Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SCHEMAT PODŁACZENIA PIECA CO (PROSZE O SPRAWDZENIE SCHEMATU)

coosha 15 Wrz 2011 16:18 9184 8
 • #1 15 Wrz 2011 16:18
  coosha
  Poziom 11  

  w najbliższym czasie zamierzam zmienić piec co na nowy i podłączyć do niego boler ... cała instalacja działała na zasadzie grawitacji, piec zakupiłem z dmuchawa i ze sterownikiem .... proszę o jakieś wskazówki pozdrawiam...
  SCHEMAT PODŁACZENIA PIECA CO (PROSZE O SPRAWDZENIE SCHEMATU)

  1 8
 • #2 15 Wrz 2011 20:21
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Jeśli wg Ciebie "piec" to kocioł na paliwo stałe to nie rób sobie takiej bomby w domu.

  0
 • #3 15 Wrz 2011 20:23
  kreslarz
  Poziom 35  

  Kocioł wyposażony w dmuchawę i sterownik zazwyczaj jest wyposażany w dwie pompy: osobną do CWU i osobną do CO, lub co najmniej jedną dla CO. Jeżeli chcesz zostawić układ jaki jest (grawitacyjny), to może nie za bardzo działać. Dołożenie bojlera zmienia nieco obieg ciepła w systemie i może się zdarzyć, że całe ciepło pójdzie w bojler - bo jest blisko - a reszta dostanie jakieś ułamki ciepła. Na pewno dla wyregulowania tych zależności powinien w gałęzi zasilającej bojler być założony zawór. Odpowiednimi regulacjami można wówczas wypośrodkować dystrybucję ciepła pomiędzy wymiennik (bojler) a system CO.
  Rzadko zdarza się, żeby dla celów tylko ciepłej wody w lecie palić w kotle CO. Latem kocioł zazwyczaj się odstawia, a ciepłą wodę zapewnia wbudowana w bojler grzałka elektryczna. Jest to tańszy i mniej pracochłonny sposób pozyskiwania ciepłej wody. Chyba, że są inne względy przemawiające za kotłem...

  0
 • #4 15 Wrz 2011 23:41
  coosha
  Poziom 11  

  bardzo dziękuje za odpowiedz:) chciałem się jeszcze zapytać czy istnieją jakieś zawory z termostatem który się przymocowuje do gałęzi zasilającej boler takie które zapobiegały by przed ewentualnym wystudzeniem go kiedy kocioł został wygaszony?? jeżeli tak to prosił bym o ewentualna nazwę cenę i jakiś opis montażu z góry dziękuje:) a odnośnie bomby to jeżeli zamknę zawór zasilający grzejniki i i piec będzie zasilał tylko boler to nawet jeżeli wzrośnie ciśnienie to powinien zadziałać zawór bezpieczeństwa lub rozładować cnienie powrotem do którego umieszczone jest naczynko ( obieg w całym domu mam otwarty) nie jestem pewien czy dobrze myślę.... mogę się mylić ... kompletnie się nie znam na instalacjach hydraulicznych ...domek mam powierzchni ok 80m^2 i zakupiłem piec 10kw uniwersalny czy nie za mały??

  0
 • #5 16 Wrz 2011 07:27
  ukji80
  Poziom 18  

  kreslarz napisał:

  Rzadko zdarza się, żeby dla celów tylko ciepłej wody w lecie palić w kotle CO. Latem kocioł zazwyczaj się odstawia, a ciepłą wodę zapewnia wbudowana w bojler grzałka elektryczna. Jest to tańszy i mniej pracochłonny sposób pozyskiwania ciepłej wody.
  Mniej pracochłonny to na pewno ale tańszy to już nie za bardzo.

  coosha napisał:
  bardzo dziękuje za odpowiedz:) chciałem się jeszcze zapytać czy istnieją jakieś zawory z termostatem który się przymocowuje do gałęzi zasilającej boler takie które zapobiegały by przed ewentualnym wystudzeniem go kiedy kocioł został wygaszony??

  Nie wiem co tu wszyscy ostatnio z tymi zaworami termostatycznymi.
  Zrób sobie centralne na zasadzie grawitacji a CWO na obiegu wymuszonym
  przez pompkę z zaworem różnicowym.Do tego sterownik który załączy lub wyłączy
  obieg pompy w granicach 60C.
  Podstawą jest dobry a przede wszystkim DUŻY zasobnik.
  Większość ludzi dla oszczędności zakłada 80/140L a w domu są 2/3 lub więcej użytkowników.I chcą żeby woda rano była ciepła.
  Druga sprawa to nie każdego stać na podgrzewanie na przykład 400L zasobnika.
  Ale lepiej jest podgrzać wodę (nawet elektrycznie) z temperatury 45C do 60C w dużym zbiorniku.Niż w małym z temperatury "sieci" do 60C.Jak się za każdym razem wyziębia zbiornik wykorzystując całą ciepłą wodę.

