Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie wentylacji w pracowni

TDM 12 Sep 2011 20:32 2188 5
    TDM
    Level 11  
    Witam!

Jestem na etapie remontu w swojej pracowni, no i zastanawiam się nad dobrą wentylacją... Zacznę od tego do czego mi ta pracownia jest potrzebna, a więc ja tam spawam tnę kątówką wiercę itp bo bardzo krótkim czasie zaczyna aż boleć głowa od tego zapachu nie powiem że on mi przeszkadza ale na dłuższą metę nie da się wytrzymać zwłaszcza w małym pomieszczeniu Długość: 4m Szerokość 2,4m Wysokość: 2.2m. Co prawda jest wentylacja przez komin powietrzny i można by tam umieścić wentylator no ale cały ten zapach leciał by po całym domu więc aby tego uniknąć wpadłem na pomysł żeby przewiercić się przez fundament i dać wentylator wydmuchujący wszystko na zewnątrz, to wszystko miało by wyglądać mniej więcej tak:
    Projektowanie wentylacji w pracowni
    http://www.coubetech.republika.pl/pracpodst.jpg

Czarne prostokąty to są zwykłe kratki, prostokąt na którym są zawieszone to gipskarton. Teraz tak, nie mam pojęcia jak dużą dziurę zrobić w fundamencie, przyjdzie zima to przez otwór będzie wlatywać zimne powietrze no i gipskarton będzie przy stropie a jak strop zrobi się zimny a w pomieszczeniu wyżej będzie ciepły to się może rzucić pleśń... Pozostaje ocieplenie ? Włożenie tam w gipskarton jakiejś rury ? Macie jakieś pomysły ?

Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedz

Obrazek poprawiłem, proszę na przyszłość przy zamieszczaniu grafiki korzystać z TEJ instrukcji. Jasiek690
    vodiczka
    Level 43  
    Jeżeli chcesz wydmuchiwać to dajesz klapę zabezpieczającą cofanie powietrza w kanale i zimne powietrze nie wleci. W takim układzie powietrze będzie zasysane przez komin, jeżeli jest on połączony z innymi pomieszczeniami w domu trzeba dokładnie przeanalizować skutki takiego rozwiązania (po włączeniu wentylatora możesz wyssać czad z kominka)
    Gdzie to powietrze ma wylatywać na zewnątrz, chyba nie pod oknem? Jeżeli wylot jest na ślepej ścianie i wentylacja uruchamiana sporadycznie, możesz przyjąć takie rozwiązanie. W innym przypadku należy wyprowadzić wylot wentylacji na dach.
    Przekrój dziury w fundamencie taki jak przekrój kanału.
    Aldoro Draxy
    Level 19  
    Trzeba wymusić ciąg (aby nie było w zimie ciągu wstecznego). Dużo wentylatorów albo zamontuj wydajną sprężarkę która będzie zasysać powietrze. I podaj od której strony masz ściany budynku, które to jest piętro, bo rysunek przedstawia tak jak by oddzielny budynek a nie pomieszczenie.
    TDM
    Level 11  
    vodiczka wrote:
    Jeżeli chcesz wydmuchiwać to dajesz klapę zabezpieczającą cofanie powietrza w kanale i zimne powietrze nie wleci. W takim układzie powietrze będzie zasysane przez komin, jeżeli jest on połączony z innymi pomieszczeniami w domu trzeba dokładnie przeanalizować skutki takiego rozwiązania (po włączeniu wentylatora możesz wyssać czad z kominka)
    Gdzie to powietrze ma wylatywać na zewnątrz, chyba nie pod oknem? Jeżeli wylot jest na ślepej ścianie i wentylacja uruchamiana sporadycznie, możesz przyjąć takie rozwiązanie. W innym przypadku należy wyprowadzić wylot wentylacji na dach.
    Przekrój dziury w fundamencie taki jak przekrój kanału.

Właśnie dla tego wolał bym żeby powietrze było wysysane na zewnątrz budynku. To jest pomieszczenie w piwnicy, o wyprowadzeniu wylotu na dach też pomyślałem tzn, podpiąć się do rynny.

Aldoro Draxy wrote:
    Trzeba wymusić ciąg (aby nie było w zimie ciągu wstecznego). Dużo wentylatorów albo zamontuj wydajną sprężarkę która będzie zasysać powietrze.

Tak ale to rozwiązanie wymaga stałego działania wentylatora, a ja potrzebuje wysysania powietrza wtedy kiedy mi jest to potrzebne więc rozwiązanie z tym zaworem chyba będzie lepsze.
    hud
    Level 12  
    Nie wiem czy jeszcze aktualne, ale odpiszę.

Napisałeś, że masz w pracowni komin. Rozumiem, że od wentylacji grawitacyjnej.
    Jeśli obsługuje to pomieszczenie (tylko to!), to można go wykorzystac jako wyciąg oparów. Nie wiem jaką ma średnicę wewnętrzną, przyjmijmy 160mm (ja mam takie). Uszczelniasz komin od wewnatrz, wpuszczajac weń rurę flex średnicy 125mm. Aby to zrobić trzeba rozkuć wejście do komina na dole lub na górze, to zależy od dostepności i warunków. Na górze (na wylocie), montujesz wentylator kanałowy (nie polecam Dospela).

Ja u siebie uszczelniłem w ten sposób dwa kominy, robiąc wentylację mechaniczną w domu. Udało mi się wepchnąć od dołu na poddasze dwie rury 125mm, każda ok 6 metrów długości. Rury można łączyć poprzez stalowe pierścienie (nie wiem jak się fachowo nazywaja) i oklejając taśmą aluminiową samoprzylepną.

pozdrawiam