Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do samochodu na 225 kHz dla odbioru Jedynki?

14 Wrz 2011 14:02 4220 8
 • Poziom 10  
  Czy jest możliwość zrobienia lub zakupienia anteny tak aby będąc w samochodzie za granicą np we Francji można było bezproblemowo odbierać Polską Jedynkę?
  Lub jest możliwość może zakupienia jakiegoś przenośnego radia do tego?
 • Poziom 25  
  Odpowiedź: Możliwie najdłuższa.
  Niestety, odbiór odległych stacji na falach długich w odbiorniku samochodowym jest problematyczny, bowiem antena samochodowa ma wymiary wielokrotnie mniejsze od długości fali. Nie znam anten samochodowych typowanych do odbioru w tym zakresie. Prowdopodobnie lepiej będzie działał odbiornik średniej klasy z anteną ferrytową, którym we Francji, zależnie od miejsca, odbiór PR1 możliwy jest przez cały dzień, lub wieczorem/nocą.
 • Poziom 10  
  Ale czy można by było zrobić taką antenę na odbiór tylko i wyłącznie 225 kHz. Np taką ferrytową tak ją nawinąć aby właśnie była tylko i wyłącznie na tą częstotliwość ?
 • Poziom 30  
  Witam.
  Cewka na ferrycie może wraz z kondensatorem tworzyć obwód rezonansowy nastrojony na 225 kHz.
  Andrzej
 • Poziom 37  
  Tylko taka antena musi być umieszczona na zewnątrz samochodu. Gdyby była wewnątrz karoseria stanowiła by całkiem skuteczny ekran
 • Poziom 20  
  Dawno temu odbieraliśmy w Maroku (wieczorem) program I na falach długich przy użyciu anteny ferrytowej w radyjku Jowita. Jedyną ingerencją w radio było zestrojenie obwodów wejściowych nie na początku i końcu zakresu, ale w jednym punkcie - na Warszawę I. Z wieczornym odbiorem dawało sobie radę również prościutkie samochodowe Safari. W tym przypadku kilkudziesięciocentymetrową antenę teleskopową fiata 125p "przełużaliśmy" metrem drutu. Tyle, że wtedy maszt w Gąbinie jeszcze stał. Przez cały dzień była jednak totalna cisza.
 • Poziom 30  
  judam napisał:
  Czy jest możliwość zrobienia lub zakupienia anteny tak aby będąc w samochodzie za granicą np we Francji można było bezproblemowo odbierać Polską Jedynkę?
  Samochód osobowy, czy ciężarowy ?
 • Poziom 30  
  sp7mfu napisał:
  Tyle, że wtedy maszt w Gąbinie jeszcze stał.

  I nie było świetlówek energooszczędnych, telewizorów LCD, wszelkiej maści monitorów, przetwornic w prawie każdym urządzeniu. Czasem trafił się ściemniacz na triaku.
  A teraz weź radio z falami długimi i zbliż je do czegokolwiek co ma elektronikę w środku.
  Andrzej SP3DRM
 • Poziom 15  
  andy127 napisał:
  Cewka na ferrycie może wraz z kondensatorem tworzyć obwód rezonansowy nastrojony na 225 kHz.

  Do samochodu nie bardzo się nadaje, bo antena ferrytowa ma charakterystykę kierunkową, a samochód czasem skręca w czasie jazdy. Można by spróbować dwóch anten prostopadłych, ale w ciągu dnia i tak pewnie nic się nie odbierze. Przy samochodzie ciężarowym można też spróbować zainstalować antenę aktywną mini-whip PA0RDT, w osobowym raczej się nie da, bo musi być trochę oddalona od karoserii.