Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki piec dwufunkcyjny do nowego domu?

pik01 14 Wrz 2011 18:27 3739 12
  • #1 14 Wrz 2011 18:27
    pik01
    Poziom 2  

dzień dobry, jestem tutaj nowy, choć profil mam już od dawna, rozpoczynam właśnie budowę domu, parterowy z niewielkim użytkowym poddaszem ( poddasze nie będzie zamieszkane). Powierzchnia mieszkalna to około 70m2. Czytałem Państwa rozważania nt. kondensacyjnego pieca oraz dwu funkcyjnego turbo. Jednak nie zalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie czy faktycznie warto kupować piec kondensacyjny, czy różnica w cenie się szybko zwróci, jak wygląda potem serwis i koszty z tym związane. Jakie są ceny kaloryferów ect. Czy mógłbym ktos skalkulować całość kosztu związanego z jednym i drugim??? Na piec przeznaczam wstępnie około 6tys złotych. Nie przewiduję ogrzewania podłogowego, dom jest w okolicy wieliczki-krakowa więc interesuje mnie tez dostępność do serwisu.

0 12
  • #2 14 Wrz 2011 21:34
    Brencik
    Poziom 26  

A dlaczego dwufunkcyjny? A nie lepiej jednofunkcyjny z zasobnikiem?
    Oczywiście że tylko kondensacyjny.
    Dom tylko 70m2? To warto budować taki mały?

0
  • #3 14 Wrz 2011 22:14
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 15 Wrz 2011 11:16
    pik01
    Poziom 2  

Brencik napisał:
    A dlaczego dwufunkcyjny? A nie lepiej jednofunkcyjny z zasobnikiem?
    Oczywiście że tylko kondensacyjny.
    Dom tylko 70m2? To warto budować taki mały?

Gdyby nie warto było pewnie nie budowałbym, ale nie to jest przedmiotem mojego pytania :-)

Dodano po 8 [minuty]:

Walker29 napisał:
    Brencik, Jak chcesz jeżdzić po mieście to kupujesz od razu ciężarówkę?

Do autora:
    Wg mnie(każdy ma własne zdanie):
    1. Kocioł kondensacyjny:
    *** ma sporo zalet:
    - wysoka sprawność (zużywa mniej gazu)
    - niska emisja tlenków do atmosfery
    - niska temperatura spalin
    - większe możliwości(pogodówka, ogrzewanie płaszczyznowe niskotemperaturowe)
    - wyższy komfort pracy
    - wyższy komfort użytkowania(nie zawsze)

*** ma też wady
    - cena
    - koszty serwisu(przeglądy trochę droższe, więcej części które mogą się psuć)
    - konieczność zbudowania "dobrego" komina
    - trzeba zapewnić odpływ kondensatu
    - dlugi czas podgrzewu c.w.u(w przypadku kotła 2f)
    - grzejniki dobierane na niższą temp wody grzewczej co za tym idzie wieksze (drozsze- niewiele)

2. Kocioł turbo:
    *** zalety :
    - cena
    - tańszy od kondensata w serwisie
    - nie trzeba już nierdzewnych wkładów kominowych(choć są zalecane)

*** wady:
    - mniejszy komfort cieplny
    - mniejszy komfort użytkowania
    - raczej każdy Ci go odradzi
    - niższa sprawność

Ogólnie zalecałbym(podpowiadam) kocioł kondensacyjny(chyba że budynek masz, " będziesz miał" nieocieplony) ze względu na możliwości, wyższy komfort cieplny w budynku, mniejsze zużycie gazu(choć bardzo mocno tego nie odczujesz przy małym budynku - opłaty stałe w rachunkach są zbyt wysokie). Jeśli chodzi o zwrot inwestycji możesz się nie doczekać.

Reasumując tak naprawdę nie ma zbyt wielu "+" przemawiających za kondensacyjnym. Sam Pan na końcu pisze w podsumowaniu "Jeśli chodzi o zwrot inwestycji możesz się nie doczekać" Jak duża będzie różnica temperatury w pomieszczeniu pomiędzy piecem kondensacyjnym a dwu funkcyjnym??? Babcia mojej żony posiada (chyba) piec dwu funkcyjny, z zamkniętą komorą ( jeśli źle to nazwałem to proszę o poprawienie mnie) ma dom o powierzchni mieszkalnej około 56m2, nie odczuwam jak tam przychodzimy jakiegoś dyskomfortu cieplnego , am temp około 21st. Więc może ktoś wskaże mi jakieś inne dobre rozwiązanie zamiast kondensacyjnego???? Oczywiście piec na gaz, a dodam bo zapomniałem tego zrobić w poprzedniej mojej wypowiedzi, że będziemy dogrzewać dom piecem kaflowym ( małym, głównie drewnem)

