Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak dobrać moc pompy C.O. do instalacji ?

16 Wrz 2011 15:19 46806 21
  • Poziom 11  
    Chcę kupić pompe Grundfos UPS 25-60 180 lub Grunfos UPS 25-40 180 - różnią się mocą . Piec mam w piwnicy , całe ogrzewanie 180m² na parterze , a bojler na strychu dodam jeszcze że piec mam nowy a część grzejników starego typu żeliwne . Całość zachowana grawitacja. Do bojlera od pompy jest około 6m . Czy mniejsza pompa uciągnie tą instalacje ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Tak - "uciągnie" lub "pociśnie" (jeśli jest tak jak piszesz tzn. że aktualnie Twoje c.o. działa nawet grawitacyjnie).
  • Poziom 15  
    Witam.
    Uporządkujmy informację:
    -Posiadasz instalację grawitacyjną---pompa jest ci niepotrzebna.
    -Chciałbyś wspomóc sprawną instalację grawitacyjną pompą---wystarczy mniejsza pompa
    -Do instalacji bez grawitacji powinieneś zamontować większą pompę
    Trudno doradzać na odległość, pierwsze pytanie po co ci pompa jeżeli masz grawitację. Jeżeli tylko do szybszego rozprowadzenia ciepła to mała da sobie radę. Jeżeli masz problemy z instalacją, należy najpierw zdiagnozować przyczynę. Montaż pompy może powodować konieczność ponownej regulacji przepływu w instalacji, a przy grzejnikach żeliwnych może to być kłopotliwe.
    Dlatego ponawiam pytanie jaką rolę ma pełnić pompa.

UPS 25-60 180 --podnosi słup wody na wysokość 6m
    UPS 25-40 180 --podnosi słup wody na wysokość 4m
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Pompę dobiera się do instalacji.
    Dobór polega na wyliczeniu oporów instalacji i mocy.
    W małych instalacjach (do 20 grzejników) opory można pominąć i wziąć pod uwagę tylko moc.
    W tym przypadku nie ma znaczenia jak wysoko jest bojler lub inny punkt grzewczy.
    Z własnego doświadczenia powiem że pompa o wysokości podnoszenia 6 m. jest już bardzo dużą pompą.
    Do domów jednorodzinnych , nawet dużych , zazwyczaj wystarcza 4m.
    Poniżej wzór na dobór pompy.
    Pierwszy to oryginalny a do drugiego wystarczy podstawić moc w "kW" i różnicę temperatur.
    Jak dobrać moc pompy C.O. do instalacji ?
  • Poziom 17  
    Przy kotłach węglowych różnica temperatur typowo wnosi 20°C
    Jest to różnica między zasilaniem kotła a powrotem.
    Inaczej mówiąc trzeba zmierzyć temperaturę jaka wychodzi z kotła i jaka do niego wraca.
    Przy kotłach węglowych śmiało można powiedzieć że jest to 20°C np. 75/55 lub 70/50°C.
    W każdym razie o taką różnicę chodzi.

ps. Ta różnica temperatur jest oznaczana jako parametr "ΔT" (delta T) jest brana pod uwagę przy wyznaczaniu średnic rur w instalacji C.O.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    1,8 kW ?
    Raczej 18 kW - wystarczy pomnożyć przez 10 a to znaczy że wystarczy "przecinek" przenieść o jedną pozycję w prawo.
    Wynik będzie prawidłowy , Twój przepływ to 0,774 m³/h a więc około 774 l/h
    Widzisz sam że przepływ jest "prawie maleńki".
    Wspomniana przez Ciebie pompa (ta o 4m. podnoszenia słupa wody) będzie dobra.
    Nawet przy większych oporach powinna sobie śmiało poradzić.
    Poniżej wykres pracy tej pompy z zaznaczonymi punktami przepływów na poszczególnych biegach.
    Niech Ci nie przyjdzie do głowy ustawienie jej na trzecim biegu. :-)
  • Poziom 10  
    das160 napisał:

Dlatego ponawiam pytanie jaką rolę ma pełnić pompa.

Pozdrawiam.

Jestem nowy. Witam wszystkich i pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

Mam 2 kondygnacyjny dom (prawie 200 m kw). Do czasu montażu ogrzewania na kocioł miałowy sterowany elektronicznie w domu było zasilanie zwykłym kotłem CO i grawitacyjnie. Pow wymianie pieca zamontowano specjalna pompę wymuszającą obieg. Wszystko - czyli 20 żeliwnych grzejników (18 po 20 żeberek) działało bardzo dobrze.

W tym roku zaadaptowałem poddasze, gdzie została poprowadzona dodatkowa siec - przedłużenie na jednej z rur prowadzących do pokoju na piętrze). Zamontowałem tam 6 nowoczesnych grzejników + łazienka.

Niestety - grzejniki mimo wielu prób odpowietrzenia - nie grzeją. A jeśli nawet to tylko lekko. fachowiec doradził mi dodatkową pompę wymuszającą obieg. Czy to waszym zdaniem coś pomoże? A może ktoś ma inny pomysł??? Dodam, że zapowietrzenie i brak wody nie wchodzi w rachubę. Piec ulokowany jest na dole w kotłowni - między nim a ostatnim grzejnikiem wysokość to jakieś 8-9 metrów.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 17  
    Prawdopodobnie za cienkie rury.
    Dla pewności rozrysuj ten układ z zaznaczeniem mocy grzejników lub ilości żeber.
  • Poziom 10  
    nikt_ważny napisał:
    Prawdopodobnie za cienkie rury.
    Dla pewności rozrysuj ten układ z zaznaczeniem mocy grzejników lub ilości żeber.

