Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scenic 2000r 2.0 16V wymiana siatki tłumika zakończona pogiętymi zaworami

DawiDD 14 Wrz 2011 07:15 7096 20
  • #1 14 Wrz 2011 07:15
    DawiDD
    Poziom 28  

Witam
    Wczoraj Renault miał u mechanika wstawiana siatkę amortyzująca która jest za kolektorem a przed katalizatorem, stara miął dziurę i kruszyła sie w rękach. Czynność ogólnie nie jest skomplikowana wiec na moje oko każdy powinien sobie poradzić tyle że wiadomo trzeba się narobić. Gość wymienił siatkę/spawał, (ogólnie był pozostawiony sam na sam z autem na 2-3h) auto odpaliło u niego i pochodziło ze 2 min i zaczęło cos bardzo hałasować. Silnik został wyłączony. Po otwarciu maski okazało się ze pasek klinowy się rozlatuje - nie ma już 1 rowka i strzępy wiszą wkoło (pasek ma ok 2-3 m-ce Bosch). Mechanik poobcinał te strzępy i kazał odjechać - auto przejechało 300 m i zgasło. Teść zadzwonił po mnie - po przyjeździe moim uszom ukazał się bardzo dziwny dźwięk -gdy rozrusznik kreci z silnika nie słychać kompresji. Po dociągnięciu auta na garaż sprawdzeniu paliwa, iskry i bezpieczników rozebrałem rozrząd.
    Okazało się ze miedzy pasek rozrządu wkręcił się frędzel z paska klinowego i ten przeskoczył o kilka zębów. Do tego wałek z kołem zmiennych faz kreci się luźno - można nim obracać o ok 90stopni bez żadnego oporu - oczywiście przy zdjętym pasku.
    Ustawiając wal korbowy na znakach (wycięcie w wale miedzy 2 wcięciami na bloku) oba walki są w pozycji pionowej a nie poziomej. Ustawiłem go zgodnie ze znakami, ale reakcji zera - dalej brak kompresji.
    Mechanikowi który robił siatkę niczego nie udowodnię, ale uważam ze pasek klinowy on przypalił spawarka bo pasek nie miął nawet 3 tys. km tak jak cały rozrząd. Pytanie tylko jak te frędzle mogły wkręcić się w rozrząd - przecież on jest obudowany?
    Na 99% jestem pewny ze zawory się pogięły - brak kompresji i wałek od kolektora ssącego luźno się kreci - no ale zapytam - może jest jeszcze jakąś inna możliwość takiego zachowania - głupio by było gdybym zdjął głowice a to nie to.
    I jeszcze jedno pytanie - na co szczególnie zwrócić uwagę przy zdejmowaniu głowicy?
    Czy kolki pozycjonująca głowice się wymienia czy nie trzeba?
    Jaką siła przykręcać śruby głowicy 20N + 100stopni obrót czy jakoś inaczej?
    I są jeszcze jakieś niespodzianki przy zdejmowaniu/montażu głowicy które lepiej wiedzieć wcześniej

0 20
  • #2 14 Wrz 2011 07:46
    zeimp
    Moderator na urlopie...

Głowicę musisz zdemontować, bez zastanowienia, bo napewno zawory są pogięte. Co do możliwości wkręcenia się w rozrząd strzępów z paska alternatora, to jak najbardziej, po mimo, iż jest on nad osłoną jest taka możliwość i wielokrotnie już to przerabiałem. Co do kołków ustalających, to nie wymienia się ich, one się nie niszczą, chyba, że im pomożesz się zniszczyć. Głowica do warsztatu, niech zrobią jak w książkach pisze i zakładaj i będzie dobrze. Co do momentów dokręcania, to później ewentualnie Ci podam, bo teraz i ja idę śrubki kręcić - do pracy :D

0
  • #3 14 Wrz 2011 08:38
    robert_d_g
    Poziom 22  

Poszukaj przyczyny postrzępionego paska, ale też nie wykluczaj jego wady (Bosch jest dobry ale z elektroniki) sprawdź koła pasowe i napinacz, raczej wątpliwym jest fakt, że mechanik uszkodził pasek podczas wspawywania złacza elastycznego wydechu, głowice możesz skręcić wedle schematu który przeważnie zawsze jest w opakowaniu nowej uszczelki ;-)

0
  • #4 14 Wrz 2011 09:24
    carrot
    Moderator Samochody

To, że postrzępiony pasek micro-v wkręca się w rozrząd, to w renówkach standard.
    A dlaczego się postrzępił, to już trzeba sprawdzić

0
  • #5 14 Wrz 2011 12:30
    DawiDD
    Poziom 28  

Pasek był nowy - miał może ze 3 tys km. Ściągałem go jakieś 2 tyg temu - nie miał śladów uszkodzeń wiec wydaje mi sie ze specjalista od tłumika przypalił go iskrami od spawarki. Innego wyjaśnienia nie widzę

Dodano po 16 [minuty]:

A co do wymiany samej głowicy to przy silnikach 1,6 16V jest taka sama głowica jak przy 2.0 16v ? Z jakich jeszcze modeli renault by podeszła? meganka, laguna?

0
  • #6 14 Wrz 2011 15:11
    manta
    Poziom 39  

Szukasz na siłę winnego, nie ma takiej możliwości aby uszkodził pasek w czasie spawania.

