Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK-5051X- P68SC-H Sam przechodzi do stand by

14 Wrz 2011 14:53 4364 23
  • Poziom 20  
    Witam serdecznie
    Mam problem z w/w telewizorem Samung chassis P68SC-H-01. Problem polega na tym, że po jakimś czasie samoczynnie przechodzi do stanu czuwania (tj. wyłącza się i zapala się dioda standby).
    Z obserwacji wynika, że telewizor najdłużej pracuje przy pierwszym włączeniu zasilania (powiedzmy ok, godziny), po tym czasie się wyłącza, a każda następna próba włączenia powoduje, że odbiornik coraz krócej pracuje.

Pierwsze co zrobiłem to wymieniłem:
    C851 -był rozsadzony
    C852
    oraz
    C416- wylał się na płytę (ale to inna bajka)

Po wymianie brak rezultatu, postanowiłem wymienić także kondensatory w torze 125V B1 (C853 i C854), a także C857 na 33V B2.

Potem sprawdziłem napięcie 125V. W stanie czuwania 132V po uruchomieniu spada do ok. 125V, gałąź 33 V także ok.

Ponieważ uznałem, że bezpieczniej będzie jeśli za każdym razem będę dolutowywał kawałek przewodu do danego punktu pomiarowego to wyłączałem odbiornik.

Nie zdążyłem pomierzyć napięć w gałęzi B3 B2 B4 B6 bo obecnie odbiornik padł. Tzn. Nie działa przetwornica, nie mam napięć na wyjściu (nie wiem czy to, że teraz w ogóle nie pracuje ma związek z tym samoczynnym wyłączaniem).

Napięcie za C851 (100µF 400V) jest i wynosi ok. 320V.
    odbiornik testuje z odpiętą cewką rozmagnesowującą, pozystor goracy widać nadpalona płytkę.
    Sprawdziłem rezystory wokół SDH-209B wyglądają na dobre.

Schemat zasilacza: Samsung CK-5051X- P68SC-H Sam przechodzi do stand by

Proszę o jakieś sugestie, z góry dziękuje za wszelką pomoc

PS. wymieniałem wszystkie kondensatory w zasilaczu, a także przy procesorze SPM-109B RC12.

Jeśli chodzi o to samoczynne wyłączanie to zauważyłem, że przy rezystorze R819 2W 270Ω metalizowany (taki ma być) przy nóżkach płytka jest zwęglona, sam rezystor był bardzo gorący kiedy telewizor pracował, wlutowany jest tam rezystor 270Ω o mocy chyba 5W jakiś zwykły (sprawdzałem jest dobry).
    Tak to wygląda: Samsung CK-5051X- P68SC-H Sam przechodzi do stand by
    Czy tutaj szukać przyczyny samoistnego przechodzenia do standby?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    luki55 napisał:
    Z obserwacji wynika, że telewizor najdłużej pracuje przy pierwszym włączeniu zasilania (powiedzmy ok, godziny), po tym czasie się wyłącza, a każda następna próba włączenia powoduje, że odbiornik coraz krócej pracuje.

Pierwsze co zrobiłem to wymieniłem:
    C851 -był rozsadzony

Pleciesz głupoty!
    Zastanów się co by było przy rozsadzonym kondensatorze elektrolitycznym za mostkiem?!

Teoretycznie możliwe, że coś w okolicach R819 mogłoby powodować taki efekt. Tylko co za problem uruchomić zasilacz sztucznie, a przy tym kontrolować stan wyjścia Power ON/OFF procesora i dalszą drogę do Q803.

Cytat:
    Ponieważ uznałem, że bezpieczniej będzie jeśli za każdym razem będę dolutowywał kawałek przewodu do danego punktu pomiarowego to wyłączałem odbiornik.

Nie zdążyłem pomierzyć napięć w gałęzi B3 B2 B4 B6 bo obecnie odbiornik padł. Tzn. Nie działa przetwornica, nie mam napięć na wyjściu (nie wiem czy to, że teraz w ogóle nie pracuje ma związek z tym samoczynnym wyłączaniem).

No to poszukaj, czy przy tym lutowaniu nie zrobiłeś sobie jakichkolwiek zwarć przez przypadek.
    Padł? A co to znaczy? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html pkt 10.

Te 320V to już wszystkie napięcia, jakie da się zmierzyć?
  • Poziom 20  
    mirex napisał:
    Zastanów się co by było przy rozsadzonym kondensatorze elektrolitycznym za mostkiem?!

