Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny dobry rozgałęźnik

15 Wrz 2011 08:39 5042 12
 • Poziom 9  
  Witam!

  Mam taki problem: 35 km od nadajnika, drugie piętro - antena atx-55, kabel w całej instalacji triset 113. Wyjścia na 3 TV. Stosowałem wcześniej różne wzmacniacze dopuszkowe od najsłabszego do najmocniejszego (w tym lna-177) plus jakiś dobry rozgałęźnik (etykiety na nim brak ale jakiś dobry bo cały metalowy i tani nie był no i w sklepie powiedzieli na moje pytanie że będzie ok) i lipa. Analogowa wszystkie kanały odbiera czysto, ale dvb-t już rwie. Spróbowałem także rozgałęźnika aktywnego ars 113z i też nieciekawie. Włożyłem do puszki zwykły symetryzator za 10 zł. Pomogło. W rozgałęźniku z 1 wyjścia dvb-t dobrze odbiera - długość kabla 2 metry ale już z drugiego wyjścia na 2 tv - kabel 15 m - już jest gorzej. Z 3 nie próbowałem. Co mam zrobić w tej sytuacji? Może wzmacniacz wewnętrzny? A nie będzie znowu tak jak to było kiedy wzmacniacz był w puszce?

  Pzdr
 • Poziom 26  
  Nie znając Twojej lokalizacji, nie można podpowiedzieć konkretnie.
  Ogólnie, dla DVB-T maksymalny zysk z anteny. a wzmacniacz tylko jeśli konieczny.
  W dipolu, masz wybór wzmacniaczy pracujących dobrze, dla DVB-T... ale, jeśli przypadkiem odbierasz Łazy lub PKiN, uzyskasz pewny odbiór DVB-T i analogowej, stosując wzmacniacz do puszkowy SWA11/EXPO firmy Anprel, za kilka złotówek.. Sprawdzone w kilkudziesięciu lokalizacjach i podobnej instalacji - dobre kable,antena, i rozgałęźnik na kilka telewizorów (nawet 6 z idealnym sygnałem)
  Stosuję zwykle ATX91
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  MRL napisał:
  Włożyłem do puszki zwykły symetryzator za 10 zł. Pomogło.

  Objaw dość prawidłowy przy dużym natężeniu pola w.cz. w okolicy.
  Cytat:
  W rozgałęźniku z 1 wyjścia dvb-t dobrze odbiera - długość kabla 2 metry ale już z drugiego wyjścia na 2 tv - kabel 15 m - już jest gorzej. Z 3 nie próbowałem. Co mam zrobić w tej sytuacji?

  Podaj symbol tego rozgałęźnika, ponieważ może się okazać, że sprzedawca "wcisnął" Tobie np. zwrotnicę multimedialną do TV Kablowej.
  Pojęcie, że jest metalowe i nie było tanie - Nic a Nic - nam nie mówi. :D
  Cytat:
  Może wzmacniacz wewnętrzny?

  Ze wzmacniaczem jeszcze poczekaj. Doprowadź do tego abyś miał w miarę poprawne sygnały na wszystkich 3-ech wyjściach rozgałęźnych.

  A tylko pozwolę sobie stwierdzić, że chyba ten sklep to jakiś ze złota jest ... .
  Zobacz ceny w dowolnej Hurtowni z przesyłką - byłyby tańsze - niż u Ciebie w Twoim sklepie. :!:
  np. symetryzatory :
  http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
  http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iii-v_C0003.htm  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Lokalizacja Grójec, wzmacniacze stosowałem różne od tych za kilka złotówek do tych za 30 zł. Jedyny efekt taki że uzbierałem ładny stosik tych wzmacniaczy (nie chce ktoś kupić - sprzedam tanio :)). Podejrzewam że atx-91 by pomogło no ale kupiłem 55 i co ja będę z tym robił jak kupie drugą? Ogólnie włożyłem już w tą instalację z 300 zł i to jeszcze nie jest to co powinno
 • Poziom 9  
  Gdzieś na forum wyczytałem że dobry jest rozgałęźnik rm-3f to który będzie lepszy? Halo? Jest tam ktoś? :)
 • Poziom 35  
  Ja polecam aktywny rozgałęźnik ART/3 luba ART/6, u mnie sprawdził się znakomicie.
  Link
  Antenę mam Televes Dat 75 bez wzmacniacza, do DVB-T zasilacze nie są polecane.
  W rozgłałęźniku przecina się zworke w przypadku anteny pasywnej z symetryzatorem.
  Rozgalęźnik zasilamy zasilaczem antenowym 12V.
 • Poziom 39  
  MRL napisał:
  Włożyłem do puszki zwykły symetryzator za 10 zł. Pomogło. W rozgałęźniku z 1 wyjścia dvb-t dobrze odbiera - długość kabla 2 metry ale już z drugiego wyjścia na 2 tv - kabel 15 m - już jest gorzej. Z 3 nie próbowałem. Co mam zrobić w tej sytuacji? Może wzmacniacz wewnętrzny? A nie będzie znowu tak jak to było kiedy wzmacniacz był w puszce?
  (...)
  Lokalizacja Grójec