0
  • #5 15 Wrz 2011 17:01
    serwo66
    Poziom 25  

Czy kondensat czy turbo każdy z nich bedzi ogrzewal tak samo bez strat dla komfortu. Do turbo też można zamontować pogodówkę i oba kotly będą pracować tak samo z tym że kondensat będzie oszczędniejszy w eksploatacji. Im większa powieżchnia tym więcej oszczędzasz. Pamiętaj sporą część rachunku za gaz są opaty stale i zmienne. W sporej części inwestycja w kondensat się nie zwraca.

0
  • #6 15 Wrz 2011 21:54
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Ja proponuje taką hybryde, kocioł turbo z przystawka kondensacyjną Beretta CONICA SYNTHESI. Serwis troszkę droższy niz zwykły turbo ale napewno tańszy niż kondens.

0
  • #7 15 Wrz 2011 22:40
    kabee84

Poziom 24  

Większy komfort cieplny/użytkowy w kotle kondensacyjnym polega na tym, iż niższa temperatura czynnika grzewczego (czyli grzejniki ciepłe a nie gorące) wpływa na lepsze samopoczucie w grzanych pomieszczeniach. Ciepło równomierniej się rozchodzi, mamy mniejsze zakurzenie (wolniejszy ruch mas powietrza) i nie odczuwamy promieniowania cieplnego od gorących grzejników.
    Podstawową różnicą pomiędzy kotłami kondensacyjnymi i kotłami z zamkniętą komorą spalania jest to, że w kotle kondensacyjnym ma zachodzić efekt kondensacji (jeśli ktoś nie wie na czym polega kondensacja odsyłam do googla) a w kotłach tzw. "turbo" czy też "atmosferycznych" kondensacja wręcz niszczy kocioł. Podsumowując: kocioł kondensacyjny pracując na niższych temperaturach (poniżej 57stC) będzie bardziej komfortowy, a w razie potrzeby (niska temperatura na zewnątrz) może również pracować na wyższych temperaturach (tak jak zwykły turbo).

Jeśli nie masz dzisiaj zbyt dużo pieniędzy na inwestycję, zamontuj kocioł z zamkniętą komorą spalania + zasobnik i będziesz zadowolony.

Jeśli myślisz przyszłościowo i masz pare groszy więcej na inwestycję - zamontuj już dzisiaj większe grzejniki (to na pewno nie zaszkodzi) i zestaw kotła jak wyżej. A jak chcesz być ekologiczny i najbardziej ekonomiczny - to kocioł kondensacyjny + zasobnik.

Przy tak małej powierzchni grzewczej zwrot kosztów inwestycji w kocioł kondensacyjny może nigdy nie nastąpić, ale nie wiadomo co będzie jutro... Im droższy gaz tym więcej kasy będzie Ci zostawało w kieszeni. Temat musisz sam przemyśleć. Ja osobiście bym DZISIAJ nie zainstalował kotła kondensacyjnego w Twoim przypadku, ale grzejniki i wkład kominowy bym już przygotował.

0
  • #8 15 Wrz 2011 23:04
    davvid80
    Poziom 17  

Wycinki...

Walker29 napisał:

*** ma też wady
    - grzejniki dobierane na niższą temp wody grzewczej co za tym idzie wieksze (drozsze- niewiele)

2. Kocioł turbo:
    *** zalety :

*** wady:

Nie przesadzajmy :)

0
  • #9 15 Wrz 2011 23:36
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 16 Wrz 2011 08:20
    Plumpi

pik01 napisał:
    Czytałem Państwa rozważania nt. kondensacyjnego pieca oraz dwu funkcyjnego turbo. Jednak nie zalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie czy faktycznie warto kupować piec kondensacyjny, czy różnica w cenie się szybko zwróci, jak wygląda potem serwis i koszty z tym związane. Jakie są ceny kaloryferów ect. Czy mógłbym ktos skalkulować całość kosztu związanego z jednym i drugim??? Na piec przeznaczam wstępnie około 6tys złotych. Nie przewiduję ogrzewania podłogowego, dom jest w okolicy wieliczki-krakowa więc interesuje mnie tez dostępność do serwisu.

