Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe taryfy PGNiG -co wybrać do grzania domu?

elek555 14 Sep 2011 20:53 43144 13
    elek555
    Level 37  
    Jak w temacie. Będąc użytkownikiem gazowego kotła CO zostałem kolejny raz (przed samym sezonem grzewczym) poinformowany, że w trosce o mój komfort (cieplny i finansowy), wymyślono nowe ceny i nowe taryfy. Tym razem z powodu "cytat -niestabilnej sytuacji politycznej w krajach Afryki Północnej". Akurat dziś sytuacja tam podobno się poprawia, ale listonosz nie był mi w stanie nic więcej dodać -więc pytam na elektrodzie (bo może ktoś już temat rozgryzł).
    Co wybrać? Nowe taryfy PGNiG -co wybrać do grzania domu? Z analizy pisma rysunkowego wynika niby wariant nr.3, ale czy aby nie ma tam drugiego dna w postaci jakichś spec opłat przesyłowych. Mój ulubiony wicepremier zapewniał (całkiem niedawno), że jeśli chodzi o gaz to umowę mamy komfortową i sytuację stabilną na lata. A tu nagle ktoś mi chce ten komfort poprawić...
    Brencik
    Level 26  
    Ale tu nie ma nic nt.cen tylko jest o czasach i terminach rozliczania się...
    elek555
    Level 37  
    I owszem. Na razie przysłali tyle + na odwrocie pisemko dyrektora oddziału o wychodzeniu naprzeciw i poważaniu. Może przyjdzie coś jeszcze z fakturą
    davvid80
    Level 17  
    I tak taryfy zależą od zużycia gazu...
    W-1 do 300m3/rok = tylko ogrzewanie wody użytkowej (piecyk)
    W-2 301 do 1200 m3/rok = ogrzewanie CO i CWU (niewielkie zużycie np. mieszkanie)
    W-3 1201 do 8000 m3/rok = ogrzewanie CO i CWU (domek jednorodzinny)
    W-4 powyżej 8000 m3/rok = budynek o mocy obliczeniowej ponad 40kW...
    elek555
    Level 37  
    -to po jaką ch... to drukują i wysyłają?
    pief
    Level 17  
    Witam

Jakie są różnice w cenie gazu ,opłat stałych , przesyłowych w taryfie w2 do w3 .
    Zamawiam np. taryfę w2 i zużyję więcej gazu dla danej taryfy co wtedy .
    marcin833
    Level 19  
    Zmieniają Ci na taryfę W-3.

Koszt gazu w taryfie:
    W-2.1 - 1,1366 netto /m3
    W-3.6 - 1,1207 netto /m3
    W-4 - 1,1200 netto /m3
    Stawki opłat:
    Stała:
    W-2.1 - 12,10 netto /m-c
    W-3.6 - 42,20 netto /m-c
    W-4 - 243,95 netto /m-c
    Zmienna:
    W -2.1 - 0.4311 netto /m3
    W -3.6 - 0,4071 netto /m3
    W - 4 - 0,3874 netto /m3

Abonament:
    W-2.1 - 7,05 netto /m-c
    W-3.6 - 8,2 netto /m-c
    W-4 - 20,7 netto /m-c

Zresztą masz wszystko opisane w książeczce, którą dostałeś wraz z ostatnią f-vat :) Najdroższa jest taryfa W-4..
    Pozdrawiam
    pief
    Level 17  
    Dziękuje .

Policzyłem ile kosztuje 1m3 gazu ziemnego brutto :

W 2 - 1,9282 zł/m3
    W 3 - 1,8791 zł/m3

Przymierzam się do gazu - dom 140 m2 średnio ocieplony c.o + cwu (zasobnik 140l) jakiego zużycia gazu można się spodziewać w sezonie grzewczym (wrzesień -kwiecień) średnio ,orientacyjnie plus ,minus.
    davvid80
    Level 17  
    Jak średnio ocieplony to znaczy jak ? można założyć zapotrzebowanie na poziomie 23000kWh, a więc zależnie od rodzaju kotła (tradycyjny czy kondensacyjny) wyjdzie w granicach 2400 a 2700 m3.
    Koszt kWh w tarfie W-3 to jakieś 21gr
    kuna_gdansk
    Level 2  
    Witam

mam pytanie, jaką taryfę lepiej wybrać W-2.1 czy W-2.2 ??

W-2.12T nie biorę raczej pod uwagę po abonament jest wysoki. Przy wyborze W-2.1 rachunek dostanę tylko raz w roku ? a dotej pory trzeba płacić "prognozy " ?
    User removed account
    Level 1  
    kuna_gdansk
    Level 2  
    gazu będę używać do gotowania, ogrzewania i od tego roku do ciepłej wody, wole mieć jednak 2 odczyty w roku
    Brencik
    Level 26  
    kuna_gdansk wrote:
    gazu będę używać do gotowania, ogrzewania i od tego roku do ciepłej wody, wole mieć jednak 2 odczyty w roku

w taryfie #-3 nie ma dwóch odczytów tylko 6.
    elek555
    Level 37  
    Większym problemem od ilości odczytów są aktualne składniki stałe i przesyłowe naliczane do ceny 1m³. Za zużyte ostatnio w lecie 3 m³ dostałem f-rę na ponad 140zł. Sezon grzewczy za chwilę i naprawdę zastanawiam się czym można obniżyć rachunki? Czy jest różnica w stawkach dla firmy w domu i dla Kowalskiego-właściciela domu?
    Przy okazji -warto obejrzeć http://merytorycznie.nowyekran.pl/post/28724,wygrany-proces-z-axel-springerem#comment_236644
    oraz http://www.youtube.com/watch?v=MiAvtrH9hrE