to w zasadzie śmieć jednorazowy, do pływania w fontannie, albo ogrodowym oczku wodnym.
  Coś jak chińska wiertarka. Nawet jak tylko się szczotki wytrą, to lepiej kupić nową niż naprawiać.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za profesjonalną odpowiedź. Jak przy okazji trafi mi się jakiś Nadajnik to sprawdzę. A jeżeli bym chciał kupić Model RC Auta czy motorówki to jakiej firmy szukać ?
 • Moderator Robotyka
  Model (nie zabawka sterowana) to koszt ok. 400-500zł za podstawowy zestaw zawierający cały potrzebny sprzęt. Będzie to jednak zestaw dość ograniczony i nieprzeznaczony do ekstremalnych zabaw.

  Firm jest wiele. Jednak niezależnie od wyboru, lepiej pojechać osobiście do specjalistycznego sklepu modelarskiego i poprosić o doradztwo w kwestii własnych oczekiwań. Inny model będzie przeznaczony do jazdy wyścigowej po torze, inny do toru przeszkód, a jeszcze inny do warunków terenowych. Podobnie z łodziami. Lepiej osobiście obejrzeć czy dany model nam faktycznie odpowiada. Najlepiej nie napalać się od razu na wielką moc czy osiągi, bądź efektowny wygląd, który tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia. W przypadku samochodów np. karoserie i tak są wymienne.
  Zaś modelami trzeba najpierw nauczyć się sterować, co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe, a w tym wyśrubowane osiągi nie pomagają.

  Zanim pójdziesz do sklepu dokładnie określ jaki model wolisz i co cię bardziej interesuje. Nie kupuj na zasadzie: "A wezmę łódkę, bo samochodzik ma kolor nieładny".
  Możesz nawet porozmawiać ze sprzedawcą i podziękować. A w domu się spokojnie zastanowić nad wyborem.

  PS - Modele RC to NIE SĄ zabawki. To naprawdę niebezpieczne urządzenia, które są w stanie poważnie okaleczyć człowieka lub zrobić duże szkody. Trzeba mieć to na uwadze.

  W przypadku jeżeli chcesz się tylko pobawić, to najlepiej kupić własnie zabawkę podobnej klasy co w/w łódka. Z zabawek niezłe opinie jak na zabawkę ma firma Nikko. Nie brać tylko zabawek sterowanych na podczerwień. To najgorszy szajs.
  I warto w sklepie wyjąć zabawkę i sprawdzić zasięg układu. dla zabawki, 15-20m to przyzwoity wynik. Poniżej 5m, to złom lub uszkodzony nadajnik.
 • Poziom 26  
  W pobliżu anteny i tranzystora Q1 znajduje się cewka z rdzeniem .Przy włączonym nadajniku spróbuj kręcić delikatnie tym rdzeniem może zadziała.
 • Poziom 18  
  Nadanik TYCO , który masz nigdy nie zadziała z tą łódką gdyż ona ma zapewne układ scalony z serii RX2 , a TYCO "kładło" w tamtych czasach z których masz swój nadajnik - scalaki TAIYO 93, 95, 97 .
  W tym przypadku nic nie da kręcenie rdzeniem cewki , można to zrobić gdy zdobędziesz nadajnik 27MHz ze scalakiem TX2 i będziesz chciał lepiej dostroić go do łódki pod warunkiem że będą działały od razu na odległość choć 1-2 metry.
  Jeśli nie zaskoczą od razu .........lipa.......

  PS.
  A masz może ten pojazd TYCO JACKNIFE ?
  JEŚLI TAK TO WRZUĆ PROSZĘ TU JEDNĄ FOTĘ ;)