0
  • #7 14 Wrz 2011 20:06
    jurekk55
    Poziom 35  

DawiDD napisał:
    Pasek był nowy - miał może ze 3 tys km. Ściągałem go jakieś 2 tyg temu

PK -5 czy PK-6 ?

0
  • #8 14 Wrz 2011 20:09
    adam7009
    Poziom 38  

Właśnie taka mentalnośc ludzka ,zrobisz coś przy aucie ,a jak coś się stanie później to wina tego mechanika bo on tam coś robił..Co ma piernik do wiatraka.

0
  • #9 14 Wrz 2011 20:54
    jurekk55
    Poziom 35  

O tym właśnie mówię.Nie wiadomo jaki pasek i jak został założony,ale ktoś m u s i być winny "katastrofy",autor ma dość mgliste pojęcie o spawaniu ("iskry" i ich "destrukcyjne"działanie), jak i o położeniu obu punktów które usiłuje powiązać(pasek-miejsce spawania)

0
  • #10 14 Wrz 2011 21:05
    slawek2727
    Poziom 11  

Jak się spawa to i sypią się odpryski stopu tak wiec moglo coś wpaść między koło a pasek i jest efekt.

0
  • #11 14 Wrz 2011 21:05
    piotr_dlugi
    Poziom 10  

Witam , pasek z reguły ulega uszkodzeniu ponieważ ulega wysunięciu wirnik alternatora (wada fabryczna), a po wysunięciu pasek chodzi po krawędzi koła a alternatorze i ulega uszkodzeniu . z reguły dlatego pasek ulega uszkodzeniu. Pozdrawiam

0
  • #12 14 Wrz 2011 21:11
    jurekk55
    Poziom 35  

slawek2727 napisał:
    Jak się spawa to i sypią się odpryski stopu tak wiec moglo coś wpaść między koło a pasek i jest efekt.

Wejdź pod takie auto popatrz -a potem zabieraj głos.
    Ps. Nawiasem mówiąc-spawałeś kiedykolwiek wydech?

0
  • #13 14 Wrz 2011 21:27
    Przemo9826
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie szukaj winnego, Ty jesteś winny, tworzyłeś ostatnio tam z rozrządem, pamiętamy Cię. Źle dobrany pasek (to o czym Jurek 55 pisze), brak osiowości na kołach, albo pasek 6 PK założony na wolne koło alternatora 5 PK, albo na jednych kołach założony od zewnątrz, a na innych od wewnątrz.

Głowica do naprawy, a nie kombinuj z jakimiś innymi niewiadomego pochodzenia.

-1
  • #14 14 Wrz 2011 21:38
    DawiDD
    Poziom 28  

widzę ze dyskusja sie rozkręciła tyle ze nie w tym kierunku co trzeba - nie mam zamiaru udowadniać mechanikowi ze zrobił błąd - stało się i już. Nie da się nic udowodnić wiec nie mam takiego zamiaru. Wolałbym się dowiedzieć czy głowica od 1.6 podejdzie do 2.0l ?

0
  • #15 14 Wrz 2011 21:43
    adam7009
    Poziom 38  

Dyskusja w dobrym kierunku ,tylko tobie nie pasuje .

-1
  • #16 14 Wrz 2011 21:49
    Przemo9826

DawiDD napisał:
    Wolałbym się dowiedzieć czy głowica od 1.6 podejdzie do 2.0l ?

Nie.

DawiDD napisał:
    Nie da się nic udowodnić

Bo nie ma czego udowadniać.

0
  • #17 14 Wrz 2011 22:49
    trans-serwis
    Poziom 39  

DawidDD może podaj jakiś namiar na siebie, żeby nie było zagrożenia dla warsztatów w Częstochowie.

-1
  • #18 14 Wrz 2011 23:01
    robert_d_g
    Poziom 22  

Uszkodzenie paska wieloklinowego nie jest winą spawalnika, wina tkwi w osprzęcie silnika

0
  • #19 14 Wrz 2011 23:17
    Tommi029
    Poziom 17  

A raczej przyczyną jest właściciel samochody który nie trafił w odpowiednie miejsca na kołach pasowych -sam pisał że go zdejmował 2 tyg. temu.
    Oby jak najmniej takich nawiedzonych.

-1
  • #20 14 Wrz 2011 23:28
    balonika3
    Poziom 36  

Dziwna sprawa... W większości tematów pierwsze odpowiedzi, to "za mało danych", "podaj więcej szczegółów", "tu nie ma wróżek" itp. Natomiast tutaj na odwrót - nikt nic nie widział, a każdy wszystko wie. Diagnoza postawiona i kilkakrotnie potwierdzona. No po prostu pewniak. To jakaś złośliwość względem pytających?

PS. Nie twierdzę, że owa diagnoza jest błędna (niby na jakiej podstawie mam tak twierdzić?), ale wielu dosłownie widzi ten źle dobrany/zamontowany pasek. Mam jakieś problemy z wyświetlaniem grafiki???

0
  • #21 14 Wrz 2011 23:35
    Przemo9826

Balonika3 zrzędliwy się ostatnio jakoś zrobiłeś.... Szkoda.

Co tam chcesz diagnozować? Co tam chcesz oglądać? Strzępy paska pod rozrządem? To nie pierwsza tego typu usterka, błędy które wypisaliśmy (szerokość paska itd) zawsze prowadzą do wkręcenia paska pod rozrząd.

Temat zamykam.

-1
  Szukaj w 5mln produktów