Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Składnik stały stawki sieciowej - dlaczego wychodzi nam tak dużo?

16 Wrz 2011 12:41 9218 11
 • Poziom 20  
  Witam, u mnie w firmie płacimy ogromne rachunki za prąd, przynajmniej tak nam się wydaje. Większość opłat jest dla nas jasna, poza składnikiem stałym stawki sieciowej. Pytanie brzmi dlaczego wychodzi tak a nie inaczej? Poniżej rachunki z poprzedniego miesiąca. Co można zrobić aby płacić mniej? Umowa z dostawcą może być w każdej chwili zmieniona. Pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie.

  Składnik stały stawki sieciowej - dlaczego wychodzi nam tak dużo?Składnik stały stawki sieciowej - dlaczego wychodzi nam tak dużo?

  Dodano po 52 [minuty]:

  Energię elektryczną zużywamy głównie do trójfazowych silników różnej mocy. Nie mamy podłączonej baterii kondensatorów, chociaż obecnie jest możliwość podłączenia takowej - stoi i czeka na decyzję. Energia bierna indukcyjna też ma bardzo niepokojącą wartość. Czy zamontowanie baterii coś zmieni?

  Mam jeszcze pytanie odnośnie podłączenia baterii. Bateria jaką posiadamy (niepodłączoną oczywiście) to BKD - 95 (zdjęcia poniżej)
  Rozumuję że uprawnienia SEP 1kv kat.E nie uprawniają do podłączenia baterii kondensatorów, w takim razie kto może to zrobić i do kogo się zgłosić?

  Składnik stały stawki sieciowej - dlaczego wychodzi nam tak dużo? Składnik stały stawki sieciowej - dlaczego wychodzi nam tak dużo? Składnik stały stawki sieciowej - dlaczego wychodzi nam tak dużo?

  Czy bateria którą posiadamy sprawdzi się przy takim zużyciu?
 • Szkolenia SEP
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Masz dużą moc zamówioną, to i opłata stała jest wysoka.
 • Szkolenia SEP
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Witam
  Czytając pobieżnie te fakturę za energię zauważyłem iż średni tangens fi 0,70 jest wyższy od wymaganego przez ZE czyli 0,4 a więc przekroczony o 0,3 z całego okresu poboru energii elektrycznej obliczonej na fakturze Stąd też opłata za pobór
  energii biernej . Nie zauważyłem by był podany pobór mocy czynnej . Gdyby przyjąć moc maksymalną przy poz. opłaty sieciowej jako 250 kW to potrzebna moc baterii 97,5 kvarh . A więc moc tej baterii jest większa . Można ją zmniejszyć przez wyjęcie wkładek bezp. w ostatnich stopniach o największej mocy . Dla odpowiedniego doboru mocy baterii należało by dokonać odpowiednich pomiarów mocy pobieranej przez zakład .
  Do prawidłowego doboru i zainstalowania baterii i prawidłowej mocy biernej uprawnienia tzw. SEP to stanowczo za mało . Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę techniczną i doświadczenie bo temat jest złożony i duża odpowiedzialność .
  A korzyść wymierna bo znaczne zmniejszenie opłat za energię bierną a także częściowo czynną (ok. 5 % ) . Zmniejszone straty i mniejsze obciążenie sieci , kabli itd. Można się zwrócić z zapytaniem do producenta tej baterii kondensatorów
 • Pomocny post
  Moderator - Elektryka
  janhen napisał:
  Do prawidłowego doboru i zainstalowania baterii i prawidłowej mocy biernej uprawnienia tzw. SEP to stanowczo za mało . Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę techniczną i doświadczenie bo temat jest złożony i duża odpowiedzialność .

  Właśnie! Przy nieprawidłowym doborze i eksploatacji baterii łatwo o przekompensowanie. Za energię indukcyjną płaci się tylko za przekroczenie, za pojemnościową za każdą kvarh!

  Jednak przekroczenie poboru energii biernej nie jest głównym problemem Autora - lwia część rachunku, ponad 4700PLN, to opłata za moc umowną 250kW, podczas gdy w podanym okresie moc maksymalna wyniosła nieco ponad 106kW. Pytanie czy taka rezerwa mocy jest konieczna i może warto przemyśleć jej obniżenie?
 • Poziom 20  
  Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Pierwsze co robimy to złożenie wniosku o obniżenie mocy zamówionej do około 110 - 120 kW. Spokojnie wystarczy na nasze potrzeby. Co do baterii kondensatorów muszę wykonać pomiar, przy pracy głównej maszyny, która chodzi najczęściej i do niej dobrać moc. Reszta sprzętów w porównaniu do niej to "odkurzacze"
 • Poziom 21  
  Witam
  Jeżeli moc zamówiona jest znacznie mniejsza , o ponad połowę . To tak jak kol.wyżej napisali w pierwszej kolejności należy wystąpić o jej zmniejszenie.