Czy dodatkowa pompa w układzie mogłaby coś rozwiązać???
  • Poziom 17  
    Nie , druga pompa nic nie pomoże.
    Poza tym nie stosuje się takich rozwiązań .(druga pompa w szeregu)
  • Poziom 10  
    nikt_ważny napisał:
    Nie , druga pompa nic nie pomoże.
    Poza tym nie stosuje się takich rozwiązań .(druga pompa w szeregu)

W takim razie co radzicie??? Bo idzie zima...
  • Poziom 17  
    Termozawory i regulacja instalacji.
    Po rozgrzaniu część grzejników będzie przymykana - po tym ciepło powinno być dostarczane do grzejników mniej dogrzanych.
    To jest najprostsze rozwiązanie - narysuj schemat o jaki prosiłem.
    Będzie można Ci wtedy coś więcej doradzić.
  • Poziom 18  
    NBA79 napisał:

Niestety - grzejniki mimo wielu prób odpowietrzenia - nie grzeją. A jeśli nawet to tylko lekko.

Sprawdź sobie czy przypadkiem "syf" z grzejników żeliwnych nie pozatykał Ci
    głowić i zaworów przy nowych grzejnikach.
  • Poziom 15  
    NBA79 napisał:

Niestety - grzejniki mimo wielu prób odpowietrzenia - nie grzeją. A jeśli nawet to tylko lekko. fachowiec doradził mi dodatkową pompę wymuszającą obieg. Czy to waszym zdaniem coś pomoże? A może ktoś ma inny pomysł??? Dodam, że zapowietrzenie i brak wody nie wchodzi w rachubę. Piec ulokowany jest na dole w kotłowni - między nim a ostatnim grzejnikiem wysokość to jakieś 8-9 metrów.

Z góry dziękuję za pomoc.

Witam
    Mam dla ciebie złe wieści:
    1. Twój fachowiec to partacz niema pojęcia o hydraulice
    2. Układ ten wymaga całkowitej regulacji przepływu
    3. Tak duży układ potrzebuje większej pompy
    Przypuszczam że stara część układu posiada tylko zawory na dolocie grzejnika bez możliwości regulacji przepływu. W takim przypadku masz 3 wyjścia:
    1. musisz wyposażyć wszystkie grzejniki, w zawory nowego typu z możliwością regulacji przepływu.
    2. na starym układzie, musisz zamontować zawory powrotne przy grzejnikach.
    3. można metodą króla ćwieczka, wstawić kryzy w śrubunki na starym układzie ( nie polecam, skomplikowane i kłopotliwe )

Nie będę opisywał przyczyn, a jedynie rozwiązanie. Musisz zmniejszyć przepływ w starym układzie aby zwiększyć w nowym, umożliwi to równomierne rozłożenie ciepła. Jeżeli zastosujesz zawory nowego typu, pod pokrętłem znajdziesz kryzę z możliwością regulacji od 1 do 8. Jeżeli zastosujesz zawory powrotne, możesz je częściowo zakręcić zmniejszając przepływ, a zawór zasilający dalej będzie pełnił swoją rolę. Jeżeli pokusisz się na kryzowanie, będziesz musiał metodą prób i błędów dobrać średnicę otworu kryzy.
    Sam proces regulacji możesz rozpocząć od zmniejszenia przepływu na starym układzie i ewentualną korektę po rozgrzaniu, lub ustawieniu wszystkich zaworów na jednakową wartość i ewentualną korektę po rozgrzaniu.
    Możesz też zadzwonić to będę ci mógł doradzić szczegółowo 511541759
    Pozdrawiam

• Poziom 10  
    nikt_ważny napisał:

Niech Ci nie przyjdzie do głowy ustawienie jej na trzecim biegu. :-)

dlaczego nie może pracować na trzecim biegu ?

zastanawiam się czy moja pompa jest odpowiednia 25Por40C
    trzy zakresy pracy 25W 45W i 60W

dom piętrowy , piec w kotłowni (na parterze ) , manometr przy piecu wskazuje 0,06 Mpa - czy to jest równoznaczne z 6m słupem wody ?
    Czy w takim razie moja pompa jest wystarczająca ?
    Na parterze mam chłodne kaloryfery . Pompa pracuje na drugim biegu czyli 45W, jest zamontowana na zasilaniu .
    Wcześniej była jakaś tam pompa , zamontowana na powrocie , spaliła się przyszedł rzekomo fachowiec , stwierdził że to jest źle i należy pompe wymienić i założyć ja na zasilanie.
    Dziwne że przez 10lat wszystko było dobrze i grzało . Teraz po jego zmianach na dole kaloryfery grzeją do połowy i są chłodne . Na piętrze także rewelacji nie ma .
    Więc albo pompa za słaba , albo nie ten bieg w pompie , albo pompa musi wrocić na powrót do kotła , albo kaloryfery pozapowietrzane ?
    Sam juz nie wiem co myśleć ?
    Odpowietrzników nie ma w zadym kaloryferze .
    Ktoś podpowie w czym tkwi problem .
    Pamiętam jak kiedyś można było biegać po domu na boso w gatkach teraz wypadało by ubierać czapkę i rękawiczki . A co będzie jak przyjdą mrozy jak tu przy takich temperaturach jest problem.
  • Poziom 11  
    Może chodzić na trzecim biegu ,ale nie ma takiej potrzeby bo drugi bieg wystarczy w zupełności . Na pewno to duży błąd że nie masz odpowietrzników , chyba że masz zachowaną grawitacje , wtedy grzejniki same powinny się odpowietrzyć.