Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich)

16 Wrz 2011 18:57 3563 26
  • Poziom 9  
    Witam, mam problem ale nie jestem w stanie powiedzieć co jest nie tak. Zamieszcze tutaj logi:

Everest-Raport Everest.txt
    Smart Vision-SMART Vision report.txt
    Victoria-SMART__.bin
    Victoria-Passp_SAMSUNG SP0842N_S0DWJ1DP232225.bin

Robiłem także testy programem MemTest który po 40 minutach(20 wymagane co najmniej) nie wykazał żadnych błędów.

Następnie Podgląd zdarzeń w zakładce System:

Typ:Błąd
    Źródło:disk
    Zdarzenie:11
    Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Harddisk0\D.

Źródło:atapi
    Zdarzenie:5
    Na \Device\Ide\IdePort0 został wykryty błąd parzystości.

Co do tych 2 zdarzeń,błędów to jest ich tutaj wiele... najczęściej pojawiają się gdy włączam jakiś program,grę. Jak na razie jedynie gdy chce zagrać w World of Warcraft to mi wyskakuje critical/fatal error a czasami resetuje się komputer, inne gry/przeglądarki/filmy działają jak trzeba.

Inne zdarzenie które pojawiło się tylko kilka razy:

Źródło:System Error
    Kategoria:(102)
    Zdarzenie:1003
    Kod błędu 000000f4, parametr 1 00000003, parametr 2 86407da0, parametr 3 86407f14, parametr 4 805fb02e.

Te 2 powyższe błędy ID 5 oraz 11 mam nawet jak podłączę 2 dysk do komputera...istnieje szansa że oba są uszkodzone ale ten 2 powinien być 1-2 lata używany tylko więc nie wiem.

Jeśli mam podać coś jeszcze to piszcie :) Liczę na waszą pomoc.
  • Poziom 43  
    Podaj dokładną specyfikacje komputera.
  • Poziom 9  
    co dokładnie mam podać? Raport Everest chyba zawiera wszystkie szczegóły.
  • Poziom 42  
    Na dysku C jest zdecydowanie za mało - w zasadzie brak - miejsca, przydało by się trochę zwolnić. Ze względu na parametr C7 można sprawdzić lub wymienić taśmę łączącą do HDD. Temperatura HDD też taka sobie można zamontować z przodu obudowy wentylator nadmuchowy, zwłaszcza jeśli szybko wzrasta na 44-45 st i później jeszcze rośnie.
    Można też zmierzyć napięcia 5 i 12V miernikiem gdyż program przekłamuje i ciężko określić czy są w porządku.
  • Poziom 9  
    ok, ile taka taśma kosztuje? co do tego miernika to się na tym nie znam więc nie jestem wstanie nic sprawdzić. Miejsce na dysku C zaraz zwolnie.
  • Moderator - Komputery Serwis
    tarnos12 napisał:
    Raport Everest chyba zawiera wszystkie szczegóły.

Nie zawiera producenta oraz modelu zasilacza na przykład. A jeśli chodzi o stabilność komputera jest to kluczowy element.
  • Poziom 9  
    Informacje o zasilaczu postaram się podać wkrótce, a w między czasie w podglądzie zdarzeń dostałem ostrzeżenie:

Zdarzenie:26
    Sterownik wykrył przestarzałe oprogramowanie sprzętowe dla urządzenia \Device\Ide\IdePort0. W efekcie może wyniknąć ograniczenie wydajności.

Może to coś pomoże? Jeśli trzeba to zainstaluje jakieś sterowniki które może naprawią ten problem?

@EDIT:

kolejne błędy których nie zauważyłem wcześniej:

Zdarzenie:56
    Źródło:ntfs
    Sterownik wykrył przestarzałe oprogramowanie sprzętowe dla urządzenia \Device\Ide\IdePort0. W efekcie może wyniknąć ograniczenie wydajności.

Zdarzenie:7026
    Źródło:Service Control Manager
    Nie można załadować następujących sterowników startu rozruchowego lub systemowego:
    ohci1394
  • Poziom 43  
    Kolega wcześniej już to podał, na dysku:c zwolnij miejsce do 15%
    żeby system stabilnie pracował, wymień taśmy IDE.
  • Poziom 9  
    i jak już wcześniej pisałem tak zrobiłem :) mam 15gb wolnego miejsca na dysku C to jest więcej niż 15%, i pytałem się ile taka taśma może kosztować?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Taśma kosztuje około 1zł, z marżą lokalnego sklepu wyjdzie 5-10zł max.
  • Poziom 9  
    ok postaram się kupić wkrótce, nagle zaczęły mi się uszkadzać pliki..przeglądarka firefox mi nie działa bo jakiś plik uszkodzony jest, wyświetla mi się komunikat ze jakiś plik z flash playera jest uszkodzony i mam uruchomić chkdsk, i pewnie bedzie ich więcej...pliki mi się mogą uszkodzić z powodu taśmy?

