Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 5720z Ciemny ekran, grafika czy płyta główna ?

13 Wrz 2011 10:18 2621 8
  • Poziom 9  
    Witam. Mam Acera 5720z z grafiką GF8400. Problem jest tego typu że po uruchomieniu ekran pozostaje czarny. Raz na jakiś czas laptop się uruchomi ale po wyłączeniu kolejna próba uruchomienia nie udaje się. Zauważyłem również że gdy wyciągnę kartę grafiki laptop uruchamia się za każdym razem tylko z białym ekranem. Miałem już kupować płytę główną ale jednak się wstrzymałem.

I teraz mam do was pytanie, padnięta jest płyta czy karta?

Pozdrawiam,
    Dawid
  • Poziom 10  
    Biały ekran po wyjęciu karty graficznej jest poprawną reakcją laptopa. Grafika w tym acerze pochodzi z wadliwej serii Nvidii 6XXX-8XXX, więc na 99% to ona jest przyczyną Twoich problemów, na co wskazują objawy opisane przez Ciebie. Jako, że w tym modelu jest ona na złączu MXMII, to najlepiej powinieneś ją wymienić na kartę graficzną firmy ATI(AMD), która nie posiada tych wad fabrycznych. Kartę Nvidii możesz wystawić na znanym portalu aukcyjnym, na pewno ktoś ją kupi co zrekompensuje Ci po części koszty zakupu drugiej grafiki. Ewentualnie pozostaje naprawa, ale ma to tylko sens przy wymianie układu na DC09 i wyższym, co na pewno będzie droższym rozwiązaniem niż wymiana jej na inną kartę.
    Jeśli chcesz wymieniać, to pamiętaj też o kompatybilności grafiki z modelem laptopa, może również (a wręcz na pewno) zaistnieć potrzeba wgrania nowego biosu. Najlepiej pytaj sprzedawcy, czy grafika będzie kompatybilna z Twoim laptopem.
  • Poziom 9  
    O kurcze.. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. A jaki model karty byś polecił?
  • Poziom 10  
    Taką na złącze MXM II, Radeon HD2XXX, ewentualnie mógłbyś kupić GeForce 9xxx (z tego co kiedyś czytałem powinna być kompatybilna, nie trzeba wgrywać nowego biosu, oraz mniej się grzeje od 8400). Koszt zakupu używanej grafiki - 200-350zł w zależności od modelu.
  • Poziom 9  
    Znalazłem takie grafiki:
    ATI RADEON HD2400XT 256MB MXM-II
    ATI MOBILITY RADEON 3450 256MB
    Która z nich będzie lepsza? Czy będę musiał zmieniać bios?
  • Poziom 9  
    Wymieniłem grafikę na :
    ATI RADEON HD2400XT 256MB MXM-II
    Laptop działał jeden dzień po czym znów stało się to samo.
    Czyli do wymiany zostaje płyta główna ?
    Po uruchomieniu wentylator kręci się jednak ekran jest ciemny. Nie reaguje na wyłączanie guzikiem. Trzeba wyjąć baterię aby wyłączyć.
  • Poziom 10  
    Nie koniecznie płyta, może to matryca być.
  • Poziom 9  
    Po podpięciu pod zewnętrzny monitor również nic się nie dzieje. Gdyby to była wina matrycy to raczej reagował by na guzik ??
  • Poziom 10  
    Anysiu napisał:
    Po podpięciu pod zewnętrzny monitor również nic się nie dzieje. Gdyby to była wina matrycy to raczej reagował by na guzik ??

Jak masz możliwość to przejdź się do serwisu dobrego i za diagnozę zapłacisz 50zł.