Miałem na myśli, że ten kondensator był "spuchnięty" w górnej części.

mirex napisał:
    No to poszukaj, czy przy tym lutowaniu nie zrobiłeś sobie jakichkolwiek zwarć przez przypadek.

Poprawiłem luty na całym zasilaczu , i telewizor uruchomił się.

mirex napisał:

co to znaczy napisałem wyżej (przepraszam za słownictwo)

Na tą chwilę telewizor pracuje ale ciągle przechodzi do stanu czuwanie po ok. 4min

Napięcia: (w punktach pomiarowych ze schematu wyżej).
    B1 125V w stanie czuwania 132V po włączeniu 125V
    B2 33V w stanie czuwania 32,86V po włączeniu tyle samo.
    B3 16V w stanie czuwania 17,11V po włączeniu 15,91V
    B2 +5V w stanie czuwania 4,99V po włączeniu tyle samo
    B4 8V w stanie czuwania 0,98V po włączeniu 8,04V
    B6 16V w stanie czuwania 0,52V po włączeniu 13,79V

Napięcie na wejściu POWER (baza Q803) w standby 0,7V po włączeniu 0,5V

Gdzie szukać dalej?

Wyjście sygnału POWER z procesora:
    Samsung CK-5051X- P68SC-H Sam przechodzi do stand by

Jakie ew. podać napięcie na bazę Q803?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    luki55 napisał:

Pozdrawiam
    To ty chcesz wyręczać podzespoły TV? To ma wykonać procesor a on wie co robi. Chyba czegoś mu brak?
  • Poziom 20  
    LeDy napisał:
    Chyba czegoś mu brak?

Możesz podpowiedzieć dlaczego procesor może wystawiać to wyjście?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    LeDy napisał:
    To ty chcesz wyręczać podzespoły TV? To ma wykonać procesor a on wie co robi. Chyba czegoś mu brak?

A cóż w tym dziwnego? Czasami trzeba, aby zlokalizować miejsce (a przynajmniej rejon) usterki. Szczególnie, gdy owa usterka nie ma charakteru trwałego!
    Dziwi mnie, że akurat Ty masz z tym jakiś problem.

luki55 napisał:

A zasadę działania tranzystora to kolega zna? A pomiary na Q803 to nic nie sugerują?
    W jakim stanie pracy telewizora Q803 jest potrzebny, a w jakim może go nie być?
    luki55 napisał:
    Na tą chwilę telewizor pracuje ale ciągle przechodzi do stanu czuwanie po ok. 4min

LeDy napisał:
    Chyba czegoś mu brak?

Ja powiem tak - włącz automatyczne strojenie.
    Jako "pracę domową" zadaję zapoznanie się z zasadą działania wyłącznika czasowego w procesorach serii PCA84C64x.

Część druga pracy domowej - dlaczego R819, pomimo że taki duży, grzeje się; kiedy i którędy płynie prąd w tym układzie.
  • Poziom 20  
    mirex napisał:
    A zasadę działania tranzystora to kolega zna? A pomiary na Q803 to nic nie sugerują?

Zna... Q803 i Q802 dobre i wszystko w pobliżu.
    mirex napisał:

W standby może go nie być.

mirex napisał:

Włączyłem... jaki to miało przynieść rezultat?

mirex napisał:
    Jako "pracę domową" zadaję zapoznanie się z zasadą działania wyłącznika czasowego w procesorach serii PCA84C64x.

Możesz podać jakiś namiar? W nocie katalogowej nic nie widziałem.

mirex napisał:
    Część druga pracy domowej - dlaczego R819, pomimo że taki duży, grzeje się; kiedy i którędy płynie prąd w tym układzie.

Przez Q803...Ale sprawdziłem oba...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    luki55 napisał:
    mirex napisał:

Włączyłem... jaki to miało przynieść rezultat?
    A jaki przyniosło?
  • Poziom 20  
    LeDy napisał:
    A jaki przyniosło?

W dalszym ciągu się wyłącza...
    Chyba jednak Q802 jest uszkodzony dlatego napięcie 16V jest za małe, prąd płynie przez R819 i się grzeje.