@edit:

idę kupić taśmę mam nadzieje ze to rozwiąże moje problemy :) ponieważ wszystko było ok przez długi czas a wcześniej nawet przez 5 lat ale na gorszym komputerze i zasilaczu...teraz używam dysku z tego starego kompa.( przez pol roku ponad nie było problemów.)

@@EDIT:

po ponownym skanowaniu programem Victoria wykryło mi 1 error przed rozpoczęciem zaznaczyłem opcje remap nie wiem czy to coś dało, wrzucę jeszcze screen:

Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich)

Taśmę będę miał dzisiaj, napisze później czy coś pomogła, oraz zrobię skan victoria i sprawdzę czy coś się zmieni.

@@@EDIT:

Taśma wymieniona, ale nadal widzę że komputer się zacina, zrobię testy victoria i zobaczę.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem kilka screenów z programu HD tune, nie skanowałem dysku, ponieważ trwało by to 8 godzin :/ na tych screenach można zobaczyć prędkość zapisu lub odczytu dysku i wydaje mi się że jest bardzo niska, ale nie mam pojęcia jaka prędkość jest normalna więc nie wiem.

Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich) Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich) Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich)

@edit:

Podczas próby wejścia do gry, tzn gra się włącza,loguje się itd ale poźniej jak chce grać to podczas ładowania się gry dostaje te 2x ostrzeżenia w podglądzie zdarzeń

Zdarzenie:51
    Podczas operacji stronicowania wykryto błąd urządzenia \Device\Harddisk1\D.

pisze 2 post żeby odświeżyć temat, przeczytajcie mój poprzedni post podałem tam kilka informacji.
  • Spec od pamięci masowych
    Mamy taką informację:
    "Pamięć fizyczna:
    W sumie 1023 MB
    Użytych 399 MB
    Wolne 624 MB"
    A Everest informuje nasz o pamięciach: 128 MB i 4096MB, gdzie "Największy rozmiar modułu pamięci 1024 MB"?

Podaj nam jakie faktycznie moduły RAM są włożone, czy któreś dokładałeś?
  • Poziom 9  
    Nic o tym nie wiem :) mam 2x 512 ram chyba, tak mi się wydaje :) we właściwościach mojego komputera pisze 1gb ram.

Zmieniłem dysk wrzucę kilka screenów ze zmianami :) na razie wszystko jest OK ale dopóki nie zainstaluje gry i nie sprawdzę jak to wygląda nie mogę nic powiedzieć, ale porównajcie screeny te z tym poprzednimi widać różnicę w prędkości odczytu dysku i użycia procesora :)

Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich) Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich) Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich) Zdarzenie 5 oraz 11,reset komputera,critical/fatal error w grach(nie wszystkich)
  • Poziom 9  
    nie wiem co te Ramy mogą mieć wspólnego z moim problemem :) ale wrzucam screeny:

Niestety te obrazy są duże chociaż wrzucałem tak jak trzeba.
    tarnos12 napisał:
    nie wiem co te Ramy mogą mieć wspólnego z moim problemem :) ale wrzucam screeny:

Ten "Dual" jak dla mnie jest dziwny z różnymi pamięciami (producenci)!
  • Poziom 9  
    i co mam z tym zrobić? co powinienem zrobić? i mam pytanie co do mojego sprzętu ogólnie. Czy procesor lub jakaś inna część mojego komputera nie nadaje się do gier? gdzieś kiedyś czytałem że ten procesor co mam nie jest do gier tylko do komputerów biurowych czy innych które po prostu nie służą do grania :/ Jeśli tak to ile kosztuje procesor taki jak mam lub podobny ale innej firmy który jest do gier?

@EDIT:

Co do tego dual tutaj pisze wszystko :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

@@EDIT:

nawet jak zmieniłem dysk nadal mam te błędy:

Zdarzenie:11
    Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Harddisk0\D.

Zdarzenie:5
    Na \Device\Ide\IdePort0 został wykryty błąd parzystości.
    tarnos12 napisał:
    i co mam z tym zrobić? co powinienem zrobić?

Co do tego dual tutaj pisze wszystko :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

pidar napisał:
    Ten "Dual" jak dla mnie jest dziwny z różnymi pamięciami (producenci)!

