Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co lepiej - różnicówka + nadprądowy czy różnicówka z członem nadprądowym w jedne

14 Wrz 2011 15:41 12590 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam takie pytanie, mam wydzielone obwody na szafę w serwerowni oraz na zasilanie centralki alarmowej. Dylemat mam czy zabezpieczyć je jedną różnicówką i dwoma nadprądowymi czy lepiej użyć na każdym obwodzie różnicówkę z członem nadprądowym w jednej obudowie?

I drugie pytanie: mam obwód 5x2,5mm dla płyty indukcyjnej (2 fazy) i piekarnika (1 faza) - Czy lepej go zabezpieczyć różnicówką trzyfazową czy trzema różnicówkami jednofazowymi?
  • Poziom 21  
    Cytat:
    mam wydzielone obwody na szafę w serwerowni oraz na zasilanie centralki alarmowej. Dylemat mam czy zabezpieczyć je jedną różnicówką i dwoma nadprądowymi czy lepiej użyć na każdym obwodzie różnicówkę z członem nadprądowym w jednej obudowie?

Ja bym zastosował w zależności od ilości obwodów RCD + nadprądowy

Cytat:
    mam obwód 5x2,5mm dla płyty indukcyjnej (2 fazy) i piekarnika (1 faza) - Czy lepej go zabezpieczyć różnicówką trzyfazową czy trzema różnicówkami jednofazowymi

Opisz kolego w jaki sposób chcesz zabezpieczyć przewód 5x trzema 1f RCD?
  • Poziom 9  
    No tak racja dopadła mnie jakaś pomroczność jasna, zasugerowałem się nadprądowym, a w różnicówce przecież N idzie przez automat. Trzeba by było jakoś go mostkować, co pewnie jest niezgodne z jakimiś normami itp. Założeniem było że jak np. wywali RCD na piekarniku to kuchenka będzie chodzić.
  • Poziom 29  
    Jeśli urządzenia które wymieniłeś nie są zasilane poprzez gniazda wtykowe (a najprawdopodobniej tak jest) to RCD są zbędne, ba nawet mogą wprowadzać problemy.
  • Poziom 19  
    dooq napisał:
    Dylemat mam czy zabezpieczyć je jedną różnicówką i dwoma nadprądowymi czy lepiej użyć na każdym obwodzie różnicówkę z członem nadprądowym w jednej obudowie?

Sam sobie odpowiedziałeś. Różnica polega na tym, czy to będzie jedna, czy dwie obudowy
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Pierwsze co jest brane w takich przypadkach to nieszczęsny koszt. Uzależniony od wielkości rozdzielnicy jak i wyposażenia.
    Inna sprawa to grupowanie obwodów z zabezpieczeniami narządowymi pod wydzielone RCD - oczywiście sensownie. Stosowanie wyłączników kombinowanych ma zastosowanie do obwodów wymagających specjalnych warunków zabezpieczeń bądź odpowiedniego typu wyłączników.
    Koszt owych opcji wyboru zestawu są porównywalne.
    Wyłaczniki kombinowane najczęściej stosowane są w przypadku stosowania małych rozdzielnic wynikających z ograniczenia dedykowanej dla nich powierzchni.
  • Poziom 9  
    Witam . Ważne jest aby obwodu zasilające (elektronikę) zabezpieczyć wyłącznikem różnicowoprądowym na prąd przemienny i pulsujący to znaczy wyłącznik typ A .