Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Detekcja/Wykrycie podniesionej słuchawki telefonu

Piotrekneo18 14 Sep 2011 20:13 1657 5
 • #1
  Piotrekneo18
  Level 12  
  Witam,

  Jeśli temat jest w niewłaściwym miejscu przepraszam i proszę o przesunięcie do innego miejsca.

  Jak w temacie, czy ma ktoś pomysł w jaki sposób wykryć podniesienie słuchawki telefonu ?

  Wiem, normalnie na linii przynajmniej u mnie jest napięcie ~52V.

  Po podniesieniu słuchawki napięcie spada ~10V.  Pomyślałem, że wykonam dzielnik napięcia i w ten sposób będę badał przy pomocy komparatora w uC, spadek napięcia i będę wiedział czy słuchawka jest podniesiona czy też nie.

  Otóż mam mniej więcej zbudowany taki schemat ( niestety przedstawię opis słowny ) :

  -Linia telefoniczna do mostka prostowniczego z oznaczeniem ~
  -Minus mostka do masy GND
  -Plus mostka do rezystora 470K a potem do 47K a następnie na wyjściu dzielnika czyli spadek napięcia na rezystorze 47K wynosi około 4.2V.

  Niby wszystko jest ok, ale... jak wiadomo teoretycznie i praktycznie nie można niczego podłączać do sieci telefonicznej... o co chodzi...
  Normalnie jak wspominałem napięcie na linii mam w okolicach 52V, po podłączeniu do tego mojego układziku, napięcie na linii spada do około ~49-50V, czyli jest jakieś "minimalne" obciążenie.

  I teraz pytanie czy tak może być ?? Przypuszczam, że napewno nie...
  Tak więc czy jest jakiś inny sposób na wykrycie podniesionej słuchawki ??

  Bardzo proszę o odpowiedź.

  Pozdrawiam
 • #2
  cepilek
  Level 26  
  W słuchawce magnesik a w telefonie na wprost magnesu kontaktron (sposób niewidzialny na zewnątrz)... Przykład: czujnik badania poziomu płynu hamulcowego w samochodach... Odkręć sobie czujnik znajdujący się w pokrywce zbiornika płynu hamulcowego i pooglądaj dokładnie (nie polecam bo jak zepsujesz to koszt nowego około 80 złotych w zależności od marki samochodu.... :) Nie jestem też pewien, czy we wszystkich samochodach stosowany jest kontaktron w korkach zbiornika płynu hamulcowego? Lub wyłącznik krańcowy jak w drzwiach do lodówki (sposób widzialny na zewnątrz)... Nie obciążaj niczym linii telefonicznej!
 • #3
  Fredy
  Level 27  
  Twój układ obciąża linię telefoniczną impedancją rzędu 0.5M Ohma. To bardzo dużo - porównywalne z obciążeniem polegającym poprzez dotknięcie palcem. To że spada napięcie na linii o 1V to normalna sprawa, ale w niczym to nie przeszkadza bo masz dalej bardzo wysokie napięcie .Centrala interpretuje podniesienie słuchawki dopiero gdy napięcie spadnie poniżej 10V. Także masz jeszcze ogromny zapas. Prąd z centrali przy podniesieniu słuchawki ma wartość aż około 30mA.
  Jeśli bardzo cie to trapi jednak to możesz zwiększyć tą impedancję poprzez zastosowanie na wejściu wtónika emiterowego na wzmacniaczu operacyjnym. A dzielnik można wtedy zrobić na rezystorach ponad 1M.
  Jeśli (w co nie wątpię) podłaczysz sie galwanicznie odseparowanym układem do sieci to nie będzie problemów - ale zapewne prawnie jest to zabronione.
 • #4
  Piotrekneo18
  Level 12  
  Hej,
  Dzięki za odpowiedź.

  Wczoraj już mi się udało znaleźć przyczynę i rozwiązać problem.
  Doszedłem do wniosku, że taki spadek napięcia wynika z prądu płynącego w obwodzie dzielnika napięcia, tak jak napisałeś.
  Postanowiłem więc pokombinować z wartościami rezystorów aby uzyskać jak najmniejszy prąd przy napięciu wyjściowym ~4.5V i udało się ;)
  Teraz spadek napięcia na linii z początkowego 52.4V wynosi 52.2V więc uważam taki wynik za bardzo zadowalający w przeciwieństwie do tego poprzedniego.

  Sądzę, że taki układ może być już podłączony i nie będzie sprawiał problemów :)

  Pozdrawiam
 • #6
  Piotrekneo18
  Level 12  
  Tak zgadza się, na wyjściu dzielnika mam również kondensator 10uF :) Pozdrawiam