  Grójec, to z tego co wiem, jest niezbyt ciekawa lokalizacja do odbioru DVB-T z Raszyna, pomimo stosunkowo niewielkiej odległości.

  Możesz zrobić tak:

  1. pozostawić w antenie zamontowany symetryzator.

  2. wypiąć rozdzielacz, połączyć kabel antenowy z anteny z kablem od jednego z odbiorników, najlepiej z tym, który najprecyzyjniej pokazuje jakość odbieranego mux-u (dobrze by było, aby pokazywał też poziom odbieranego sygnału). Kable łączysz przy pomocy przejściówki FF-FF (popularnie nazwanej beczką).

  Generalnie - przy problemach z odbiorem DVB-T zawsze należy uruchamiać instalację w układzie antena pasywna - odbiornik. A dopiero potem dodawać kolejne urządzenia.

  3. Sprawdzić jeszcze raz dokładność wszystkich połączeń i założenia złącz na kablu antenowym.

  4. następnie należy znaleźć miejsce montażu anteny oraz ustawić bardzo precyzyjnie antenę na maksymalną jakość odbieranych mux-ów.

  Dalej postępujemy w zależności od osiągniętego rezultatu:

  A. jeśli uzyska się stabilny odbiór DVB-T, można próbować dołączyć rozdzielacz sygnału (może być Signal R-3 albo Telmorowski RM-3F).

  Aa. W przypadku, jeśli po podłączeniu rozdzielacza, jakość odbieranych mux-ów nie spadnie, lub zmniejszy się nieznacznie, ale nie wpłynie to na stabilność odbioru DVB-T, to finito.

  Ab. w przypadku, jeśli odbiór DVB-T stanie się niestabilny, trzeba zastosować rozdzielacz aktywny na 1/3, który skompensuje straty rozdziału sygnału - mają one typowo wzmocnienia 0...kilka dB).

  Może być też tak, że pomimo dobrej jakość odbioru DVB-T, poziom odbieranego sygnału DVB-T jest niski. Wtedy, czasami od rozdzielacza aktywnego lepszy może być wzmacniacz w antenie lub masztowy o małym wzmocnieniu rzędu (6 ....8dB), ale są one trudne do dostania, a do tego rozdzielacz pasywny.

  B. jeśli nie uzyska się stabilnego odbioru DVB-T, to nie ma wyjścia, tylko trzeba zastosować antenę o zdecydowanie lepszych parametrach (dobre, jeśli brakuje niewiele), zestaw anten lub / i dodać wzmacniacz. Przy czym, najlepsze są zdecydowanie wzmacniacze masztowe, zaś w trudnych warunkach trzeba stosować wzmacniacze z indywidualnie strojonymi kanałami lub stosować pułapki selektywne plus wzmacniacz szerokopasmowy.

  Ale, zrób najpierw próbę z bezpośrednim odbiorem antena - odbiornik(albo odbiorniki) i napisz, jakie poziomy i jakości wskazuje odbiornik (odbiorniki). To powinno pozwolić ocenić, co się dzieje w instalacji.

  I pamiętaj - w ogólności najlepsze są odbiorniki TV, potem dekodery zewnętrzne, a najmniejsze czułości i odporności na zakłócenia mają dekodery USB.

  I jeszcze taka uwaga - czasami jest tak - że albo dobry odbiór analogu, albo dobry odbiór DVB-T...
 • Poziom 9  
  Nie mam TV z wbudowanym tunerem. Mam tunery zewnętrzne w tym 1 w komputerze USB. Wszystkie są NOT ONLY TV. Jeden jest LV5TDelux a dwa są LV6TBOXHD. Te ostatnie mają tylko jeden wskaźnik poziomu sygnału. Przy kablu 2m pokazuje gdzieś około 75% ale na tym drugim kablu 15m już 50% i traci obraz i dźwięk. Może pomoże włączenie zasilania gniazda antenowego które jest w tym tunerze?

