Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo y550. Temperatura na GPU 90 stopni.

15 Sep 2011 16:35 12854 42
  • Level 12  
    Procek 2.1GHz i GPU GT240M. Podczas gry nagrzewa się do 90 karta grafiki a procesor do 70 stopni. Czy to normalne? Laptopa mam już ponad rok. Zawsze był ciepły ale dziś mnie coś podkusiło aby sprawdzić temperatury i się przeraziłem. Co mam robić? Oddać na gwarancje?
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Może wyczyścić z kurzu w środku?
  • Level 12  
    Gdyby chodziło o kurz to nawet bym nie pomyślał żeby tutaj pisać.

GPU i CPU są na tym samym chłodzeniu. Z tego co wiem to pod GPU jest thermopad i wydaje mi się że jakiś beznadziejny. Może jakiś użytkownik się wypowie czy ma podobne temperatury.
  • Level 43  
    Niestety takie laptopy nie służą do grania.
    Wysłać możesz, ale dostaniesz prawdopodobnie info, że jest w normie.
  • Level 12  
    Co ja na to poradzę, że mój laptop odpali Crisis2 w ładnej rozdziałce. To najlepszy relax po pracy ;) Czyli muszę czekać rok aby wymienić pastę na procesorze i thermopad na GPU.... Jeżeli zrobię to na własną rękę to zapewne stracę gwarancje??
  • Level 12  
    możesz obniżyć lub ustawić napięcie procka na niższe wtedy będzie się dużo mniej grzał sprawdzona metoda tym bardziej jak nie potrzebujesz do grania, no jak do grania to zmień sprzęt po prostu

Dodano po 1 [minuty]:

dla procka max to około 105*C jeszcze zależy jakiego a grafa może do 85*C max się grzać - też zależy jaka ale tak mniej więcej
  • Level 12  
    W idle jest dla procka 42 a dla grafy 50-55. Ale podczas grania GPU wykręca mi 89 stopni. Wiecie może czy te laptopy są awaryjne? Bo jeżeli nie to wymienię sobie ten thermopad i pastę, został tylko (aż) rok gwarancji. Trochę mnie kusi to zrobić ponieważ mam jeszcze połowę tubki Arctic Silver a thermopady nie są drogie.
  • Level 43  
    W laptopie najważniejsza jest gwarancja. ;-)
    Daruj sobie wymianę, głupio tak stracić gwarancję.
  • Level 12  
    Dzisiaj zastosowałem podkładkę chłodzącą znalezioną w domu. 3x wentylator 8cm - metalowa. Kosztowała bodajże 20zł. 30min Crisis2. Temperatury spadły CPU 50max , GPU 75max. Mierzone programem HWiNFO32. Nic z tego nie rozumiem ale wniosek z tego taki, że lepiej te podkładki stosować.
  • Level 43  
    Oczywiście, ja używam nawet w laptopach do obróbki dokumentów/prezentacji/filmów (w lecie), a co dopiero przy graniu.
  • Level 12  
    To jest mój drugi laptop. Teraz wiem że przy kupnie kolejnego trzeba się dowiedzieć jaki jest system chłodzenia i jak jest zbudowany a nie patrzeć tylko na parametry. W każdym razie dzięki za odp. Jak mi wyjdzie gwarancja to wrzucę na to forum tutka z zmiany procka i termopada pod GPU ;)
  • Level 12  
    A wiec tak procek wymieniony na P8700, zmieniona pasta pod grafą i prockiem plus nowe thermopaday. Jest padaka, teraz grafa w idle ma 54 stopnie %-) wcześniej miała 48. Czy to możliwe, że powierzchnia grafy nie styka z radiatorem?
  • Level 32  
    10Tysiecy wrote:
    A wiec tak procek wymieniony na P8700, zmieniona pasta pod grafą i prockiem plus nowe thermopaday. Jest padaka, teraz grafa w idle ma 54 stopnie %-) wcześniej miała 48. Czy to możliwe, że powierzchnia grafy nie styka z radiatorem?