  0
 • #6 16 Wrz 2011 10:03
  kreslarz
  Poziom 35  

  W zależności od przenikalności cieplnej ścian, stropów i szczelności okien, a także wysokości pomieszczeń przyjmuje się od 50 do 150 W na 1m^2 powierzchni.
  Jeżeli rzeczywiście nie masz za dużego pojęcia o instalacjach, to dla własnego bezpieczeństwa proponuję zaprosić (przynajmniej na konsultacje) osobę z odpowiednim doświadczeniem. Przy systemie otwartym grawitacyjnym bardzo istotne jest umiejscowienie zbiornika wyrównawczego (naczynia wzbiorczego) i sposób jego podłączenia. Ten element jest "ostatnią instancją" zapobiegającą wybuchowi kotła, lub rozerwaniu grzejników.
  Do automatycznej regulacji obiegu ciepła między bojlerem a ogrzewaniem służą zawory trójdrożne lub czterodrożne sterowane silnikiem i odpowiednią automatyką.
  Zawór bezpieczeństwa w zasobniku montuje się na wlocie zimnej wody i nie ma on za wiele wspólnego z obiegiem kotła, bo tam jak piszesz jest obieg bezciśnieniowy - grawitacyjny - z otwartym naczyniem wzbiorczym. Dlatego między innymi sposób zamontowania tego naczynia jest taki ważny.
  Rola zaworu bezpieczeństwa to zapobieżenie wzrostowi ciśnienia w obwodzie CWU spowodowanego rozszerzaniem się wody pod wpływem temperatury. Jeżeli grzejemy wodę i mamy zawory czerpalne pozamykane, to nadmiar wody nie ma się gdzie wydostać i wówczas działa zawór bezpieczeństwa. Aby uniknąć takich sytuacji bezpośrednio na wlocie zimnej wody do zasobnika montuje się naczynie membranowe, które przejmuje na siebie wzrost ciśnienia spowodowany temperaturą. Jest to bardzo dobry i sprawdzony sposób.

  0
 • #7 16 Wrz 2011 19:08
  coosha
  Poziom 11  

  kreslarz dziękuje bardzo za fachowa poradę na hydraulice nie znam się ale posiadam wszystkie narzędzia hydraulice łącznie z gazami do spawania prosił bym o podanie jakiejś dobrej książki gdzie mógłbym się nauczyć tego fachu pozdrawiam::) i dziękuje wszystkim za odpowiedz na mój post

  0
 • #8 17 Wrz 2011 21:30
  kreslarz
  Poziom 35  

  Kolego, tego zawodu nie nauczysz się z książek. Rok praktyki u dobrego fachowca jest lepszy niż całe tomy. Książki uczą rzeczy podstawowych, a na co dzień trzeba rozwiązywać problemy, które nie są nigdzie opisane. Cała sztuka polega właśnie na zastosowaniu określonych, czasem nietuzinkowych rozwiązań do zastanej sytuacji. Budynki powstające od podstaw mają już w projekcie zapisane konkretne rozwiązania grzewcze i z tym nie ma problemów - trzeba trzymać się projektu. Spotyka się jednak inwestorów, którzy powierzają całe rozwiązanie technologiczne fachowcowi, który podejmuje się wykonania. Wtedy do niego należy dobór kotła, dopasowanie wielkości i ilości grzejników, rozplanowanie pionów, dobór średnic rur, ustalenie wielkości pompy, wybór miejsca na kocioł, zbiornik wyrównawczy, sposób zainstalowania pompy (na zasilaniu czy na powrocie) i cała masa innych drobiazgów, które warunkują prawidłowe i bezawaryjne działanie systemu grzewczego.
  Co do sprzętu spawalniczego:
  umiejętność spawania gazowego, to całkiem "inna bajka". Tu też książki uczą podstaw, a tylko praktyka pozwoli na prawidłowe spawanie i obsługę sprzętu ciśnieniowego. Tu nie ma żartów. Nieprawidłowe działania mogą doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia sytuacji.

  0
 • #9 03 Lut 2013 11:35
  coosha
  Poziom 11  

  Dziękuje wszystkim za odpowiedz oraz zainteresowanie się moim tematem

  0