Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem elektrycznym prądu stałego w mikserze

gieroj 12 Wrz 2011 23:52 1664 0
    gieroj
    Poziom 12  
    Witam serdecznie,

Urządzenie to jakby mikser, jest to spore uproszczenie, ale idea to obracanie końcówek za pomocą silnika elektrycznego na prąd stały - 36V. Silnik jest sterowany z pewnej klawiatury. Niestety urządzenie nie działa, silnik się kręci tylko na maksymalnych obrotach niezależnie od ustawienia. Do dyspozycji mam inne bardzo podobne urządzenia i tam napięcie podczas regulacji waha się pomiędzy 22-36V, a silnik pracuje w sporym zakresie obrotów. Niestety urządzenia są tylko podobne i mają inne "płyty główne", a więc nie mogę przekładać elementów i w ten sposób znaleźć błąd. Zamieszczam poniżej schemat części odpowiedzialnej za sterowanie silnika. Z góry przepraszam za słaby rysunek - robię coś takiego pierwszy raz.

Tranzystory 8050 sprawdziłem miernikiem - wygląda na to, że są ok. Również rezystory. TIP41C oraz 8550 sprawdziłem miernikiem a potem kupiłem i podmieniłem, żeby mieć pewność. Niestety nadal sterowanie silnikiem nie działa - kręci się na maksymalnych obrotach.

Ze sterowania (klawiatury) wychodzi 5 przewodów podłączonych do 74HC573N i dalej z tego układu poprzez rezystory 4,7k na tranzystory 8050. Ta część wydaje się sprawna gdyż w zależności od ustawienia prędkości obrotowej na klawiaturze, pojawiają się kolejno napięcia (4,8V) na wyjściach z 74HC573N.

Mam prośbę abyście zerknęli na poniższy schemat i poradzili cokolwiek. Być może schemat ma jakiś błąd, lub któryś z elementów nawalił. Obstawiam na błąd w schemacie gdyż wydaje mi się, że sprawdziłem wszystkie elementy i są OK. Proszę o sugestie.

Sterowanie silnikiem elektrycznym prądu stałego w mikserze

Z góry dzięki za pomoc. Mam nadzieje, że nie zagmatwałem zbytnio powyższego.
    Pozdrawiam,
    Grzegorz.
  • IGE-XAO