Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

scania r420 euro 4 rozrusznik słabo kręci

13 Wrz 2011 00:32 3372 4
 • Poziom 8  
  problem z rozrusznikiem kręci ale wolno, auto odpala dodam że akumulatory sprawdzone i są o.k ,słyszę jak kręcą inne euro 4 to jest o wiele szybciej, scania jest z końcówki 2006r i rozrusznik jest malutki ma ponoć przełożenie planetarne ,jak go sprawdzić? gdzie szukać przyczyny?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Przyczyn może być kilka;
  1.Uszkodzony wirnik,przekładnia,elektromagnes,szczotko trzymacz, lub brak dobrej masy lub tak jak miałem ostatni przypadek zabrudzony i zalany olejem.
  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Jak wspomniał kolega wyżej przyczyn może być kilka.

  Rozrusznik kręci powoli ponieważ jest spadek napięcia w skutek zwarcia lub zbyt duże obciążenie mechaniki rozrusznika.

  Zwarcie może występować np.: wskutek zbyt dużego zapylenia w pobliżu szczotko-trzymacza.
  Często pył z zużywającego się komutatora oraz szczotek powoduje zwarcie, co jest bezpośrednią przyczyną straty mocy rozrusznika.

  Równie często zdarza się że rozrusznik wewnątrz jest tak zabrudzony że po prostu się nie kręci :) , wystarcza czasem standardowy przegląd.

  Proponuję w Twoim wypadku jak najszybszy demontaż rozrusznika i przegląd, jak nie chcesz wydać zbyt dużo na naprawę, ponieważ jak wspomniałeś jak kręci powoli tzn, że jest aż nazbyt obciążony co skutkuje tym że dużo części (przekaźnik, wirnik, elektromagnes, stojan) dostaje za mocno w tyłek i możesz je przegrzać/spalić.

  Pozdrawiam
 • Poziom 8  
  Witam i dziękuję za podpowiedź rozrusznik rozkręciłem wymieniłem wszystkie tulejki i łożyska jest troszkę lepiej ale to jeszcze nie ,jak go próbowałem na stole to dość szybko się grzał w miejscu szczotkotrzymacza ,myślę że po kolejnej trasie oddam go do fachowca. Dałem jednemu pseudo fachowcowi w Opolu ale nie zajął się nim w umówionym czasie i musiałem sam powalczyć pozdrawiam
 • Poziom 8  
  witam rozrusznik naprawiony w dobrym wyspecjalizowanym warsztacie teraz kręci jak trzeba (miło posłuchać) przyczyny były dwie :
  1) ktoś kiedyś majstrował przy tym rozruszniku i źle go poskładał , jedna podkładka za dużo
  2) wymiana szczotko-trzymacza wraz z szczotkami przetoczenie komutatora, dotoczenie tulejek pod wymiar i oczywiście dokładne wymycie.
  dziękuję za pomoc pozdrawiam