Opłacalność kondensacyjnego jest tym większa im większy jest dom do ogrzania.
    Ponadto pełne możliwości kotła kondensacyjnego można uzyskać dopiero przy ogrzewaniu podłogowym. Pamiętaj też, że jest możliwość współpracy kotła kondensacyjnego z grzejnikami tak, żeby kocioł pracował w kondensacji, ale wtedy grzejniki muszą być większe i droższe niż w przypadku współpracy z kotłem niekondensacyjnym.
    Czyli jeżeli kupisz kocioł kondensacyjny to grzejniki muszą być większe i droższe.

W Twoim przypadku, mały dom ogrzewany grzejnikami oznacza, że inwestycja w kocioł kondensacyjny będzie Ci się bardzo długo zwracała. Lepiej kupić kocioł 2-funcyjny niekondensacyjny pod warunkiem, że liczba domowników nie będzie przekraczała trzech osób.

Jeżli jest to rodzina składająca się z przynajmniej 4 osób to musi być już kocioł 1-funkcyjny z zasobnikiem CWU. Wtedy też już opłaca się myśleć o solarach.
    I tu mamy opcję:
    Jęzlei grzejniki to kocioł niekondensacyjny 1-funkcyjny + CWU + solary.

Jeżeli jednak chcesz kocioł kondensacyjny to instaluj tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Wbrew pozorom koszt montażu takiego ogrzewania nie jest wyższy od ogrzewania grzejnikowego, a w pewnych warunkach może się nawet okazać tańszy. Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet, a największą z nich są niższe rachunki za gaz niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Po prostu ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji.
    Dlatego też jeżeli kalkulujesz to warto zainestować w kocioł kondensacyjny + ogrzewanie podłogowe, bo wtedy dość szybko zwrócą się koszty.
    Nie słuchaj też złych doradców, którzy mówią źle o ogrzewaniu podłogowym. Wiele złych opini powstało na skutek złego zaprojektowania takiej instalacji.
    Niestety tu jest bardzo ważne aby taka instalacja była dobrze zaprojektowana i dobrze wykonana. Przy okazji montażu takiej instalacji warto także ułożyć doprowadzenia rur do grzejników tak na wszelki wypadek. Koszt rury AluPex jest po prostu śmieszny. Dobrą, firmową rurę kupisz po 3-4zł, a mniej firmowe po 1,50zł za metr.
    W Twoim przypadku aby zrobić podłogówkę potrzebujesz ok. 500m rury.
    Tu liczę praktycznie maksimum czyli ok. 8m rury na 1m2 powierzchni.
    Zasadniczo liczy się od 6 do 8m rury na m2
    Kupując porządną firmową rurę AluPex daje Ci koszt ok. 1500-2000zł.
    Kupując rurę mniej firmową np. Diamond zapłacusz 750zł.
    Za porządne grzejniki zapłacisz ok. 4000zł, a za najtańsze chińskie ok. 1500zł.
    Jest to przybliżona kalkulacja. Aby wykonac dokładną kalkulację trzeba znać rozkład domu.
    Co do serwisu to nie ma znaczenia czy jest to kocioł kondensacyjny czy też niekondensacyjny. Przy kotłach kondensacyjnych powinien być on nawet nieco tańszy, ponieważ kotły posiadają cechę samooczyszczania komory spalania. Wszelki syf czy kurz, który dostaje się do komory jest wyrzucany wraz z kondensatem do ścieków.
    W przypadku kotłów niekondensacyjnych trzeba od czasu do czasu rozkręcić komorę i ją wyczyścić, wyczyścić palniki.

0
  • #11 16 Wrz 2011 08:28
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Kotły kondensacyjne nie są aż takie drogie, żeby nimi straszyć, nie tylko dzieci.
    Zawsze kocioł kondensacyjny będzie lepszy od atmosferycznego, czy nawet turbo. Przy niskiej temperaturze pracy jego sprawność powala inne kotły.
    Czym się sugerujecie przy zakupie samochodu? Czy ogrzewanie domu, to nie podobny wybór?
    NIE oszczędzaj tysiąca, czy półtora i kup kondensacyjny. O zwrocie nigdy nie myśl, bo oszalejesz. Kupując samochód przepłacasz bardzo. Za kocioł również - każdy. Jak nie chcesz grzać, to zmień klimat. W innym wypadku kup taki, który najwięcej zaoszczędzi gazu, czyli kondensacyjny.

0
  • #12 16 Wrz 2011 08:43
    Plumpi

Walker29 napisał:
    Brencik, Jak chcesz jeżdzić po mieście to kupujesz od razu ciężarówkę?

