Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co lepiej - różnicówka + nadprądowy czy różnicówka z członem nadprądowym w jedne

14 Wrz 2011 15:41 12590 6
 • Poziom 9  
  Witam
  Mam takie pytanie, mam wydzielone obwody na szafę w serwerowni oraz na zasilanie centralki alarmowej. Dylemat mam czy zabezpieczyć je jedną różnicówką i dwoma nadprądowymi czy lepiej użyć na każdym obwodzie różnicówkę z członem nadprądowym w jednej obudowie?

  I drugie pytanie: mam obwód 5x2,5mm dla płyty indukcyjnej (2 fazy) i piekarnika (1 faza) - Czy lepej go zabezpieczyć różnicówką trzyfazową czy trzema różnicówkami jednofazowymi?
 • Poziom 21  
  Cytat:
  mam wydzielone obwody na szafę w serwerowni oraz na zasilanie centralki alarmowej. Dylemat mam czy zabezpieczyć je jedną różnicówką i dwoma nadprądowymi czy lepiej użyć na każdym obwodzie różnicówkę z członem nadprądowym w jednej obudowie?


  Ja bym zastosował w zależności od ilości obwodów RCD + nadprądowy

  Cytat:
  mam obwód 5x2,5mm dla płyty indukcyjnej (2 fazy) i piekarnika (1 faza) - Czy lepej go zabezpieczyć różnicówką trzyfazową czy trzema różnicówkami jednofazowymi


  Opisz kolego w jaki sposób chcesz zabezpieczyć przewód 5x trzema 1f RCD?
 • Poziom 9  
  No tak racja dopadła mnie jakaś pomroczność jasna, zasugerowałem się nadprądowym, a w różnicówce przecież N idzie przez automat. Trzeba by było jakoś go mostkować, co pewnie jest niezgodne z jakimiś normami itp. Założeniem było że jak np. wywali RCD na piekarniku to kuchenka będzie chodzić.
 • Poziom 29  
  Jeśli urządzenia które wymieniłeś nie są zasilane poprzez gniazda wtykowe (a najprawdopodobniej tak jest) to RCD są zbędne, ba nawet mogą wprowadzać problemy.
 • Poziom 19  
  dooq napisał:
  Dylemat mam czy zabezpieczyć je jedną różnicówką i dwoma nadprądowymi czy lepiej użyć na każdym obwodzie różnicówkę z członem nadprądowym w jednej obudowie?

  Sam sobie odpowiedziałeś. Różnica polega na tym, czy to będzie jedna, czy dwie obudowy
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Pierwsze co jest brane w takich przypadkach to nieszczęsny koszt. Uzależniony od wielkości rozdzielnicy jak i wyposażenia.
  Inna sprawa to grupowanie obwodów z zabezpieczeniami narządowymi pod wydzielone RCD - oczywiście sensownie. Stosowanie wyłączników kombinowanych ma zastosowanie do obwodów wymagających specjalnych warunków zabezpieczeń bądź odpowiedniego typu wyłączników.
  Koszt owych opcji wyboru zestawu są porównywalne.
  Wyłaczniki kombinowane najczęściej stosowane są w przypadku stosowania małych rozdzielnic wynikających z ograniczenia dedykowanej dla nich powierzchni.
 • Poziom 9  
  Witam . Ważne jest aby obwodu zasilające (elektronikę) zabezpieczyć wyłącznikem różnicowoprądowym na prąd przemienny i pulsujący to znaczy wyłącznik typ A .