Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana platformy na nowszą - kilka pytań.

16 Wrz 2011 17:12 1863 29
  • Poziom 16  
    Witam. W najbliższym czasie mam zamiar przesiąść się na nowszą platformę. Mój budżet jest na daną chwilę wręcz bardzo skromniutki. Dysponuję kwotą około 500-600zł. Mój obecny komputer to stary P4 Northwood 3,2 GHz na płycie AsRock P4VM800 z 1,5GB 333MHz ramu i grafiką Power Color x1650pro 512 ddr2. Poszukałem ciutkę po serwisach o różnorakiej tematyce, przejrzałem sklepy i znalazłem sobie takowy zestaw na allegro: http://allegro.pl/e6600-asus-p5g41t-m-grafika-x4500hd-4gb-ddr3-i1811885269.html

Próbowałem też odnaleźć wyniki testów w których by uwzględniano mojego poczciwego dziadka ale bez skutku więc proszę Was o opinię. Czy warto zainwestować w sprzęt z podanego ogłoszenia? Czy wyraźnie odczuję różnicę czy to w aplikacjach biurowych czy też grach (na grafikę pod PCIe będę mieć około 200zł w późniejszym terminie.)

Serdeczne Wam dzięki za rady i opinie.
  • Poziom 43  
    Zestaw płyta + procesor z linku nadaje się w zasadzie tylko do biura. Zintegrowana grafika nie pozwoli na jakąkolwiek rozgrywkę.
    Płyta skromniutka, nie pozwoli nawet na OC procesora. Nie wspomnę że zestaw nie przyszłościowy.

Napisz jaki dysk posiadasz, zasilacz i czy obudowa nada się do nowego PC.

Na szybko bez obudowy i dysku proponuję:

AMD Athlon II X2 255 - 210zł
    AsRock M3A770DE - 200zł ew przyszłościowa Asrock 890GX PRO3 (390zł) ze zintegrowaną grafiką tymczasowo ale będziesz mógł włożyć już nowe procesory od AMD.
    4GB DDR3 - 90zł
    W przyszłości używana grafika HD4850 - 180-200zł ew dołożyć do lepszej po sprzedaży starych części.
    Zasilacz jeśli nie masz markowego to Fortron/Chieftec/Delta - 70/80zł
  • Poziom 16  
    wariato napisał:
    Zestaw płyta + procesor z linku nadaje się w zasadzie tylko do biura. Zintegrowana grafika nie pozwoli na jakąkolwiek rozgrywkę.
    Płyta skromniutka, nie pozwoli nawet na OC procesora. Nie wspomnę że zestaw nie przyszłościowy.

Napisz jaki dysk posiadasz, zasilacz i czy obudowa nada się do nowego PC.

Na szybko bez obudowy i dysku proponuję:

AsRock M3A770DE - 200zł ew przyszłościowa Asrock 890GX PRO3 (390zł) ze zintegrowaną grafiką tymczasowo ale będziesz mógł włożyć już nowe procesory od AMD.
    4GB DDR3 - 90zł
    W przyszłości używana grafika HD4850 - 180-200zł ew dołożyć do lepszej po sprzedaży starych części.
    Zasilacz jeśli nie masz markowego to Fortron/Chieftec/Delta - 70/80zł

Do biura?? Chyba mając odniesienie do core i5 albo i7 z 16GB ramu na pokładzie płyty. Mój obecny "komputer" nadaje się do biura i do starych gier - z tym bym się zgodził. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że nie należę do grona ludzi inwestujących w komputer tylko po to aby w najnowszych tytułach osiągać na max detalach od 80-100 klatek wzwyż.

Dla mnie istotne jest nie to aby w strzelankach czy wyścigach ilość wyświetlanych klatek wynosiła 120 czy 160. Mnie, na obecną chwilę zadowoli nawet 40 :)

Ps.

Bardzo prawdopodobne, że na samym początku przyszłego roku wymienię procesor na e8xxx i jeszcze lepszą grafikę. Pragnę zaznaczyć, że z pełną świadomością biorę na klatę fakt, że owa płyta nie obsługuje i3 i5 i7.

