Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Watchdog, pilot na procesorze AT90S2313. Ograniczenie poboru prądu.

Kminek 29 Nov 2004 15:26 1176 5
    Kminek
    Level 15  
    Hej chce zrobic a w zasadzie zrobilem pilot na procesorku AT90S2313 i chce jak najbardziej ograniczyć pobór prądu. Paczyłem w helpie opisane jest tam cos takiego jak Watchdog i moze ktoś ma w tym wieksze doświadczenie i chciał sie nim podzielic jak to dziala itp(Pisze w Bascomie).

Pzdr
    Speedi
    Level 12  
    Witam
    Z tego co mnie uczono watchdog służy do zerowania procka gdy się np. zwiesi.
    Aby ograniczyć pobór prądu musisz wprowadzić procka w tryb uśpiena, zamrożenia itp. W każdym procku sa inne tryby ograniczenia zużycia prądu i inaczej się wybudza procka (z niektórych trybów tyko przez RESET).
    Poczytaj noty, a dowiesz się więcej niż z helpa :)
    marmur99
    Level 17  
    Nie wiem jak to jest konkretnie w AT90xxx a zwłaszcza a Bascomie, ale mogę Ci powiedzieć na czym polega sama idea.

Jeżeli to coś to ma być pilot to wystarczy, że od czasu do czasu sprawdzi stan przycisków i wyśle gdzieś jakiś rozkaz. Oznacza to, że w pozostałym czasie urządzenie jest bezrobotne i może iść spać. W większości nowoczesnych procków jest tryb SLEEP wywoływany przez jakiś rozkaz (może to być rozkaz SLEEP). Wcześniej uruchamiasz układ WatchDoga, który oprócz tego, że potrafi zresetować procka to w przypadku np. PICów potrafi wybudzić go ze trybu uśpienia (program idzie dalej bo w trybie sleep watchdog nie resetuje tylko budzi). Sprawdzasz stan przycisków, reagujesz na wciśnięty i znowu wprowadzasz w sleep.I właśnie taki mechanizm powinieneś zastosować w swojej energooszczędnej aplikacji.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne,

Marmur99
    cyberdar
    Level 31  
    Nie wiem jak ten pilot działa ale jeśli jest to pilot do np. otwarcia drzwi a nie bariera, która powinn chodzić cały czas to możesz to zrobić następująco: naciskając klawisz podajesz mu sygnał masy. Sygnał ten jest podtrzymywany przy pomocy tranzystora. Po wysłaniu kodu pilot wystawia stan niski na bazie tranzystora powodując odłączenie zasilania.
    hunterhouse
    Level 26  
    widze że kolega kminek (a może Zielak) nie rozumie po co wymyślono watchdoga. jest to bowiem zegar który po odpowiednim czasie od włączenia zresetuje procesor jeśli on wcześniej nie zresetuje licznika.
    jest to mechanizm zabezpieczający przed skutkami zawieszenia się procesora (czyli zeby procesor nie stał bezczynnie jak się zawiesi).
    w twoim przypadku natomiast należało by pomyśleć nad pomysłem kolegi o załaczaniu przez użytkownika masy układu i podczymywaniu jej przez procesor. sygnał masy był by podawany na wejścia układu oraz po zsumowaniu go przez diody na mase układu.

żegnam kolegę

HUNTER.