Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opóźnienie alarmu włamaniowego w centralach Satel CA10 i CA6

adam090401 16 Sep 2011 16:51 4170 13
Optex
 • #1
  adam090401
  Level 9  
  Witam serdecznie. Potrzebuję zrobić opóźnieie alarmu w centralach Satel Ca10 i CA6. W obydwu tych centralach zastosowane są sygnalizatory Satel SD3001. Chciałym bardzo, aby przy wywoływaniu alarmu sygnalizator właczał sie w każdej z tych centrali po upływie 5 sekund. W centrali CA-5 jest taka opcja i dla wyjśc niskoprądowych również, ale w CA10 i CA6 czegos takiego nie ma. Czy jest zatem jakaś mozliwośc, aby jednak w jakiś magiczny sposób móc zastosować opóźnienie sygnalizacji? Proszę o pomoc.
 • Optex
 • #2
  qbis19
  Level 20  
  Nie potrzeba tutaj żadnej magii.
  Wystarczy ustawić linie wejściowe jako "opóźnione" ( oprócz lini wejścia/wyjścia jeśli taka jest wymagana w systemie) i w opcjach ustawić czas opóźnienia w Twoim przypadku na 5 sekund.
 • #3
  adam090401
  Level 9  
  Nie zrozumieliśmy się. Ja nie pytam o wejścia, tylko o wyjścia, w tym przypadku OUT1. Chciałbym ustawic w CA10 i CA6 tak, aby po wywołaniu alarmu, obojętnie z jakiego źródła, sygnał alarmu w manipulatorze i sygnalizator wewnetrzny właczał się od razu, a sygnalizator zewnetrzny (SD3001) z 5 sekundowym opóźnieniem. Czyli włacza się alarm, obojetnie czym spowodowany, włącza się piszczek w manipulatorze oraz sygnalizator wewnętrzny, a sygnalizator zewnętrzny zaczyna wyć dopiero po pieciu sekundach. Te alarmy będą pracować w specyficznym terenie, więc obowiązkowe jest opóźnienie sygnalizacji na sygnalizatorze zewnętrznym. W CA5 załatwia się to opcją "opóźnienie alarmu włamaniowego" na wyjściu, natomiast w CA10 i CA6 na próżno szukac takiej opcji.
 • Optex
 • #5
  adam090401
  Level 9  
  Dzięki. :) No cóż, chyba napiszę do Satela. Może zrobią to w kolejnych wersjach CA-10/CA-6. ;)
 • #6
  BENO99
  Level 26  
  Witam.
  Tak na upartego chyba dałoby się to zrobić .
  1-Wolna strefa
  2-Wyjście Alarm włamaniowy ze stref właściwych łączysz z wejściem strefy wolnej
  3--To wejście z czasem na wejście 5 s
  4-Wyjście Alarm włamaniowy ze strefy wolnej podłączasz sygnalizator
 • #7
  humek
  Level 32  
  Nie łudź się kolego Adamie że SATEL będzie coś poprawiał w nowych wersjach CA-10 i CA-6 ,z tego co wiem firma chce się wycofać - zaprzestać produkcji tych starych modeli.W miejsce ich weszła VERSA 5,VERSA 10 i VERSA15 zależnie od przeznaczenia . To są "nowe" produkty SATELA.CA-10 i pochodne miały być wycofane z produkcji ale jeszcze są produkowane gdyż dużo instalatorów się do nich "przyzwyczaiło" i jest na nie duży popyt.Jednak planów ich rozbudowy,zmian itd nie ma.
 • #8
  luk9753
  Level 24  
  Dołączę się do tematu, bo jakoś nie mogę znaleźć, jak to zrobić dobrze. Integra 64, chciał bym opóźnić sygnalizację sygnalizatora zewnętrznego o 2 minuty, ale korporacja ochrony jak i sygnalizacja optyczna sygnalizatora wewnętrznego natychmiastowo po alarmie. Proszę o poradę. Kombinowałem z wyjściami typu ,,koniec sygnalizacji wyjść" lecz w przypadku kasowania alarmu nie da się wyłączyć tych wyjść hasłem, dopiero po upływie zaprogramowanego czasu.
 • #9
  Misiek1233
  Level 19  
  Po pierwsze Satel bynajmniej nie planuje w najbliższej przyszłości rezygnować z CA-6 czy Ca-10. Faktem jest że nie będzie ten temat rozwijany, ale sprzedaje się dobrze więc produkowany będzie.

  Po drugie zrobienie tego na dajmy na to centrali serii Integra to prosta kwestia.
  Na jakimś wirtualnym wyjściu nazwijmy je OUT (x) robisz wyjście alarmowe i określasz jego czas działąnia na żądaną wartość opóźnienia.
  Kolejne wyjście OUT (y) robisz jako alarmowe o czasie działania równym czasowi wycia sygnalizatora + opóźnienie.
  Potem definiujesz wyjście OUT(z) o następującej logice:
  OUT(z)=OUT (y) AND (NOT OUT(x))


  No i w efekcie masz na OUT (z) alarm o zadanym czasie działania i definiowalnym opóźnieniu.
  Proste??? Proste....
 • #10
  luk9753
  Level 24  
  nie bardzo rozumiem Twojego oznaczania ,,not out" Podpowiedz poprostu jakiej funkcji logicznej użyć.......
 • #12
  luk9753
  Level 24  
  Czyli jak zanegować sygnał out-a w centrali ? Odwrócić polaryzację ?
 • #14
  adam090401
  Level 9  
  Witam ponownie. Po długiej przerwie zdecydowałem w końcu, że opóźnienie alarmu rozwiąże przy pomocy przekaźnika czasowego AWZ 516. Alarm optyczny i akustyczny w sygnalizatorze SD-3001 bedzie wyzwalany po odcieciu zasilania 12V. Chciałbym wejścia optyki i akustyki spiąć razem przez listwe zaciskową. Mam tylko pytanie, czy sygnał +12V z przekaźnika podłączyć tylko i wyłącznie ze styku NC, czy potrzebny jest jeszcze minus zasilania ze styku C? Załączam prosty schemacik połaczenia. Duży czerwony prostokacik to listwa zaciskowa. Z zasilaniem i sabotażami poradze sobie.
  http://imageshack.us/f/214/kkkkj.png/

  Obrazki wklejamy zgodnie z zasadami opisanymi w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  Post do poprawki. [s]