Dysk mam WD 320GB 7200rp c16MB.
    Zasilanie to Chieftec HPC-360

Uważałem, że "przesiadka" z tego "czegoś" co mam obecnie będzie porównywalna przynajmniej do przesiadki z poloneza do średniej klasy hondy :)

Na obecnym komputerze w jednej, jedynej grze jaką mam - COD4 MW2, w multi na high detalach (nie max) w 1024x768 osiągam średnio od 20 do 50 fps.

Z ciekawości się zapytam - na jaki przyrost wydajności (z wyłączeniem grafiki) mógłbym liczyć? Tak w % ....200? 300 ....500%?

Procesor jaki mi zaproponowałeś stoi w zasadzie tuż obok mojej propozycji http://www.chip.pl/ranking/podzespoly-pc/procesory
  • Poziom 43  
    Johny19811 napisał:
    Do biura?? Chyba mając odniesienie do core i5 albo i7 z 16GB ramu na pokładzie płyty. Mój obecny "komputer" nadaje się do biura i do starych gier - z tym bym się zgodził. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że nie należę do grona ludzi inwestujących w komputer tylko po to aby w najnowszych tytułach osiągać na max detalach od 80-100 klatek wzwyż.

Nie napisałeś w jakie gry chcesz grać a to istotne, jeden gra tylko i wyłącznie np w Counter Strike a inny życzy sobie aby poszły mu gry pokroju Wiedźmina, Crysis, Dirt 3 itd.. Jasne że nawet na Dual Corze zagrasz w dobre gry w połączeniu z dobrą grafiką. Na integrze to tylko pasjans.

Johny19811 napisał:
    Dla mnie istotne jest nie to aby w strzelankach czy wyścigach ilość wyświetlanych klatek wynosiła 120 czy 160. Mnie, na obecną chwilę zadowoli nawet 40 :)

jw.

Johny19811 napisał:
    Bardzo prawdopodobne, że na samym początku przyszłego roku wymienię procesor na e8xxx i jeszcze lepszą grafikę. Pragnę zaznaczyć, że z pełną świadomością biorę na klatę fakt, że owa płyta nie obsługuje i3 i5 i7.

C2D E8xxx to jeszcze(ale do czasu) dość mocne na owe czasy dwu rdzeniowe procesory, ale rozkładać tak kupno sprzętu (najpierw Dual Core później przejście na C2D) wg mnie bezsensu.

Johny19811 napisał:
    Dysk mam WD 320GB 7200rp c16MB.
    Zasilanie to Chieftec HPC-360

To już dobrze. Zaoszczędzamy pieniążki.

Johny19811 napisał:
    Uważałem, że "przesiadka" z tego "czegoś" co mam obecnie będzie porównywalna przynajmniej do przesiadki z poloneza do średniej klasy hondy :)

Owszem, ale ograniczeniem stanie się grafika, którą ponoć kupisz dopiero w późniejszym terminie.

Johny19811 napisał:
    Procesor jaki mi zaproponowałeś stoi w zasadzie tuż obok mojej propozycji http://www.chip.pl/ranking/podzespoly-pc/procesory

Nie takie od razu obok, prawie dogadania E8400 ;) a idąc dalej wg mojej propozycji i w przypadku wyboru płyty głównej pod AM3+ jesteś w stanie włożyć Bulldożery, które mają lada chwila wyjść na światło dzienne. Nowe procesory zapewne zmiotą wydajnością tego E6600 i Athlona II razem wziętych.
    Oczywiście nie mówię że od razu po premierze masz je wkładać, ale np za pół roku, rok jak ceny trochę spadną. Nawiązuję tu do tego że miałeś zamiar wymieniać tego E6600 na C2D E8xxx, gdzie będziesz miał może tylko kilkanaście/kilkadziesiąt % przyrostu wydajności. Na LGA 775 nie włożysz nic nowszego.

Na twoim miejscu wstrzymałbym się jeszcze aż będziesz miał pełną kwotę na modernizację. Czyli jeśli dostaniesz dodatkowe 200zł na grafikę to proponuję:

Gigabyte GA-970A-UD3 (już bez grafiki zintegrowanej) 360zł
    4GB DDR3 1333 - 90zł
    Radeon HD4850 - 200zł

