Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

hp dv 2000 po rebalingu nie wstaje pika 3 razy

qban12 14 Sep 2011 14:30 2089 12
    qban12
    Level 12  
    Zrobiłem reballimg wszystko idealnie poszło no i dalej brak obrazu pewnie układ do wymiany tam jest Gf go 7200 znalazłem na forum że wadliwy chipset maja....

Przed rebalem pikał 3 razy i brak obrazu a teraz 2razy i tez brak obrazu może chipset po prostu jeszcze polecieć?

Dodano po 33 [minuty]:

poprawka pika 3 razy czyli nowy chip pewnie trzeba

wygrzewałem go do 222*C w końcowej fazie przez 20 sec chyba go nie przegrzałem??
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Opisz jak robiłeś reballig i przy pomocy czego go robiłeś.
    Vogelek23
    Level 34  
    qban12 wrote:
    wygrzewałem go do 222*C w końcowej fazie przez 20 sec chyba go nie przegrzałem

To się zdecyduj w końcu - zrobiłeś reballing, czy wygrzanie? Doszło do rozpływu kulek (układ "sprężynował"), czy nie?
    Vogelek23
    Level 34  
    Józef18 wrote:
    Mało prawdopodobne że po wykonaniu reballing'u układ nie działa.

Co też Kolega pisze? Oczywiście, że można łatwo uszkodzić układ, jeśli nie umie się lutować BGA.
    qban12
    Level 12  
    więc tak

maszyna firmy Quick nie pamiętam numeru ;)

podgrzewanie podczerwienią od spodu ustawiłem 220*C a górny podgrzewacz na 222*C oczywiście nie żeby od razu grzało tylko stopniowo...

Dodano po 2 [minuty]:

dodam też, że kuleczki ustawiły mi się perfekcyjnie układ mi "usiadł" prawidłowo - przynajmniej tak myślę - bo delikatnie zawsze krzywo go kładę na płycie głównej abym widział, że "wskakuje" na swoje miejsce...

Dodano po 2 [minuty]:

i dodam jeszcze, że pika 3x o tyle, że teraz włącza się laptop diody świecą a wcześniej po wciśnięciu POWER pikał i cisza....
    qban12
    Level 12  
    tak na zewnętrznym sprawdzałem i brak obrazu....
    zamówiłem chipset nowy nie drogo za 80 zł z przesyłką tak, że jak przyjdzie wlutuję i dam znać....
    mam jeszcze pytanko odnośnie samego reballingu
    Czy przy wlutowaniu dużo dajecie fluxu ?
    Ja daje nie dużo pokrywam kulki cienką warstwą aby podczas wlutowania nie rozpłyteły mi się dobrze robię?

Dodano po 2 [minuty]:

robię na maszynie Quick I760B
    robiłem kilka razy reballing ale wiedzy nigdy za wiele dla tego nie jestem pewny czy po prostu coś źle zrobiłem czy sam chip padł...
    pawelbul
    Level 18  
    Chip za 80 zł będzie prawdopodobnie tak samo "nowy" jak twój.
    Przed reballingiem podgrzałeś rdzeń aby potwierdzić usterkę?
    qban12
    Level 12  
    nie bo byłem przekonany, że to jest uszkodzona grafika 3 pikania brak obrazu tym bardziej, że w tej DV2000 jest układ wadliwy fabrycznie....

nie chciałem też robić reflow, wole od razu kulki postawić na nowo niż wygrzewać po kilka razy
  • Helpful post
    Vogelek23
    Level 34  
    qban12 wrote:
    wygrzewałem go do 222*C w końcowej fazie przez 20 sec

To pierwszy błąd - 20 sekund grzania taką temperaturą nie jest zdrowe dla układu.

qban12 wrote:
    nie bo byłem przekonany, że to jest uszkodzona grafika 3 pikania brak obrazu tym bardziej, że w tej DV2000 jest układ wadliwy fabrycznie....

To drugi błąd - diagnostykę trzeba przeprowadzić ZAWSZE przed lutowaniem czegokolwiek.

qban12 wrote:
    zamówiłem chipset nowy nie drogo za 80 zł z przesyłką

To trzeci błąd - ten chipset podziała z miesiąc, tydzień albo kilka dni i padnie. I na pewno nie jest nowy, lecz używany, 100 razy grzany i kulkowany.

qban12 wrote:
    bo delikatnie zawsze krzywo go kładę na płycie głównej abym widział, że "wskakuje" na swoje miejsce

To czwarty błąd - nie po to istnieją zaawansowane i drogie systemy optyczne do pozycjonowania układów BGA na płytach, aby kłaść je byle jak.

Podsumowanie: poćwicz reballing na płytach-złomach, obejrzyj filmy instruktażowe (ale nie te, wykonywane przez domowych "grzebaczy") oraz postaraj się wziąć udział w szkoleniach dotyczących montażu BGA (np. oferowanych przez Renex - często refundowane).
    Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z zasadami montażu i lutowania BGA oraz intensywnym treningom, możesz brać się za wymianę czy reballing układów BGA.
    qban12
    Level 12  
    człowiek się uczy na błędach kilka razy mi sie udało postawić układ i działał nawet sobie w lapku gf 8600gs zrobiłem i działa do dziś o dziwo :)) heh
    Jak się robi rebaling raz na jakiś czas to wiadomo coś może nie wyjść.
    Dzięki za wyczerpującą wypowiedź tylko dalej nie wiem czy po prostu układ spaliłem czy co ? :P
    qban12
    Level 12  
    postawiłem nowy układ wyprodukowany już po 2009roku, czyli bez wad fabrycznych i dalej to samo ;/

już sam nie wiem co jest grane ;/

Pika raz długo 2x krótko coś takiego piiiiii pii pii całkowity brak obrazu. Nie uruchamia się sam, ani nie restartuje.

podam może jeszcze swój profil do BGA :

oznaczenia skrótów (tak jak mam w instrukcji maszyna Quick I760B)

T0 - początkowa temp dolnego podgrzewacza, po osiągnięciu której zacznie pracować dolny podgrzewacz

T1 - wartość temp po osiągnięciu której zaczyna się proces re flow

T2 - wartość temp gdy kończy się proces re flow temp narasta od T1 do T2 w czasie S1

T3 - szczytowa wartość temp procesu re flow, po osiągnięciu T2 temp równomiernie narasta do T3 w zadanym czasie S2, proces lutowania / rozlutowania jest dokonywany po osiągnięciu T3

TL - temp topnienia lutowania

TB - żądana temp dolnego podgrzewacza

I wartości jakie mam ustawione w profilu:

T0 - 145*C
    T1 - 150*C
    T2 - 185*C
    T3 - 235*C - szczytowa wartość

TB - 210*C - dolny podgrzewacz
    TL - 185*C

S1 - 50sec
    S2 - 55sec - tutaj czas przez ile wygrzewa się płyta przy procesie re flow
    S3 - 14sec - tyle utrzymuje temp maksymalną

Wzorowałem się na tym wykresie i taki mniej więcej stworzyłem tylko nie wiem czy idealnie mam czasy ustawione, poprawcie mnie jak jest, aż tak źle

http://www.expressit.pl/reballing-bga-naprawa-laptopa-za-pomoca-reballingu-krok-po-kroku/

Pozdrawiam