Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive 16GB zła pojemność ?

15 Wrz 2011 10:00 12649 14
  • Poziom 9  
    Witam kupiłem ostatnio pendriva 16GB w "Galeri Słonecznej" w Radomiu .
    W sklepie komputerowym . Owy pendrive pieknie działa wszystko jest z nim ok tylko nie wiem czemu źle pokazuje mi pojemnosc .
    Zamiast 16GB jest 14,9GB .
    Może mi ktos powiedziec dlaczego tak sie dzieje ?
    Niżej podaje screen właściwości pendriva.

A zapomniał bym dodać pendriva sformatowałem w systemie plików exFAT.
    I przy formatowaniu mam jeszcze drugą opcje FAT32 .
    Formatowałem jednym i drugim sposobem ... niestety nadal jest to samo :(

A Pendrive jest firmy "SanDisk : Cruzer Edge" .
  • Poziom 27  
    Normalne. Producent policzył bajty dziesiętnie - 1000B=1kB, a system binarnie 1024B=1kB. Tak jest we wszystkich takich nośnikach.
  • Poziom 9  
    Czyli jest wszystko ok ?
    i ten pendrive ma swoje 16 GB pojemnosci tak jak jest napisane na pudełku po pendrivie ? :)
    Wydaje mi sie ze zamiast 14.9GB powinno tam pisac 16GB
  • Poziom 9  
    no tak .
    Ale tylko chce sie tylko dowiedziec czy bede mogl tam wrzucic 16GB tak na serio . czy tylko 14,9GB .
  • Poziom 43  
    Zapisać będziesz mógł 14,9GB.
  • Poziom 31  
    @Nafk
    Pendrive jest sprawny. Wszystko jest oki. Taki trik jak kolega wyżej ci wyjaśnił stosują też producenci dysków twardych np. dysk 40Gb będzie miał rzeczywistej pojemności 38Gb.

"Wydaje mi sie ze zamiast 14.9GB powinno tam pisac 16GB" - wynik który masz podany w bajtach tam z prawej strony odpowiada w systemie dwójkowym pojemności -14,9Gb tak jak masz tam podane. Nie masz się czym martwić.
  • Poziom 9  
    ooo no to slabo . to gdzie sie reszta wolnego miejsca podziala ? nie dało by rady aby bylo chociaz 15 GB było ?
    mhm .... ładniej by to wyglądało .

Dodano po 1 [minuty]:

no ok . z góry dzięki za pomoc . no to temat by byl by juz do zamkniecia . :)
    jeszcze raz dzieki wielkie. :D
  • Poziom 30  
    Nie wiem dlaczego tak mało osób zdaje sobie sprawę z podstawowej sprawy. Pamięci NAND które są wykorzystywane w tego typu pamięciach mają podstawową wadę, uszkadzają się w miarę używania. Na początku ery pendrivów (16,32MB) stosowane były pamięci Single Level Cell(SLC), te wymagały tylko kodu Hamminga to korekcji 1 bitu i dawały 100.000 cykli kasowania. No ale rynek i konkurencja cenowa wymusiły używanie NANDów Multi Level Cell(MLC, 4 stany z komórki). Tu stosuje się kody bardziej ambitne, np BCD (korekcja do 8 bitów). Niestety, nikt nie zwraca uwagi za bardzo na wytrzymałość tych pamięci. Liczy się cena za MB i tyle. A te pamięci mają tylko 10.000 cykli kasowania.

Co z pojemnością?
    1) Pojemność BRUTTO pamięci liczone są w systemie dwójkowym. Czyli 1GB=1024*1024*1024. tu wszystko jest OK.
    2) To co dany pendrive podaje to pamięć netto, czyli po odjęciu sektorów nie nadających się do użytku plus jakaś tam rezerwa.
    3) Producenci podają iż 5% sektorów jest nie nadająca się do użytku już na etapie produkcji. Pamięć w trakcie używania będzie tracić sektory aż do zera!!!. Użytkownik tego nie widzi bo oprogramowanie cały czas mapuje sektory fizyczne i wirtualne tak by każdy sektor był równomiernie użyty (tzw. Wear Leveling) Oraz wyrzuca z obiegu te które się uszkodziły.

Podejrzewam, że odpady z fabryk które nie nadają się dla porządnych klientów lądują w tanich produktach. Nikt o to nie dba i nie zauważy.
  • Poziom 28  
    Witam
    A co myślicie o tej pojemności pendrivea?
    Nowy dopiero co przyszedł, Goodram Edge 32GB.
    Wg. mnie definitywnie brakuje tutaj blisko 1GB, chyba że teraz się inaczej pojemność wylicza.

• Poziom 31  
    @raveland
    32Gb to pojemność oznaczana przez producentów. Jest to duże uproszczenie.
    W rzeczywistości po formatowaniu będzie mniej. Tak jak z dyskami twardymi.
    U ciebie wszystko jest ok.
  • Poziom 28  
    Zdaję sobie z tego sprawę ale czy tam nie powinno być około 32 000 000 000 bajtów?
    Tak jak na rysunku w pierwszym poście, 16GB ma te 16 000 000 000 bajtów a u mnie jest 31 000 000 000.
    Na pewno wszystko OK?
  • Poziom 31  
    Tam jest system plików exFAT a u ciebie FAT32.
  • Poziom 28  
    Jeżeli w tym jest różnica to OK.
    a jak mogę sformatować pendrive w tym systemie plików?
    Pokazuje mi komunikat że windows nie może sformatować.
    pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Z poziomu Visty można , win7 itd.
    Do xp jest łatka.