Jeszcze zarobisz na sprzedaży starych części.
  • Poziom 16  
    Dzięki za owocną dyskusję.
    Mimo wszystko - na slocie 478 siedzę od czasów gdy weszliśmy do UE ;). Tutaj masz rację - integra przy podanej przeze mnie konfiguracji to kompletne nieporozumienie. Uszczuplę więc "drastycznie" kolejne 2 stówki mego gigantycznego budżetu, kupię grafikę, przełożę jeszcze poczciwego SB Audigy i ......MAM NADZIEJĘ, że będę miał frajdę z tejże przesiadki :) (oczywiście w odniesieniu do aktualnej "PRLowskiej" konfiguracji). Pozdrawiam gorąco :)
  • Poziom 43  
    Z tym zasilaczem nie da rady:
    Cytat:
    1. CHIEFTEC HPC360-302
    Aktywne PCF, jedna linia +12V 17A
    2. Chieftec HPC-360-202 DF
    Pasywne PFC dwie linie +12V
    +121: 17A
    +122: 15A
    MAX 204W na +12

Need moar volts, 12v to najważniejsza linia w nowych komputerach
  • Poziom 16  
    fiend_ napisał:
    Z tym zasilaczem nie da rady:
    Cytat:
    1. CHIEFTEC HPC360-302
    Aktywne PCF, jedna linia +12V 17A
    2. Chieftec HPC-360-202 DF
    Pasywne PFC dwie linie +12V
    +121: 17A
    +122: 15A
    MAX 204W na +12

Need moar volts, 12v to najważniejsza linia w nowych komputerach

Skąd powyższy wniosek ? Poproszę o konkretne szczegóły dla w.w. podzespołów.
    Ps. Nie planuję tam montować ani radeon'a hd 6870 ani 130Watt'owego CPU.
  • Poziom 43  
    Odniosłem to do propozycji wariato, 4850 ma tdp na poziomie 120w, athlon 60, cała reszta pobierze jakieś 50w. Robi się bardzo ciasno, może nie wystarczyć mocy. Sprecyzuj który dokładnie to model zasilacza.
  • Poziom 16  
    Wymiana platformy na nowszą - kilka pytań.

Ps. Pentium DC e6600. Każdy ma swoje przyzwyczajenia.
  • Poziom 43  
    216w max.
    Masz zamiar kupić core 2 duo e6600? Jesteś świadom, że później drogę upgrade'u masz zamkniętą? Oczywiście wszystko zależne od budżetu.
  • Poziom 16  
    fiend_ napisał:
    216w max.
    Masz zamiar kupić core 2 duo e6600? Jesteś świadom, że później drogę upgrade'u masz zamkniętą? Oczywiście wszystko zależne od budżetu.

W rzeczy samej. Tylko staram się nie wybiegać myślami o 2 lata w przód. Może zrobią core i12 4x4 z opcją podgrzewania tostów na socket 2432. Bynajmniej :). Obecnie muszę pozbyć się tego złomu i kupić normalny komputer, na którym czasami sobie zagram. Kolejna zmiana nie będzie z pewnością kosmetykiem. Prawdopodobnie zakończy się przesiadką na laptopa, który jest mi do pracy niezbędny i tyle mnie będzie stacjonarny komputer potrzebny...

Pentium Dual Core i Core 2 Duo mają identyczne oznaczenia - e6600. Kupuję pierwszy procesor :) - tak wiem, nowocześniejszy i troszkę mniej wydajny :)
  • Poziom 43  
    Ale pewnie z lepszym potencjałem OC. Intel trochę namieszał z tym nazewnictwem.
  • Poziom 16  
    fiend_ napisał:
    Ale pewnie z lepszym potencjałem OC. Intel trochę namieszał z tym nazewnictwem.

W sumie...

Tak swoją drogą - widzę, że ten Radeon HD4850 oscyluje w granicy 400zł i wzwyż... skąd te 200zł wziął kolega?
  • Poziom 43  
    Johny19811 napisał:
    Tak swoją drogą - widzę, że ten Radeon HD4850 oscyluje w granicy 400zł i wzwyż... skąd te 200zł wziął kolega?

Bo nie miałem na myśli kupna nowego. Za 400 zł można równie dobrze kupić wydajniejszą i chłodniejszą kartę np HD6770.
  • Poziom 43  
    4850 już nie produkują od jakichś 2 lat, tylko rynek wtórny.
  • Poziom 16  
    Się wie.

