Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Detekcja/Wykrycie podniesionej słuchawki telefonu

Piotrekneo18 14 Sep 2011 20:13 1657 5
    Piotrekneo18
    Level 12  
    Witam,

Jeśli temat jest w niewłaściwym miejscu przepraszam i proszę o przesunięcie do innego miejsca.

Jak w temacie, czy ma ktoś pomysł w jaki sposób wykryć podniesienie słuchawki telefonu ?

Wiem, normalnie na linii przynajmniej u mnie jest napięcie ~52V.

Po podniesieniu słuchawki napięcie spada ~10V.

Pomyślałem, że wykonam dzielnik napięcia i w ten sposób będę badał przy pomocy komparatora w uC, spadek napięcia i będę wiedział czy słuchawka jest podniesiona czy też nie.

Otóż mam mniej więcej zbudowany taki schemat ( niestety przedstawię opis słowny ) :

-Linia telefoniczna do mostka prostowniczego z oznaczeniem ~
    -Minus mostka do masy GND
    -Plus mostka do rezystora 470K a potem do 47K a następnie na wyjściu dzielnika czyli spadek napięcia na rezystorze 47K wynosi około 4.2V.

Niby wszystko jest ok, ale... jak wiadomo teoretycznie i praktycznie nie można niczego podłączać do sieci telefonicznej... o co chodzi...
    Normalnie jak wspominałem napięcie na linii mam w okolicach 52V, po podłączeniu do tego mojego układziku, napięcie na linii spada do około ~49-50V, czyli jest jakieś "minimalne" obciążenie.

I teraz pytanie czy tak może być ?? Przypuszczam, że napewno nie...
    Tak więc czy jest jakiś inny sposób na wykrycie podniesionej słuchawki ??

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
    cepilek
    Level 26  
    W słuchawce magnesik a w telefonie na wprost magnesu kontaktron (sposób niewidzialny na zewnątrz)... Przykład: czujnik badania poziomu płynu hamulcowego w samochodach... Odkręć sobie czujnik znajdujący się w pokrywce zbiornika płynu hamulcowego i pooglądaj dokładnie (nie polecam bo jak zepsujesz to koszt nowego około 80 złotych w zależności od marki samochodu.... :) Nie jestem też pewien, czy we wszystkich samochodach stosowany jest kontaktron w korkach zbiornika płynu hamulcowego? Lub wyłącznik krańcowy jak w drzwiach do lodówki (sposób widzialny na zewnątrz)... Nie obciążaj niczym linii telefonicznej!
    Fredy
    Level 27  
    Twój układ obciąża linię telefoniczną impedancją rzędu 0.5M Ohma. To bardzo dużo - porównywalne z obciążeniem polegającym poprzez dotknięcie palcem. To że spada napięcie na linii o 1V to normalna sprawa, ale w niczym to nie przeszkadza bo masz dalej bardzo wysokie napięcie .Centrala interpretuje podniesienie słuchawki dopiero gdy napięcie spadnie poniżej 10V. Także masz jeszcze ogromny zapas. Prąd z centrali przy podniesieniu słuchawki ma wartość aż około 30mA.
    Jeśli bardzo cie to trapi jednak to możesz zwiększyć tą impedancję poprzez zastosowanie na wejściu wtónika emiterowego na wzmacniaczu operacyjnym. A dzielnik można wtedy zrobić na rezystorach ponad 1M.
    Jeśli (w co nie wątpię) podłaczysz sie galwanicznie odseparowanym układem do sieci to nie będzie problemów - ale zapewne prawnie jest to zabronione.
    Piotrekneo18
    Level 12  
    Hej,
    Dzięki za odpowiedź.

Wczoraj już mi się udało znaleźć przyczynę i rozwiązać problem.
    Doszedłem do wniosku, że taki spadek napięcia wynika z prądu płynącego w obwodzie dzielnika napięcia, tak jak napisałeś.
    Postanowiłem więc pokombinować z wartościami rezystorów aby uzyskać jak najmniejszy prąd przy napięciu wyjściowym ~4.5V i udało się ;)
    Teraz spadek napięcia na linii z początkowego 52.4V wynosi 52.2V więc uważam taki wynik za bardzo zadowalający w przeciwieństwie do tego poprzedniego.

Sądzę, że taki układ może być już podłączony i nie będzie sprawiał problemów :)

Pozdrawiam
    Piotrekneo18
    Level 12  
    Tak zgadza się, na wyjściu dzielnika mam również kondensator 10uF :) Pozdrawiam