Do autora:
    Wg mnie(każdy ma własne zdanie):
    1. Kocioł kondensacyjny:
    *** ma sporo zalet:
    - wysoka sprawność (zużywa mniej gazu)
    - niska emisja tlenków do atmosfery
    - niska temperatura spalin
    - większe możliwości(pogodówka, ogrzewanie płaszczyznowe niskotemperaturowe)
    - wyższy komfort pracy
    - wyższy komfort użytkowania(nie zawsze)

*** ma też wady
    - cena
    - koszty serwisu(przeglądy trochę droższe, więcej części które mogą się psuć)

2. Kocioł turbo:
    *** zalety :
    - cena
    - tańszy od kondensata w serwisie

*** wady:
    - raczej każdy Ci go odradzi
    - niższa sprawność

Ogólnie zalecałbym(podpowiadam) kocioł kondensacyjny(chyba że budynek masz, " będziesz miał" nieocieplony) ze wzgledu na możliwości, wyższy komfort cieplny w budynku, mniejsze zużycie gazu(choć bardzo mocno tego nie odczujesz przy małym budynku - opłaty stałe w rachunkach są zbyt wysokie). Jeśli chodzi o zwrot inwestycji możesz się nie doczekać.

Tutaj napisałeś kilka informacji, które nie są prawdziwe.
    W przypadku komfortu nie ma różnic, ponieważ zarówno kondensacyjne jak i niekondensacyjne mogą pracować z regulatorami pogodowymi.
    Obydwa rodzaje kotłów mogą współpracować z ogrzewaniem "płaszczyznowym" jak to nazwałeś czyli podłogówką czy ogrzewaniem ściennym.
    Obydwa rodzaje kotłów wymagają wkładu nierdzewnego do komina.
    Obydwa rodzaje kotłów wymagają odprowadzania kondensatu. Z tą różnicą, że kondensacyjny odprowadza kondensat z kotła, a niekondensacyjny odprowadza kondensat z komina. W rzeczywistości komin dla kotła niekondensacyjnego jest nieco droższy, ponieważ wymaga dołożenia do niego trójnika i innego sposobu wyprowadzenia z kotła oraz zamontowania zestawu odprowadzającego skropliny z komina. W przypadku kotła kondensacyjnego nie ma takiej potrzeby i dlatego komin jest tańszy o ok. 200zł.
    Koszty serwisu są takie same, choć zasadniczo powinny być niższe przy kotle kondensacyjnym, ponieważ serwisant nie musi tak często czyścić komory spalania jak w przypadku kotła niekondensacyjnego, gdyż kotły kondensacyjne posiadają cechę samooczyszczania komory. Wraz z kondensatem usuwane są zanieczyszczenia z komory spalania.
    Długi czas podgrzewu wody użytkowej w kotle 2-funkcyjnym dotyczy obydwu rodzajów kotłów. W niektórych kotłach kondensacyjnych jest nawet krótszy, gdyż niektóre firmy produkują kotły z zasobnikiem CWU zbudowanym na zasadzie zbiornik w zbiorniku z funkcją "komfort" utrzymującą stale ciepłą wodę w tym zasobniku, który bezpośrednio otacza komorę spalania np. kotły ACV. Niestety ze względów technologicznych nie jest to możliwe do wykonania w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Oczywiście są stosowane podobne rozwiązania, polegające na trzymaniu ciepłej wody w wymienniku płaszczowym lub niewielkim zasobniku wbudownym w kocioł. Jednak w tym przypadku występuje wahnięcie temperatury. Odkrecamy kran, leci zimna, po chwili ciepła, znów zimna i znów ciepła.
    W przypadku kotłów ze zbiornikiem w zbiorniku po odkreceniu wody, chwilę leci zimna, a następnie ciepła bez dodatkowego wahnięcia temperatury.

0
  • #13 16 Wrz 2011 20:50
    Brencik
    Poziom 26  

mirrzo napisał:
    NIE oszczędzaj tysiąca, czy półtora i kup kondensacyjny.

Potwierdzam.
    Ludzie nie dajcie sobie wmówić kotła niekondensacyjnego. W dzisiejszych czasach to jak kupowanie Poloneza zamiast Audi. Powiedzą wam że Polonez tez jeździ, pali prawie tak samo jak Audi itp. A po drugie nie kupuje się tylko patrząc na cenę kotła.
    Sam kupiłem centralę WOLFA CGW 11/100 mimo że mam tylko 120m2 do ogrzania i zwykłe grzejniki panelowe Pu..o o łącznej mocy 15kW przy parametrach 75/65 oraz 9kW przy 60/50 a nie podłogówkę. Można powiedzieć że są przewymiarowane gdyż paląc wcześniej piecem węglowym było ciężko palić aby utrzymać temp. rzędu 50st na grzejnikach, zawsze była tendencja na 60-70 i było za gorąco.

0