  Może być też tak jak piszecie że lipny dostałem rozdzielacz i basta. No ale jak to jest: na tym kablu 2m ten sam tuner odbiera tak samo dobrze podłączony pod ten rozdzielacz jak przy podłączeniu bezpośrednim do anteny i to mnie zastanawia. Gdyby nie to to próbowałbym zmienić ten rozdzielacz. Może te 15m jest za dużo i trzeba zastosować jak kolega wyżej pisał rozdzielacz aktywny na 1/3, który skompensuje straty rozdziału sygnału - a jaki to jest rozdzielacz? można prosić o przykładowy model?
 • Poziom 39  
  MRL napisał:
  Nie mam TV z wbudowanym tunerem. Mam tunery zewnętrzne w tym 1 w komputerze USB. Wszystkie są NOT ONLY TV. Jeden jest LV5TDelux a dwa są LV6TBOXHD. Te ostatnie mają tylko jeden wskaźnik poziomu sygnału.
  jeśli jest tylko jeden wskaźnik, to jest to wskaźnik jakości odbieranego sygnału.

  Użyj do prób LV6TBOXHD.

  MRL napisał:
  Przy kablu 2m pokazuje gdzieś około 75% ale na tym drugim kablu 15m już 50% i traci obraz i dźwięk.
  zgadza się, te dekodery tak mają, że tracą obiór w okolicach 50% wskazań jakości.

  MRL napisał:
  Może pomoże włączenie zasilania gniazda antenowego które jest w tym tunerze?
  to jest zasilanie przedwzmacniacza antenowego, jeśli przystosowany jest do napięcia +5V.

  MRL napisał:
  Może być też tak jak piszecie że lipny dostałem rozdzielacz i basta. No ale jak to jest: na tym kablu 2m ten sam tuner odbiera tak samo dobrze podłączony pod ten rozdzielacz jak przy podłączeniu bezpośrednim do anteny i to mnie zastanawia. Gdyby nie to to próbowałbym zmienić ten rozdzielacz. Może te 15m jest za dużo i trzeba zastosować jak kolega wyżej pisał rozdzielacz aktywny na 1/3, który skompensuje straty rozdziału sygnału - a jaki to jest rozdzielacz? można prosić o przykładowy model?
  przy 75% jakości różnica 13m długości kabla faktycznie raczej nie powinna dać takich efektów, ale różnie to bywa.

  W takiej sytuacji to może Ty masz nie rozdzielacz, a odgałęźnik kierunkowy. Obudowy mogą mieć takie same. Albo źle włączasz ten rozdzielacz.

  Zrób próbę i zamień ze sobą kable antenowe na wyjściach 1 i 2.

  Jeśli się nic nie zmieni, to znaczy na kablu 2m dalej będzie 75%, a na długim 50%, to będzie oznaczać uszkodzenie kabla.

  Jeśli zaś będzie inaczej, to będzie oznaczać jakiś problem z tym rozgałęźnikiem.
 • Poziom 9  
  Problem rozwiązany

  Te rozwiązania które proponowaliście nie pomogły.

  Podaje jak rozwiązałem problem:

  Symetryzator został w puszce. Na 1 kablu LV5TDelux odbiór na komputerze w porządku. Zakupiłem drugi tuner LV6TBOXHD tylko jakaś inna obudowa poza tym wszystko to samo myśląc że może ferelny model mi się trafił - robiło się to samo. Zamówiłem monitor komputerowy z wbudowanym tunerem lg flatron m2550d i podłączyłem pod niego. Odbiór znakomity na wszystkich kablach. Jakość sygnału min. 75%. Zakupiłem inny tuner: ferguson t55. Pomogło! Odbiór dobry na wszystkich kablach. Wniosek: t55 czulszy niż LV6TBOXHD. Nie wiem czemu tak chwalony jest ten drugi. Może odbiera ale potrzebuje do tego silniejszego sygnału bo zaraz się robi kaszanka na ekranie. Jeśli nie macie silnego sygnału kupujcie Fergusona - porządny tuner a cena podobna.

  Tylko szkoda że zanim doszedłem do tego wniosku musiałem wywalić od ch*** kasy :(.