  W przypadku gdy w zakładzie jest niewiele silników dużej mocy to można sporządzić bilans mocy . Do obliczenia pobieranej mocy biernej można odczytać dane znamionowe tych silników tj . rodzaj zasilania 3 i 1 faz. napięcie . moc , współczynnik mocy itd. Do sumy pobieranych przez te silniki mocy biernych dołożyć 30 % .
  Moc posiadanej baterii można zmniejszyć , co wiąże się też z przeprogramowaniem regulatora mocy biernej , ewentualnie można zamienić na baterię o mniejszej , potrzebnej mocy . Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Witam ponownie, prawie po roku pracy baterii widać całkiem wymierne korzyści w stosunku do lat poprzednich, jednak nie wiem czy nie przesadzam teraz w drugą stronę bo obecny rachunek za energię elektryczna wygląda następująco:

  Składnik stały stawki sieciowej - dlaczego wychodzi nam tak dużo?

  Energia bierna indukcyjna według tg fi wyniosła 0, a zużycie energii biernej pojemnościowej wyniosło aż 484 kvarh. Generalnie jestem zadowolony z takiego bilansu, bo do przodu jest ponad1400zł miesięcznie (wczesniej gdy bateria nie działała, za bierną indykcyjną były opłaty rzędu 1700zł. Krótko mówiąc udało się zjechać ze średnia ceną 1.24zł/kWh do 0.88zł/kWh

  I teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, korygować ustawienia baterii kondensatorów czy zostawić tak jak jest? Obecnie zadany cos fi dla sterownika baterii to 1.

  Jeszcze ciekawostka, przez co przez długi czas nie potrafiłem uruchomić baterii, okazało się że miała wadę fabryczną, polegająca na podłączeniu dławika pomiędzy fazy (z pominięciem kondensatora) i nie mam pojęcia jak działała ona u poprzedniego właściciela - może dlatego ją sprzedał. Generalnie usterka była łatwa do zlokalizowania, jednak wtedy zakładałem że niemożliwe bo "wszystkie kable fabryczne".

  Pozdrawiam i proszę o radę.
 • Specjalista elektryk
  kaytec napisał:

  I teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, korygować ustawienia baterii kondensatorów czy zostawić tak jak jest? Obecnie zadany cos fi dla sterownika baterii to 1.  Zdecydowanie za dużo. Bateria kondensatorów zawiera kilka członów o określnoych pojemnościach, które są odpowiednio załączane przez regulator w zależności od poboru mocy indukcyjnej. Dlatego nie jest ona w stanie ustawić współczynnika idealnie do nastawy i zawsze jest to nieznacznie mniej, lub więcej.

  Zaleca się nastawy w granicach około: 0,95 - 0,98

  Dodatkowo moc bierna pojemnościowa może wynikać z tego, że w zakładzie pracują jakieś odbiorniki o charakterze pojemnościowym i ich praca przypada na okres, gdy obciążenia indukcyjne są wyłączone, lub ich moc jest mniejsza.
 • Poziom 20  
  Bateria odkupiona prawdopodobnie bez dokumentacji badań okresowych.
  Sprawdź prądy fazowe dla poszczególnych sekcji.
  Jeżeli będzie różnica większa niż 10% to sekcja do wyłączenia i kondensator do wymiany.

  Jak możesz mieć cosΦ =1 jeżeli widzę że na szafie jest zamontowany regulator.
  Czyżby w programie regulatora był wpisany setpoint 1 dla cosΦ?
 • Poziom 20  
  Witam pomierzyłem poszczególne sekcje podczas programu testowego i prądy są następujące:
  1. 15.8A (najmniejsza)
  2. 32.4A
  3. 67.2A (3 największe)
  4. 66.8A
  5. 65.7A

  jotko: tak w programie regulatora jest zadany cosΦ = 1. Rozumiem że przy obecnym ustawieniu i rachunkach należy go przestawić bardziej na charakter indukcyjny?
 • Specjalista elektryk
  Ten kto nastawił regulator na zadany cosφ=1 popełnił poważny błąd.
  Wstępnie przy montażu/uruchamianiu baterii ustawia się stosunkowo niski cosφ 0,95. Potem obserwuje się pracę baterii i ewentualnie zwiększa cosφ do 0,96 czy 0,97 (ale już raczej nie 0,98 jak tu jeden z kolegów sugerował) w zależności od tego czy obiążenie jest szybko czy wolnozmienne, czy bateria nadąża, czy pojawiają się niedokompensowania albo przekompensowania. Czasami przełączania też można trochę manewrować ale ostrożnie.
  Bateria Kolegi autora wątku jest przewymiarowana ponad dwukrotnie i jej praca nie będzie optymalna (zbyt duże sekcje kondensatorów) ale grzebać w baterii dławikowanej bym nie radził. Z racji przewymiarowania baterii nie należy dążyć do ustawiania zbyt wysokiego cosφ.

  P.S. Z rachunków wynikało że przed uruchomieniem baterii była pobierana moc pojemnościowa (energia ponad 140kvarh) i temu też się należy przyjrzeć.
 • Poziom 20  
  Ad pomiaru prądów ..
  Miałem na myśli:
  − wzrostu ustalonego prądu baterii kondensatorów ponad wartość równą
  130% jej prądu znamionowego,
  − wystąpienia różnych prądów fazowych w stosunku do prądu fazy o
  największym obciążeniu, przekraczających 5% dla baterii łączonych w
  gwiazdę i 10% dla baterii łączonych w trójkąt,

  Musisz ściągnąć sobie od TAURUSA instrukcje obsługi.
  Oni też mogą dla Was wykonać pomiary mające na celu sprawdzenie poprawności doboru baterii kondensatorów .

  Nie zmieniaj nastawy cosΦ podczas pracy baterii .