Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz i grafika do starego PC

13 Wrz 2011 16:48 1420 10
  • Poziom 8  
    Witam. Mam problem (zresztą jak większość...)
    Zastanawiam się nad kupnem zasilacza i karty graficznej. Cóż, komputer pięcioletni nie jest ani demonem szybkości ani komfortu pracy z nim nie ma... Od jakiegoś roku (jakoś wytrzymuje) komputer jakby dostaje zwarcia i na monitorze pojawiają się czerwone-kolorowe kreski oraz zawiesza się system... Chyba to wina zasilacza?
    Dwa, od pół roku mam monitor LG 19", rozdzielczość zalecana dla niego to 1440x900. Na taką nie pozwala mi piękna karta zintegrowana... jedynie o dziwo na Linuksie, ale tam nie ma akceleracji sprzętowej...

W związku z tym proszę o pomoc w wyborze zasilacza i grafiki.
    Specyfikacja obecna:
    Płyta główna: ECS K8M800-M2 (wolne gniazda: AGP 8X i 3 PCI)
    Procesor: AMD Sempron 2600+ 1,6GHz
    Pamięć: 512MB+256MB DDR 400
    Dysk: Seagate 500GB 16MB cache, SATA
    Nagrywarka DVD Sata + Combo CD-RW/DVD
    Zasilacz: Procomp 400W (czarna lista...)
    Zintegrowana grafika: VIA Unichrome PRO IGP

Na czym mi zależy? Na zwykłej pracy, przeglądaniu stron, ... ale i tej rozdzielczości 1440x900 i Aero na Windowsie 7.

Chciałbym się zmieścić w obu rzeczach w 130zł...
    Zasilacz znalazłem taki: http://allegro.pl/nowe-fortron-fsp350-60mdn-gw-fv-katowice-i1812368232.html Co powiecie?
    Ale i tak największy problem mam z kartą graficzną...

Liczę na odzew... mi tu już ręce opadają...
  • Poziom 14  
    Szczerze mówiąc to nie wiem czy jest sens kupować zasilacz i kartę graficzną w Twoim przypadku. Chodzi o to, że masz zintegrowaną grafikę, która po objawach jakie opisujesz prawdopodobnie umiera.
    Po pierwsze może się okazać, że kupisz te 2 rzeczy i za chwilę padnie Ci cała płyta główna. A co w takim przypadku można zrobić z kupioną grafiką na AGP - niewiele.
    Po drugie raczej nie łączyłbym takich objawów z zasilaczem.
    Wg mnie najlepiej sprawdź czy nie szwankuje chłodzenie grafiki na płycie głównej. Poza tym jak masz możliwość pożyczyć od kogoś grafikę to zrób to i zobacz jak zachowa się komputer. Kupić podzespoły zawsze można, a może się okazać, że wyrzucisz kasę w błoto.
  • Poziom 8  
    Spodziewam się, że to odgrzewanie starego kotleta może niewiele dać albo jak już to na krótko... Ale na razie budżetu większego brak na cokolwiek nowego.
    Grafika na płycie ma tylko u mnie radiator, raczej brak powodzenia co do jego ściągania. Pożyczyć od kogoś ciężko by było, wiadomo większość ma laptopy. Z jej winą może tylko w części się zgodzę, bo poza tymi efektami na ekranie dochodzą zgrzyty i trzaski z głośników w trakcie tego "zawału", bardzo często gdy normalnie pracuję na kompie słyszę jakby cd-rom się włączał (szuka płyty), czasem też zachwyca mnie automatycznie wysuniętą tacką do połowy po czym ją zasuwa (czasami) :D Także wesoło mam z tym :)
    Nie wiem, może płyta, podejrzewałem już RAM, ale wykonałem testy i nic nie wykazało. Niedawno czyściłem wszystko sprężonym powietrzem, na trochę pomogło, potem było gorzej.
    Wiem, trochę za dużo oczekuje od tego sprzętu. Ale przynajmniej jakiś komfort chciałbym uzyskać jeszcze choć przez rok.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Ja bym więcej jak 100zł nie inwestował w ten zabytek. Jedyne co zrobił to podkręcił procesor możliwie najwięcej jeśli pozwoli na to płyta główna (okrojona).
    Zamienił kość 256MB na 512MB w sumie miałbyś 1GB. Grafikę wstawił najtańszą chociażby Radeon 9600Pro no i zasilacz za 30-40zł Fortron/Delta 300W.

Albo od razu pokusił się o nową jednostkę. Z tego co widzę dysk i napęd masz już na Sata. Więc tylko dokupić procesor, płytę, ram no i zasilacz.
  • Poziom 10  
    Jeżeli zależy ci tylko na przeglądaniu stron to poszukaj najtańszej grafiki pod AGP bo to na 99% od niej pokazują się artefakty na ekranie. Zamontować grafikę, wyłączyć zintegrowaną i modlić się żeby płyta nie siadła do końca ale jak na moje to powinna jeszcze pośmigać...
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedzi :)

Zasilacz kupiłem jak w poście 1., jutro po niego jadę.
    Dzisiaj przeczyściłem wszystko z kurzu, zobaczymy jak będzie.
    Co do grafiki to czy @wariato ten Radeon pociągnie Aero i 1440x900? Zabytek jest, dlatego nie chce duzo też do tego dokładać, rok temu dysk poszedł, dwa lata temu kupiłem napęd Sata, więc tak jak mówisz jakaś tam baza jest :) Ale to może potem.
    Co do propozycji dokupienia RAMu... szukałem niedawno, ale trochę to wychodzi z tymi nowymi, za 1GB ok. 120zł... chyba że używane; u mnie max 2GB płyta przyjmie. Jeszcze to przemyślę.
    @vandaveee Właśnie tak bym chciał zrobić z tą zintegrowaną. Mam nadzieje, że troche zdziałam :)

A mam takie pytanie techniczne: jak to jest z przydzielaniem pamięci karcie zintegrowanej? Czy ona bierze z początku, końca, z pierwszej czy drugiej kości? Bo może to w pamięci jest problem, a jej nie da się przetestować, gdy jest zarezerwowana dla grafiki.

Dzięki za wszystkie porady.
  • Poziom 43  
    Wg mnie do takiego dziadka instalacja Win 7 to trochę "za dużo'' jak na jego możliwości. Na XP sądzę że aplikacje działałyby szybciej i praca była bardziej komfortowa. Win 7 w dodatku z wodotryskami pożera ogromne ilości pamięci RAM oraz w przypadku Aero Vram na karcie grafiki.

W specyfikacji Aero potrzeba kartę z obsługą minimum Directx 9.0, Shader 2.0 oraz 128MB własnej pamięci.
  • Poziom 29  
    Z tego co kojarzę to Win7 na podstawowe działanie potrzebuje 1GB Ramu, nie mówiąc o wspomnianym Aero, a już uruchamianie na tym sprzęcie czegokolwiek w postaci gier czy skompresowanych filmów zje ci całe zasoby sprzętowe ...
    1. XP SP3 - max,
    2. Tak jak koledzy mówili kostka 512 zamiast 256
    3. Zastanawianie się i odkładanie na nową platformę ...
  • Poziom 8  
    Windows 7 używam od 2 lat. Wiem, nie do uwierzenia.
  • Poziom 29  
    YYy, no comment, nie uważasz że to przerost ambicji nad treścią, twój PC musi strasznie mulić.