Jesli masz termopad to raczej nie. Jest on na tyle elastyczny, ze raczej nie ma takiej mozliwosci. Chyba ze zamiast termopau posmarowales pasta - wtedy owszem, bo chlodzenie moze byc wyliczone na jakas grubosc termopadu, ale watpie bo grafika z miejsca rogrzalaby sie do >100 st i spowodowala wylaczenie laptopa. Widac, tak po prostu juz jest w tym laptopie.
    Poczytaj po forach, moze cos znajdziesz odnosnie tego modelu. Bardzo rzadko zdarza sie pekniety heatpipe, ale wtedy temperatura tez bylaby znacznie wyzsza. Laptop wywiewa cieple powietrze?
  • Level 12  
    Tak wszystko ładnie, wieje. Na grfie i na procku była pasta. Na sekcjach zasilania i mostku były termopady. I teraz tak: te termopady miały 0.5mm grubości a ja dałem 1mm. Są one bardzo blisko grafy - i zastanawiam się czy istnieje możliwość że chłodzenie nie styka z chipem grafiki? (to wszystko jest połączone w jeden moduł chłodzenia, sekcje zasilania plus gpu).

PS. CPU i GPU są posmarowane arctic silver.

PS2. zamówiłem termopad 0,5mm xD - ostateczny rozrachunek koło środy. (bardzo mnie to wkurzyło)
  • Level 2  
    Witam
    10tysiecy, udało Ci się rozwiązać już ten problem?
    też mam Y550 i gpu grzeje mi się do ok 92 stopni przy maksymalnym obciążeniu. Dzisiaj wymieniłem pastę na cpu, gpu, thermopad z gpu usunąłem. Temperatury bez zmian. Wygląda na to, że jest luz bez thermopada. Zastanawiam się teraz jaki ten thermopad kupić i czy zastosować go razem z pastą. Jeżeli tak to w jaki sposób? Thermopad na pastę czy odwrotnie?
  • Level 12  
    Thermopady 1mm Phobya xt m kupilem, te 0,5 ale to padaka totalna bo sa za male.
    GPU smarujesz arctic silver i tak samo CPU - żadnych termopadów z pasta bo będzie padaka.
    Po tej wymianie mam na CPU 36 stopni a przy stresie max 60
    A co do GPU hehe to udało się zjechać do 88 stopni po tej wymianie.
    Teraz mam otwartą tylną klapkę i podłożoną podstawkę więc w stresie GPU pokazuje max 77 po podkręceniu o 60MHz. Zrobiłem też eksperyment i na GPU dałem 0,5mm pada hehe - skończyło się na 106stopniach celsjusza LOL.
    Niestety jeszcze mi nie przyszedł P8600 wiec wszystko było robione na T4300. Chłodzenie od GPU to jakaś parodia, mała a dodatkowo dmucha przez nie cieple powietrze z procka. Najlepiej by było połączyć jakoś te układy aby temperatury się bardziej stabilizowały.

TErmopady maja byc po 1mm. Zrób jeszcze jeden myk. Po stronie układu chłodzącego GPU gdzie jest tylko jedna śrubka z sprężynka weź ją lekko rozciągnij tak aby sprężyna była 0.5mm poza śrubkę - dzięki temu tamta strona lepiej przyciśnie blaszkę do GPU. Najlepiej jakby się dowiedzieć który element z czujnikiem temp staruje wiatrakiem bo można by go bylo tak zatermopadować aby miał większe temperatury przez co częściej włączał wiatrak.
    Wszystkie powierzcznie odtłuść spirytusem zwykłym rektyfikowanym.
  • Level 2  
    thx za pomoc
    tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem

"GPU smarujesz arctic silver i tak samo CPU - żadnych termopadów z pasta bo będzie padaka."
    Czyli sama pasta?
    Bo dalej piszesz, że jednak mają być termopady 1mm. Czyli rozumiem, że albo sama pasta, albo same termopady.

