Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wypalony transil? (HDD Seagate 80 Ide)

erasures 13 Wrz 2011 09:35 2707 7
  • #1 13 Wrz 2011 09:35
    erasures
    Poziom 9  

Witam,
    mam problem z moim hdd. Komputer przestał mi go widzieć. Po oględzinach okazało się, że mam wypaloną dziurę w pcb, prawdopodobnie tam gdzie był transil, zeskrobałem trochę nagaru. Załączam zdjęcie:
    I teraz moje pytanie, co połączyć z czym, połączenie styków 1,2 i 3 powoduje zwarcie. Gdybym wiedział jak wyglądało to co sie wypaliło to mógłbym przelutować element z innego hdd ale do czego podłączyć "2"?
    Proszę o pomoc jak ktoś się orientuje pozdrawiam ;)

0 7
  • #2 13 Wrz 2011 11:28
    domellus
    Poziom 29  

Po pierwsze to ten element nie spalił się ot tak, jakaś przyczyna musi być. Mozliwe że nawet jeśli wstawisz nowy element to stanie się z nim to samo.

0
  • #3 13 Wrz 2011 12:31
    Pultan
    Poziom 30  

W większości przypadków winne są tandetne zasilacze więc możesz dodatkowo pochwalić co zasilało ten dysk

0
  • #4 13 Wrz 2011 12:38
    erasures
    Poziom 9  

Pultan napisał:
    W większości przypadków winne są tandetne zasilacze więc możesz dodatkowo pochwalić co zasilało ten dysk

Aha sorrki zapomniałem wspomnieć o przyczynie, tak to było zwarcie na zasilaczu. Zasilacz już wymieniony, pozostał mi do zrobienia tylko dysk.

0
  • #5 13 Wrz 2011 12:46
    Pultan
    Poziom 30  

Z tym zwarciem na stykach to normalne ponieważ tam ma być dioda a nie zwora :P Jeśli wyposażyłeś się w normalny zasilacz to dysk ruszy bez tego transila jeśli jest sprawny.

P.S. Jeśli już w nim dłubiesz to możesz sobie obejrzeć styki od głowic na PCB, czasami lubiły zmieniać kolor i nie było to zdrowe.

0
  • #6 13 Wrz 2011 13:07
    erasures
    Poziom 9  

Pultan napisał:
    Z tym zwarciem na stykach to normalne ponieważ tam ma być dioda a nie zwora :P Jeśli wyposażyłeś się w normalny zasilacz to dysk ruszy bez tego transila jeśli jest sprawny.

P.S. Jeśli już w nim dłubiesz to możesz sobie obejrzeć styki od głowic na PCB, czasami lubiły zmieniać kolor i nie było to zdrowe.

Niestety dysk kręci ale go nie widać. Wydaje charakterystyczne jednostajne cykanie co chwile. Co do styków wyglądają w porządku, na oko.
    Na pcb wystaje charakterystyczny element z prawej strony, oznaczyłem 2 może on powinien sie zwierać z masą albo 5v??

0
  • Pomocny post
    #7 13 Wrz 2011 13:17
    Pultan
    Poziom 30  

Nie wiem czy to taki dysk ale powinno pomóc

0
  • #8 13 Wrz 2011 13:59
    erasures
    Poziom 9  

Pultan napisał: