Dawniej zasada aparatu EKG wyglądała tak: wzmocniony sygnał dostawał się do galwanometru. Przepływał przez płytkę żelazną umieszczoną w polu elektromagnetycznym. Na tej płytce było lusterko. Padał strumień światła i po odbiciu kreślił na przesuwającej się taśmie światłoczułej krzywą. Obecnie jest zapis na papierze milimetrowym. W jaki sposób jest to rejestrowane? Co powoduje ruch pisaka?
W tych "starych" elektromagnes porusza pisakiem (sygnał po przefiltrowaniu i wzmocnieniu jest podawany na elektromagnes-y które poruszają pisakiem, w tych co się obecnie używa jest druk na papierze termoczułym więc nie ma pisaków tylko drukarka jak u inkasenta z gazowni... sygnał analogowy jest zamieniany na cyfrowy i na tym kończy się podobieństwo do starych EKG bo te nowe to takie małe komputery. (jak u pana z gazowni )
Gdyby coś dalej było nie jasne to inaczej sformułuj pytanie bo na twoje nie da się prosto odpowiedzieć.
Szukam informacji na temat działania aparatów EKG typu M-TRACE czy firmy ASPEL. /Czy ktoś zna dobre źródła? ... albo mógłby pokrótce przedstawić swoje myśli.../ Na papierze milimetrowym rejestrowany jest sygnał. Czytałam o filtrach i wzmacniaczach. Tylko co się dzieje dalej z tym sygnałem?
Zasada działania jest zawsze taka sama , różnice są kosmetyczne (tak jakby porównać dwa samochody) jeden aparat ma duże LCD, drugi nie ma, jeden jest przenośny drugi do pracy stacjonarnej.. itd.
Na schemacie blokowym będzie to wyglądać mniej więcej tak
Gdybyś do stetoskopu podłączyła mikrofon który będzie podłączony do komputera (normalnego domowego) a komputerowi kazała drukować przebieg sygnału z wejścia karty dźwiękowej to wyjdzie taki upośledzony aparat EKG w zarysie (tam się dzieje dokładnie to samo) "mikrofon jako odpowiednik elektrod - nie ma znaczenia i tu i tu sygnał trafia w postaci analogowej i musi być zamieniony na postać cyfrową" Prościej wyjaśnić się nie da, tylko nie pytaj jak działa przetwornik A/C (bo czuje że zapytasz) a to już nie pasuje do tego działu forum.
Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje z sygnałem w procesorze to proste : jest porównywany z wzorcami zapisanymi w oprogramowaniu komputera (EKG) dla tego EKG "wie" kiedy ma sugerować zawał a kiedy blok przedsionkowo komorowy... itd.
Obawiam się że odpowiedzi na twoje pytanie nie ma w żadnej dokumentacji sprzętu a raczej w książkach z podstawami elektroniki analogowej-cyfrowej.
tylko nie pytaj jak działa przetwornik A/C (bo czuje że zapytasz) a to już nie pasuje do tego działu forum.
próbkowanie, kwantyzacja i kodowanie ;D
W każdym źródle była mowa o galwanometrze, a teraz wszystko poszło do przodu ) i chyba już nie produkują takich aparatów...
Czyli sama elektronika... i drukarka termiczna zamiast pisaka:))