A co do tej śrubki, hmm ja mam tam tylko cztery przy CPU, natomiast przy GPU nie widze żadnej. Tylko taki wystający dyndzel jak na tym zdjęciu Link
  • Level 12  
    To co masz na zdjęciu to nie jest GPU, to jest chipset płyty głównej albo jakiś mostek. GPU jest pod tą drugą blachą przykręconą TYLKO na 3 śrubki (jak to odkręcisz to jest na rdzeniu napis NVIDIA).
    Na CPU dajesz pastę, na sekcje zasilania (na lewo od CPU) dajesz nowe termopady 1mm (tylko na wymiar dotnij). Na ten Mostek/Chipset też dajesz tylko termopada 1mm.

Ogólnie to wszędzie wchodzi 1mm. 0,5mm są za małe i nie są odpowiednio dociśnięte. Załóż nową pastę na GPU wymień termopady, które tam są. Pod żadnym pozorem nie smaruj termopadów pastą termoprzewodzącą ani spirytusem hehe.

Czyli musisz wszystko porozkręcać. Po tej wymianie powinny temperatury już nie skakać do 90 stopni na GPU. Ale jak chcesz grać na tym laptopie to lepiej po calej akcji ściągnij tylną klapę na stałe i połóż lapka na podstawce z wiatrakiem wycelowanym w GPU. Ja tak zrobiłem i mam max 77 stopni na GPU. Mi się już skończyła gwarancja a granie na takiej temperaturze jak 95 stopni skonczy się w końcu puszczeniem lutów na karcie graficznej...

Aha, nie wiem jaki masz procek w tym laptopie ale po wymianie na P8700 będzie skok płynności w grach o jakieś 20%. I tak jak pisałem przy podłozonej podstawce i odkręconym dnie bez problemu można podkręcić rdzeń o 60MHz - nie ma skoku temp.
  • Level 2  
    Hehe, nup ze mnie. Jak widać komputery to nie jest moja mocna strona ;]
    Spróbuje wszystko porobić tak jak piszesz. Procka mam P7350.
    Dzięki wielkie.
  • Level 12  
    Dołączę się do tematu, bo widzę że 10Tysiecy mądrze gada ;]

Problem mam taki:
    Wymieniając procka T6600 => P8100, zauważyłem termopady, na sekcji zasilania (jak się domyślam) przy procku dwa były takie dość spłaszczone i twardawe (zeschnięte jakby). Na chipsecie licho mnie podkusiło i dałem trochę pasty pod termopada ;/ (dopiero później wyczytałem, że nie wolno).

Postanowiłem zmienić termopady. kupiłem 1mm AAB 7W no i chyba za grube są.

Po normalnym przykręceniu wszystkiego (termopady przy grafie na pamięciach też zmieniłem) okazało się, że grafa przy renderowaniu w blenderze (cycles + gpu) dochodzi do okolic 90 stopni, wcześniej było gdzieś 10 mniej.

Temperatury (otoczenie 26):
    Idle:
    cpu: 35-44 (jakoś dziwnie skacze)
    chipset 41-48 (też skacze)
    gpu: 53-55 w trybie performance (siedzi na performance przez drugi monitor ;/, z tego powodu obniżam taktowanie w 3D do 137MHz cpu/197MHz pamięć i wtedy siedzi w okolicach 47-50)

obciążenie obydwóch rdzeni procka:
    cpu: 63-70 (też skacze)
    chipset: 69-80 (też skacze)
    obciążenie grafy: 80-90

Zaniepokojony, przeszedłem do przeglądu układów chłodzenia i zobaczyłem że ten od grafy jakoś dziwnie się rusza - problem z dociskiem mimo przykręconych do końca śrubek. Znalazłem i dodałem po jednej podkładce pod śrubki tam gdzie są dwie śrubki na jednej krawędzi ułożone. Trochę się bałem czy nie będzie to za mocny docisk, ale jak na razie żyje. Przykręciłem z powrotem no i trochę lepiej, bo 70-85 stopni na grafie i jakby trochę dłużej jej zajmuje nagrzewanie się.

