Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika na mostku gretza i mosfecie- szukam informacji

bolek 13 Wrz 2011 15:17 2269 9
  • #1 13 Wrz 2011 15:17
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Jak w temacie, szukam schematów płyt, bądź jakich kolwiek informacji gdzie silnik AC regulowany jest za pośrednictwem tranzystora i mostka gretza. Temat w sieci jest mało popularny, za to w AGD dość często można go spotkać.

• #2 16 Wrz 2011 22:10
    1221547
    Usunięty  
  • #3 17 Wrz 2011 11:16
    peterwolski
    Poziom 20  

adrianarktos12 napisał:
    W AGD niewielu producentów stosuje na module mostek Gretza .

stosuje stosuje

• #4 26 Wrz 2011 11:49
    psooya
    Poziom 36  

Ja znam rozwiązanie takie że cewka tacho wchodzi na mostek prostowniczy, następnie napięcie mostka reguluję przesuwnikiem fazowym i steruje klasycznym triakiem. Układ na chyba 2 tranzystorach kilku rezystorach diacku i 2 pojemnościach całkiem fajnie pracuje jako stabilizator obrotów natomiast nie wiem czy o to Ci chodziło. Jak tak mogę taki schemat wrzucić...

• #5 26 Wrz 2011 22:15
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

A ja znam takie stare rozwiązanie w pralkach FORON gdzie w mostek prostowniczy wpleciony był tyrystor i silnik i bardzo ładnie, cicho to pracowało , silnik zasilany był ciągłym , sterowanym DC .( piszę tylko o końcówce mocy , wysterowanie tyrystora pozostawiam do rozważenia)

• #6 27 Wrz 2011 22:20
    PBK
    Specjalista AGD

stare ale jare wykonane porządnie bo w dawnym DDR
    teraz widać producenci powracają do tego rozwiązania ale nie zawsze jest to tak wytrzymałe jak kiedyś
    podobnie ciekawe rozwiązania zdaje się od 2006r. w niektórych modelach pralek w związku z wyciszeniem pracy silnika stosuje ARISTON/INDESIT

• #7 20 Paź 2011 22:07
    bolek

Właśnie nie bardzo widzę zastosowanie triaka jak klucz w mostku, z nim nie da się zrobić PWM a domyślam się że o to chodziło w tym "patencie".

• #8 22 Paź 2011 14:02
    JacaP30
    Poziom 15  

Mam płytkę od pralki z takim rozwiązaniem mostek GBPC1506W + IRFPC40
    I kilka razy już się z tego typu rozwiązaniami spotkałem w pralkach przywiezionych od sąsiadów.

• #9 22 Paź 2011 15:24
    bolek

A masz może schemat tej płyty?

• #10 22 Paź 2011 16:06
    JacaP30
    Poziom 15  

Nie mam i nie wiem od jakiej pralki to było bo wziąłem płytę na części. Mogę ci ją pstryknąć albo coś rozrysować na czasie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME