Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukowanie z poza sieci biurowej

16 Wrz 2011 10:59 4596 11
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam w pracy drukarkę Kyocera FS-1128MFP, która jest bezpośrednio podpięta pod router i dostaje IP wewnętrzny z końcówką x.x.x.99. Chcę, aby niektórzy użytkownicy mogli na niej drukować z poza firmy np. z domu. Na routerze ustawiłem przekierowanie portów:
    private ip: x.x.x.99
    protocol: Both 9100 / 9100
    schedule: always

(na razie testy przeprowadzam będąc wewnątrz sieci firmowej)

Na potencjalnym komputerze instaluję drukarkę wybierając:
    dodaj drukarkę sieciową -> (wciskam - drukarka nie znajduje się na liście) -> dodaj drukarkę używając adresu TCP/IP -> nazwa hosta drukarki lub adres IP - zewnętrzny adres IP firmy, nazwa portu, również IP zewn. -> informacje na temat portu - ustawiam niestandardowe i tam numer portu jest standardowo wpisany 9100 -> drukuj stronę testową
    i w tym miejscu strona jest wysyłana do drukarki, lecz dokument nie jest drukowany...
    Znalazłem nawet podobny temat z przed kilku lat, jednak rozwiązanie chodź podobne do mojego, to jednak również nie działa.
    Link

Macie jakieś sugestie, gdzie tkwi problem?
    Ps. a może problem tkwi w drukarce?
  • Specjalista Sieci, Internet
    wojciech_69 napisał:
    Chcę, aby niektórzy użytkownicy mogli na niej drukować z poza firmy np. z domu.

Poczytaj o VPN.
    Albo gotowe rozwiązanie gdzie router ma wbudowane VPN albo stawiasz server VPN na windzie lub linuxie.
  • Poziom 9  
    Ok, ale jak widać w załączonym przeze mnie linku, temat jest do rozwiązania, więc po co bawić się w VPNy? Bez sensu jak podobny efekt można uzyskać w inny sposób. Podejrzewam, iż coś jest "nieskonfigurowane" i dlatego nie mogę się połączyć...
    Może jakieś inne sugestie co do samej konfiguracji?
  • Poziom 24  
    Tak zrobiłeś przekierowanie portu, a drukarka obsługuje NAT. Pomyśl co dostaje drukarka. Połączenie z xx.xx.xx.1 ( czyli adres twojego routera) a nie adres komputera z którego wysyłasz wydruk. Tak więc potwierdzenie połączenie i zestawienie jest niemożliwe jeśli drukarka nie obsługuje forwardingu. W opcjach jest możliwość ustawienia gateway'a ?
    Jest jeszcze opcja z serwerem wydruku na routerze. Trzeba kupić taki router i skonfigurować go do drukarki.
  • Poziom 9  
    Tak, mam stały zewnętrzny adres IP. Kurcze faktycznie nie da się sprawdzić będąc wewnątrz tej sieci - tak samo miałem z pulpitem zdalnym, który również mam przekierowany.
    tomus2k napisał:
    Pomyśl co dostaje drukarka. Połączenie z xx.xx.xx.1 ( czyli adres twojego routera) a nie adres komputera z którego wysyłasz wydruk

Drukarka "widzi" zewnętrzny IP - nie adres routera.
    NAT-owanie jest w drugą stronę, tzn jak wchodzisz na google z twojego komputera z LAN-u przez router, i IP router np 192.x.x.x to google widzie nie 192.x.x.x tylko publiczny IP twojego routera.
  • Poziom 9  
    A oto ustawienia od strony Kyocera:
    IPP = Internet Printing Protocol,
    tu masz port 631 a nie 9100, zrobiłeś dziurę we firewallu na 631 ?
  • Poziom 2  
    wojciech_69 napisał:
    A oto ustawienia od strony Kyocera:

Pomyśl lepiej o VPN, wystawienie drukarki do netu może się kiedyś skończyć opróżnieniem tac z papierem przez jakiegoś żartownisia :)
  • Poziom 9  
    Jeszcze nie zrobiłem przekierowania na port 631, ale oczywiście zrobię i wypróbuje. A odnośnie tego, że ktoś może puszczać sobie wydruki na tą drukarkę jestem świadomy... Na razie chcę żeby to ruszyło w "ten" sposób a później może rzeczywiście pomyślę o VPN-ie.
  • Poziom 24  
    bogiebog napisał:
    IPP = Internet Printing Protocol,
    tu masz port 631 a nie 9100, zrobiłeś dziurę we firewallu na 631 ?

I co z tego jak ma wyłączony ten protokół "IPP: wyłączone"
    Ogólnie to całe TCP/IP jest chyba wyłączone - zrób coś z tym. jak chcesz drukować wg protokołu IPP.

Ale i tak nic z tego bo brama nie ustawiona i jeszcze raz ale może prościej:
    jeśli połączenie jest zestawiane to drukarka ma adres 192.168.0.99 i jest w sieci 192.168.0.xxx więc jak ma odpowiedzieć na zestawienie portów z 10.235.42.212 ( wymyślone) kiedy do każdego adresu dopisuje 192.168.0..
    Każde urządzenie sieciowe adresy z poza jej sieci przekieruje na adres bramy w np. 192.168.0.1 ( jak ma wpisane - a nie ma !) ( na moją panasonic można normalnie połączyć się FTP co może ułatwić diagnozowanie czy widzimy port poza siecią .) Zobacz co się stanie jak w kompie skasujesz adres bramy ?
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Brama_sieciowa