Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zakłóca sygnał FM

zioq3k 12 Wrz 2011 22:13 2421 7
  • #1 12 Wrz 2011 22:13
    zioq3k
    Poziom 10  

Witam!

Mam problem z zakłóceniami FM od komputera - jeżeli słucham radia bez włączonego komputera (na tunerze SONY ST-S370) to ok ładnie odbiera itp lecz jak uruchomię komputer radio zaczyna być bardzo mocno zakłócane i ledwo co kolwiek słychać ( normalnie mam czyste mono )

Przy bliskich stacjach tego nie słychać ale stacja którą odbieram nadaje z RTCN ŚREM ( ja jestem z zielonej góry a więc 110 km.. ) na dodatek z mocą 2.5kW.. sygnał nie jest zbyt silny a więc bardzo łatwo go zakłócić..

Parametry Komputera:

Zasilacz: BeQuiet! PurePower 530 wat
    Karta Graficzna : Palit Geforce GTX 460
    Dysk: Samsung 1 TB
    RAM : Kingston HYPERX KHX1600C9AD3B1K2/4G
    System Operacyjny: Windows 7 Home Premium VUP x64
    Płyta Główna : ASUS M4A89GTD PRO

A zakłócenia wyglądają tak:

Uruchamiam komputer - Radio szumi i ledwo co kolwiek słychać.. uruchamia się express gate - nadal szumi, jak zniknie ekran powitalny biosu to na jakieś 3 sekundy sygnał radia znowu wmiare ok ( delikatnie charczący ) a potem szum szum i jescze raz szum aż do wyłączenia komputera

Antena nie jest zbyt dobra (kabelek) od komputera jest jedynie 1,5 metra - w innym miejscu ta stacja nie odbiera..

Jak wiecie jak wyeliminować te zakłócenia to powiedzcie :)

Pzdr

0 7
  • #2 12 Wrz 2011 22:27
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zrobić antenę jak należy albo nie używać komputera. Prościzna :)
    Michał

0
  • #3 12 Wrz 2011 22:30
    kriss51

Antena zewnętrzna na dachu i po kłopocie.

0
  • #4 12 Wrz 2011 22:44
    zioq3k
    Poziom 10  

Mam jeszcze drugą antene Dipol 1 elementowy lecz na niej nie jestem w stanie dostroić dobrego sygnału w mieszkaniu , na balkon nie ma szans wyprowadzić anteny bo ciężko będzie ciągnąć z 40 metrów kabla.. - pokój z tunerem jest na drugim końcu chaty ( nie mam zamiaru go przenosić )

na dach nie mam możliwości montażu ( mieszkam w bloku :( a na dodatek na PARTERZE) Blok jest ocieplony a więc montaż do elewacji zabroniony.. Na okno powiesić też problem, bo ten parter jest dość nisko i znając życię trafię na jakiegoś dzieciaka/wandala co "dla jaj" rozwali tą antenę,połamie itp

A więc nie mam już pomysłu co na to poradzić...

Co do nie używania komputera to niestety mi nie odpowiada taka opcja ;x

0
  • #5 12 Wrz 2011 22:52
    kriss51

Skoro nic z anteną nie potrafisz wykombinować to pozostaje nie włączać komputera, bo nic innego nie wymyślisz. Generalnie antena musi być jak najdalej od komputera. Sam tuner może być obok, ale antena nie.

0
  • #6 13 Wrz 2011 01:35
    bc211
    Poziom 30  

Można wymyślić. Wyjąć zasilacz z pudła i podłączyć "na krótko". Jak to się robi jest na FO opisane i w necie jest sporo tego.
    Najlepsza by była antenka na zewnątrz jak piszą koledzy, nie koniecznie na dachu. Zrób test z zasilaczem najpierw ja bym go jeszcze obciążył np. żarówką 12V/21W choć chodzi by stwierdzić czy to zasilacz, czy nie koniecznie

Dodano po 46 [minuty]:

Na marginesie taki sprzęcik bez porządnej antenki RDS, który rozróżnia wielkość cyfr itp. Grzech przez duże G.

0
  • #7 13 Wrz 2011 02:00
    WojtasJD

zioq3k napisał:
    A więc nie mam już pomysłu co na to poradzić...

- wyłączyć na chwile monitor
    - sprawdzić czy obudowa PC-ta jest ze wszystkich stron metalowa (walazki z pleksi z boku nie są)
    - uaktywnić w BIOSie ... Spread Spectrum

0
  • #8 13 Wrz 2011 02:10
    bc211
    Poziom 30  

Słuszna uwaga. Oczywiście mój błąd. Zasilacz na koniec.

0