Podmień na dwie identyczne "kości" tego samego producenta z tego samego okresu produkcji, a przekonamy się czy miałem rację:D

Edit: Co do wymogów gier:
    http://www.systemrequirementslab.com/cyri/
    Reszta pytań raczej do działu Hardware:idea:
  • Poziom 9  
    wiesz, mnie nie stać żeby "testować" co będzie jeśli będą 2 kości tego samego producenta...nie mam innych ram więc nie ma możliwości tego sprawdzić...ale jeśli to prawda to wystarczy że wyciągnę 1 kość i powinno być ok?
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    Nie lubię sarkazmu:!:
    Ostatni raz podpowiadam:
    "Please note that Channel A DIMMs
    (DIMM1 & DIMM2) can respectively work alone, but Channel B DIMMs
    (DIMM3 & DIMM4) must work in pair with Channel A DIMMs. In order to
    have better performance, it is recommended to install memory modules of the
    same type and density on DDR DIMMs “in pairs” -- {DIMM1 & DIMM3}
    {DIMM2 & DIMM4}."
  • Poziom 9  
    ok ale ja mam tylko te 2 kości ram mam włożyć do slotów 1 i 3?

@edit:

chyba jednak nie...ja mam tylko te 2 kości nie mam 2 takich samych i nie dam rady ich zdobyć w najbliższym czasie..więc moje kości są włożone poprawnie według tego co mi napisałeś.

@@EDIT:

teraz nawet na tym dysku...prędkość odczytu dysku spadła do 2,2-2,8 mb...taka sama jak w poprzednim dysku :/ i co mam z tym zrobić? :D Nowych pamięci ram nie kupie...mam tylko te 2, tego problemu nie było przez długo czas i nagle się zaczęło więc nie wiem o co chodzi.

@@@EDIT:

Mam 4 sloty na pamięci RAM...1,2,3,4

1-zielony
    2-fioletowy
    3-zielony
    4-fioletowy

moje kości ram miałem wsadzone w slocie 1 i 3 teraz wsadziłem do 1 i 2 i jak na razie prędkość odczytu dysku wróciła do normy tj. ~58mb/s tam gdzie pisało "dual" pisze "single" mam nadzieje że to rozwiąże problem, ale chce dodać że przez ostatni 1 dzień było wszystko ok nawet jak był ten "dual" ale to pewnie dlatego że nie było nic na komputerze dopiero zacząłem ściągać i instalować programy :)
  • Poziom 27  
    Zachowam się jako "Latający Holender" i dam ostrzeżenie - to chyba nie jest koniec problemów z tym komputerem:!:

Edit:
    Dla potomnych daj jeszcze zrzut ekranu z programu RAMMon.
  • Poziom 43  
    Możesz te kości ram zainstalować by pracowały w Single.
    Dziwi mnie że wykryto błędy typu dysku twardego.
    Problem tkwi w złym zainstalowaniu pamięci RAM.
  • Poziom 9  
    przecież już to zrobiłem :) i te błędy już się nie pojawiają, ale jeszcze nie mogę być 100% pewny, podłączę ten poprzedni dysk i sprawdzę jak działa.

@EDIT:

ten poprzedni dysk chyba już się zepsuł :/ prędkość odczytu nadal 2,2-2,8 mb/s ale gra mi działa!! błędów w podglądzie zdarzeń nie ma :) Więc jeśli na prawdę jest coś o czym wiesz i może być problemem dla mnie to napisz, bo jak na razie wszystko wygląda dobrze, mam nadzieje że prędkość odczytu nie zmaleje w ciągu kilku dni czy godzin :)
  • Poziom 9  
    Odswiezam temat...błędy disk/atapi znowu się pojawiły :/ ktoś wie w czym może być problem? Wcześniej włożenia RAM do slotu 1 i 2 naprawiło ten problem...ale teraz znowu go mam ;/

Nastąpił ponowny rozruch komputera po operacji wykrywania błędów. Wyniki tej operacji były następujące: 0x000000f4 (0x00000003, 0x861a92a0, 0x861a9414, 0x805fb02e). Zrzut zapisano w: C:\WINDOWS\Minidump\Mini092911-01.dmp.

To jest po tym jak komputer mi się nagle zresetował podczas włączania gry. do tego dochodzą błędy atapi oraz disk

zauważyłem ze błędy atapi oraz disk pojawiły się 20 września..ale problemy zaczęły się wczoraj.

Dodam że problemy zaczęły się po zainstalowaniu service pack 3 do windowsa xp...oraz nie jestem pewny nazwy ale MSXML 6.0 Parser chyba było potrzebne żebym mógł zainstalować power pointa i inne programy microsofta, może to mieć jakiś związek?

Czy przywrócenie systemu do momentu przed zainstalowaniem sp3 jest możliwe? i czy coś to da? Mam zamiar właśnie spróbować.