Ps. Czy moja "nowa" platforma z integrą będzie szybsza od obecnej do grania? Dżizz... zabrzmiałem jak dziecko neo :)
  • Poziom 43  
    Musiałbyś mieć procesor i3 sandy bridge z integrą, żeby mieć zbliżoną wydajność w grach do obecnej.
  • Poziom 43  
    Tak, ale można tam równie dobrze podłączyć kartę pci-express, o ile nie będzie pobierała dużej ilości prądu jedynie przez port pci-e (czyli aby posiadała wtyk zasilający lub była bardzo energooszczędna)
  • Poziom 16  
    fiend_ napisał:
    Tak, ale można tam równie dobrze podłączyć kartę pci-express, o ile nie będzie pobierała dużej ilości prądu jedynie przez port pci-e (czyli aby posiadała wtyk zasilający lub była bardzo energooszczędna)

Poczytałem trochę i, o ile dobrze zrozumiałem, przyrost wydajności w stosunku do 2.0 jest na granicy błędu statystycznego. Podobno chodzi tutaj w zasadzie o ilość energii dostarczanej przez sam slot. Więc w praktyce, skoro i tak do 99% grafik dopina się dodatkowy kabel/kable zasilania to jest to w zasadzie jedyna różnica. Karty, dziś praktycznie każda, ze standardem 2.0. więc będą działać na tym porcie 1.1 ? (wraz z 1-3% spadkiem wydajności).

W obecnej chwili upatrzyłem sobie skromniutkiego radeona 5570. Może chociaż pogram w CODMW2 bo na need for speed shift już chyba nie będę mógł liczyć :(
  • Poziom 43  
    Johny19811 napisał:
    W obecnej chwili upatrzyłem sobie skromniutkiego radeona 5570. Może chociaż pogram w CODMW2 bo na need for speed shift już chyba nie będę mógł liczyć :(

To bardzo słaba grafika, nadająca się do gry w stare tytuły.
    Z budżetem 200zł nie kupisz nowej rozsądnej karty do gier. Jedynie używane wchodzą w grę ew podniesienie budżetu.
  • Poziom 16  
    Martwi mnie jeszcze jedna kwestia związana z obecnym tutaj PCIe v1.1. Mianowicie, że jak włożę do niego "jakąś" lepszą kartę bez wtyku na dodatkowe zasilanie to ...może się okazać, że ...nie ruszy ? Nie mogę znaleźć w sieci górnego limitu natężenia podawanego na slot v1.1. a wiadomo, każdy "ekspert" w sklepie poklepie po ramieniu i stwierdzi: będzie spoko, odpali :)

EDIT:

Cytat:
    Maksymalny pobór energii, jaką karta graficzna może pobierać przez złącze PCI Expres, to 75 W (v1.0), 150 W (v2.0) lub 300 W (v3.0). Jeśli karta pobiera więcej energii, musi ona zostać dodatkowo zasilona przez osobny przewód zasilający (lub przez przejściówkę) z zasilacza, standardowo przewodem sześcio-, ośmiopinowym lub ich zestawem (6+8).
    (Nie znalazłem wartości dla v1.1)

Czyli istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy wejdę w posiadanie czegoś co konsumuje 80Watt i nie ma wtyki do podania napięcia to ....to klapa?
  • Poziom 43  
    1.1 ma 150w i pełną zgodność transferową z 2.0, o ile się nie mylę. Weź 4850, bo ten 5570 to badziew, który nie trzyma się w cenie. Na 4850 cod:mw2 pójdzie ci na high praktycznie w każdej rozdzielczości. Ja grałem nawet na athlonie 2500+, 1gb ram i 7900gs (jak, to już moja tajemnica :P )
  • Poziom 16  
    fiend_ napisał:
    1.1 ma 150w i pełną zgodność transferową z 2.0, o ile się nie mylę. Weź 4850, bo ten 5570 to badziew, który nie trzyma się w cenie. Na 4850 cod:mw2 pójdzie ci na high praktycznie w każdej rozdzielczości. Ja grałem nawet na athlonie 2500+, 1gb ram i 7900gs (jak, to już moja tajemnica :P )

The slot format used by both PCI Express 1.1 and PCI Express 2.0 is the x16 PCIe slot. However, PCI Express 2.0 slots are subjected to sustain up to a maximum of 150 watts, and PCI Express 1.1 slots can sustain only 75 watts, which is exactly half of the PCIe 2.0 slot’s capability.