To samo z prockiem, poprzykręcałem, poruszałem, to temperatura kapkę spadła:
    cpu: 60-65
    chipset: 67-73

Nie przypominam sobie, żeby przed wymianą procka chipset grzał się ponad 65 stopni, a na pewno już nie 70. Może wynika to z wyższej szyny procka, stary miał 800, teraz jest 1066.

Najbardziej dziwią mnie szybkie skoki temperatur. wystarczy że chwilę (2-4 sekundy) czymś się procek zajmie to od razu ma ~50 stopni, a chipset ~55, jak skończy to za chwilę wraca do wyżej podanych temperatur.

No i pytanie, co z takim fantem zrobić, oryginalne termopady były bardzo ściskliwe, wręcz taka galaretka, no a te z AAB są niby elastyczne, ale średnio ściskliwe.
  • Level 32  
    Zobacz czy rivatuner widzi wentylator - moze tak i rozwiazanie bedzie banalnie proste (ustawienie wlaczania sie wentylatora przy nizszych temperaturach).
  • Level 12  
    Dzięki za radę, jednak moim zdaniem nie jest to rozwiązaniem problemu u źródła tylko leczenie skutków.

Po drugie nawet jeżeli można sterować wiatrakiem w laptopie to i tak nie ma wersji rivatunera na linuksa i jak na razie nie spotkałem się z możliwością kontrolowania wentylatora w laptopie.
  • Level 12  
    u mnie jest max 80 na gpu i 60 na procku. wina moze byc po stronie pasty (moze za duzo) albo tego ze traz thermopady odprowadzaja wiecej ciepla na uklad i podgrzewaja procka i grafe. ja teraz smigam z podstawka i odkreconym dolem. i mam max 70 gpu i 60 cpu.
  • Level 12  
    Raczej stawiam na za grube termopady, czy też zbyt mało elastyczne.

Na sekcji zasilania procka (czy co to tam jest ;p) zmieniłem termopady na stare, acz wybrałem te co jeszcze elastyczne były, bo te co zdjąłem to były jakieś zeschłe i twardawe.

W rezultacie temperatura pod obciążeniem (kompilacja na 2 rdzenie + wszystkie dane w pamięci ram - więc chipset ma co robić)
    - na chipsecie 67-70 stopni
    - na procku 59-62

Jak widać w obu przypadkach spadło, podejrzewam że jeszcze na chipsecie by się zdało zmienić ten termopad, ale niestety stary zapaskudziłem pastą ;/ więc prawdopodobnie w najbliższym czasie kupię jakiegoś termopada 0,5 mm

Może ktoś z was się orientuje czy z Phobya są bardziej elastyczne niż te z AAB?
  • Level 12  
    0,5 bedzie za mały. nie będzie do niego przylegać blaszka - przynajmniej u mnie tak było. Bo na wszelki wypadek kupiłem 0,5 i 1mm. Te które były na 0,5 wypadały i nie przylegały. Te moje 1mm były dość elastyczne. Phaboya 7mkW czy jakos tak.
  • Level 12  
    Moje niby też są elastyczne, ale przy większej powierzchni mało ściśliwe. Spróbuję kupić Phaboya 0.5 i może 1mm i zobaczymy
  • Level 9  
    Witam. Postanowiłem zająć się chłodzeniem mojego y550. O ile co do CPU nie mam wątpliwości, to wciąż nie jestem pewien GPU. Czy koniecznie musi być termopad? Jeśli już to 1mm się sprawdził? Czy zastąpienie go grubszą warstwą pasty nie sprawdziłoby się?
  • Level 12  
    1mm termopad na pamięć i kondensatory plus mostek, pasta tylko na CPU i GPU. Mam tak u siebie nie ma problemu. Grubsza warstwa pasty sprawi że ciepło nie będzie w ogóle odprowadzane
  • Level 9  
    Więc pasta zamiast termopada na GPU będzie wystarczająco przylegać? Jakich temperatur mogę spodziewać się po wymianie?