Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lazarus kalkulator, łączenie liczb

bosik1 16 Wrz 2011 09:29 4845 6
  • #1 16 Wrz 2011 09:29
    bosik1
    Poziom 7  

Witam, chciałbym napisać kalkulator w programie Lasarus. Niestety nie wiem jak zmusić program do łączenia liczb w formie TEdit. Chodzi mi o to żeby po naciśnięciu 3 razy jeden wyświetliło mi się sto jedenaście a nie jeden, i zapisało się to do jednej zmiennej, po nacisnięciu znaku np. +.

0 6
  • Pomocny post
    #3 17 Wrz 2011 00:53
    blue_17
    Poziom 32  

Wiem ze może to niedydaktyczne ale to może być tak

Kod: delphi
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Tutaj masz pokazane jak zrobić krok po kroku

http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=6108

Kod sprawdzony w lazarusie

Pozdrawiam

0
  • #4 20 Wrz 2011 12:57
    bosik1
    Poziom 7  

Ok, dzięki za pomoc, a teraz jezscze jedno pytanie, bo stoje w miejscu: jak zrobić dodawanie, w taki sposób że po naciśnięciu + zczytuje mi wyświetloną liczbe, czyści, po czym podaję drugą, i po kliknięciu = wyświetli wynik?
    Ten kurs jest troche zbyt prosty, bo muszę napisac kalkulator na wzór tego windowsowego:/

0
  • #5 20 Wrz 2011 16:24
    blue_17
    Poziom 32  

Przykład który podałem jest dobry pokazuje jak to zrobić bez zbędnego tłumaczenia i zaciemniania chyba potrafisz w kodzie zamienić plus na minus na pierwiastek albo znak dzielenia ;)

http://4programmers.net/Delphi/Sk%C5%82adnia_j%C4%99zyka/Operatory_j%C4%99zyka

http://7pl.info/funkcje-matematyczne-w-delphi.html

Co do odpowiedzi - zakładam że masz wpisane coś do Edita

Musisz przechowywać w dodatkowej zmiennej wartość z edita i czyścić po naciśnięciu klawisza/przycisku.

Zmienna musi być "autonomiczna od edita bo kiedy wyczyścisz edit to w zmiennej będzie przypadkowa liczba

Albo zrobić na 2 editach i labelu wszystko zależy jak Ci się podoba

0
  • #6 22 Wrz 2011 19:30
    bosik1
    Poziom 7  

Ok, dzięki za pomoc, poszło całkiem dobrze, ale mam problem z editem.
    w = robie case of i odwołuje się do przygotowanych procedur na odpowiednie działania. Problem mam w miejscu gdzie jest edit:

Kod: delphi
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

w części Edit1.text:=IntToStr(temp) wywala mi że taki identyfikator nie istnieje, mimo że kiedy przeniosłem to do buttona normalnie działało. Na jakiej zasadzie działają procedury w lasarusie, że taka jak ta nie chce uznać edit? Zasadniczo tylko to przeszkadza mi w skończeniu, kombinowałem ze zmiennymi, ale w helpie jakoś nic odnośnie takiego problemu nie zauważyłem:/

0
  • #7 22 Wrz 2011 20:11
    blue_17
    Poziom 32  

Fundamentalne podstawy delphi się kłaniają a właściwie pracy w IDE jeśli chcesz własne procedury i funkcje to w odpowiednim miejscu je deklarujesz i używasz

A w butonach wpisujesz treść procedury która się wykonuje lub zdarzenia w zależności co robisz i co Ci potrzebne

Polecam jakieś podstawy delphi lazarus jest wzorowany na delphi 7 wiec w 80% co tam piszą to będzie zgodne

Pozdrawiam

0