75Watt góra..... Nie wiem jak to jest przy produkcji kart. Może do każdej karty, która ma z założenia przekroczyć lub zbliżyć się do 75Watt producent dorabia już dodatkowe gniazdo na zasilanie.

Nastawiłem się na http://allegro.pl/potwor-msi-radeon-hd5670-1gb-ddr5-dx11-zabrze-i1805994288.html

Jak to kupię to mi na chińskie zupki już potem nie zostanie ;)
  • Poziom 43  
    wariato napisał:
    do 300zł można wylicytować HD5770

i to jest najlepsze wyjście.
  • Poziom 16  
    wariato napisał:
    Słabiutka ta karcina.. Już lepiej licytuj tą: http://allegro.pl/ati-radeon-hd-5750-1024mb-ddr5-bcm-i1820178676.html a poza tym do 300zł można wylicytować HD5770 tylko trzeba poczekać aż wzrośnie "podaż'' tych kart z drugiej ręki.

Na obecną chwilę, to najbardziej mnie zastanawia podejście do kwestii zasilania w PCIe 1.1 ze strony producentów kart graficznych.

Jeszcze wracając do kwesti mojego zasilacza. Obecnie mój w.w. pentium pracuje @3,33GHz - już od przeszło roku. Jak widzę z tablicy intela, żre więc tyle prądu w stresie co setka żarówa. Do tego 1 dysk 320/7200rpm, x1650pro DDR2, DVDRW, 2 kości DDR i SB na PCI. Dual Core pobierze 65Watt bez O.C. Wcisnę tam jeszcze jakąś średnioubogą karcinę i powinno wyjść podobnie co jest obecnie po przerzuceniu bebechów.
  • Poziom 43  
    Co tu ma cię zastanawiać? Karta ma 6 pin? Ma. Będzie działać? Będzie...
    Ten 5670 to naprawdę POTWÓR, pewnie mieli na myśli wydajność w saperze albo Diablo 2. Ten zasilacz jest za cienki do praktycznie każdej karty ze złączem 6 pin (200w naprawdę łatwo przekroczyć- dobra karta to minimum 80W+, procesor 60, reszta ze 40-60)
  • Poziom 16  
    Mnie nie chodzi o to czy powyższa karta jest wyposażona we wtyk dodatkowego zasilania.

Tak, jak powyżej napisałem w nawiązaniu do zasilania portu pcie 1.1. - Zastanawiam się czy można trafić na kartę, która najzwyczajniej nie będzie działała ze względu, załóżmy, że zbliży się do magicznej granicy 75Watt i nie mając wtyka na dodatkowe zasilanie, nie ruszy. Tak jak wspomniałem na początku wątku przyjaciele. - Gdy sobie zagram w COD4MW2 w multi 2 razy w tygodniu po 30 minut i przejadę się też ze 2 razy w tygodniu jakąś wyścigówką to jest to góra mojego zapału do gier :) Priorytetem dla mnie jest odczucie znacznego przyrostu wydajności w odniesieniu do obecnie posiadanego komputera.

Chciałbym zaszaleć w kwestiach multimediów - to ubiegałbym się o kredyt i kupił core i5 lub i7 z turbowodospadami :)

Dodano po 3 [minuty]:

fiend_ napisał:

Ten zasilacz jest za cienki do praktycznie każdej karty ze złączem 6 pin (200w naprawdę łatwo przekroczyć- dobra karta to minimum 80W+, procesor 60, reszta ze 40-60)

Sądzę, że obecnie z tym p4 @3,33GHz i resztą śmieci już przekroczyłem 200Watt.

Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

Czy jestem zmuszony zmienić zasilacz na EATX ? Ta moja franca ma 20pin, nowa płyta 24.
  • Poziom 16  
    Szukalem w necie informacji na temat zasilania 24 pinowej plyty, zasilaczem 20 pin. Gdzies zauwazylem, ze nowe lacze ma pozamieniane niektore zyly. Koles ze sklepu powiedzial mi, ze spokojnie system wstanie z 4 wolnymi pinami. Dodal tez, ze ten chieftec to nie firma krzak wiec powyzszy komputer bedzie pracowal stabilnie pod warunkiem, ze nie wloze do niego grafiki z dodatkowym zasilaniem. Podzielacie jego zdanie, ze nie musze kupowac 24 pin zasilacza?