Nie mam co podstawić za Q802 sprawdzi się BD139?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    luki55 napisał:
    dlatego napięcie 16V jest za małe, prąd płynie przez R819 i się grzeje.
    Tak? A dlaczego R820 się nie grzeje. Wylutuj Q803 i sprawdź czy się wyłączy.
  • Poziom 20  
    Dobra bo widzę, że nie ma to sensu, niepotrzebnie się za to brałem.
    Dziękuje za nieocenioną pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    luki55 napisał:
    Dobra bo widzę, że nie ma to sensu, niepotrzebnie się za to brałem.
    Dziękuje za nieocenioną pomoc.
    Pomoc masz, ale musisz umieć z niej skorzystać. I nie denerwuj się, koledzy Cie naprowadzają, a działać musisz Ty.
    Wylutuj ten Q803.
  • Poziom 20  
    Wylutowałem Q803 telewizor pracuje cały czas, jednocześnie kontrolowałem napięcie na wyjściu POWER z procesora, podczas standby powinno tam być +5V, podczas pracy telewizora jest 0,5V. Włączyłem telewizor i obserwowałem to napięcie i po ok 4 min rzeczywiście procesor podaje na bazę Q803 +5V.

Nie wiem co dalej sprawdzać.
  • Poziom 33  
    To może być wina procesora, a upewnić się możesz podmieniając go. Sprawdziłeś jego zasilanie, jest stabilne?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    luki55 napisał:
    Napięcie na wejściu POWER (baza Q803) w standby 0,7V po włączeniu 0,5V

oraz
    luki55 napisał:
    mirex napisał:

W standby może go nie być.

No to jak to w końcu jest??
    lamer. napisał:
    Wylutuj Q803 i sprawdź czy się wyłączy.

To zależy co rozumiemy przez wyłączenie TV.
    Bo teraz, załóżmy, B16 i B4 nadal będzie, a jednak telewizor nie będzie pracował jak należy. A może będzie?
    luki55 napisał:
    mirex napisał:

Możesz podać jakiś namiar? W nocie katalogowej nic nie widziałem.

Dobra, podaję, bo w nocie faktycznie może to być niezrozumiale opisane - noga 29, IDENT.
    Poczytaj na forum, w sieci, lub szczegółowy opis w pierwszych trzech numerach Serwisu Elektroniki.
  • Poziom 33  
    Czy podczas szukania programów, zatrzymuje się na znalezionych programach?
  • Poziom 20  
    mirex napisał:
    No to jak to w końcu jest??

lamer. napisał:
    Sprawdziłeś jego zasilanie, jest stabilne?

Stabilne +5V

mirex napisał:
    To zależy co rozumiemy przez wyłączenie TV.
    Bo teraz, załóżmy, B16 i B4 nadal będzie, a jednak telewizor nie będzie pracował jak należy. A może będzie?

Cały czas jest B16 i B4 czy to w stdby czy przy włączonym. Oczywiście teraz gdy mam wylutowany ten Q803.

lamer. napisał:
    Czy podczas szukania programów, zatrzymuje się na znalezionych programach?

Sprawdzę....
  • Poziom 33  
    lamer. napisał:
    Sprawdzę....

Ja mam nadzieję, że ty nie naprawiasz tego telewizora bez anteny.
  • Poziom 20  
    lamer. napisał:

Ja mam nadzieję, że ty nie naprawiasz tego telewizora bez anteny.

Nie tylko jest dziś jakiś problem z RTCN Chorągwica (może jakaś konserwacja nadajników) i odbieram tylko jakieś śmieci. Pomijając ten fakt przy wyszukiwaniu kanałów za każdym razem zatrzymuje się na znalezionym kanale.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    luki55 napisał:
    Pomijając ten fakt przy wyszukiwaniu kanałów za każdym razem zatrzymuje się na znalezionym kanale.

Więc identyfikacja działa, proponuję podstawić procesor.
  • Poziom 20  
    I tu zaczyna się problem.... bo trzeba procesor zaprogramować tak?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    luki55 napisał:
    bo trzeba procesor zaprogramować tak?

Nie, procesor ma fabrycznie wpisany program.
  • Poziom 20  
    Tylko teraz co kupić? SPM-109B czy PCA84C640?
    I gdzie nabyć "sprawdzony" procesor, a nie podróbkę?
  • Poziom 20  
    Przyczyną samoczynnego przechodzenia do "stand by" był procesor. Wymieniłem na SPM-109B (od kolegi z forum) i telewizor pracuje normalnie. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam