Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

24V sygnał wejściowy dla sterownika na atmega8

Spięcie 17 Wrz 2011 12:38 1544 3
  • #1 17 Wrz 2011 12:38
    Spięcie
    Poziom 12  

Witam, zbudowałem dość prosty konstrukcyjnie sterownik na atmega8 mający 6 wejść 24V oraz 4 wyjścia do sterowania przekaźnikami 24V

Układ ma na podstawie czujników zbliżeniowych sterować wspomnianymi przekaźnikami. Układ wejściowy zbudowałem na zasadzie kluczy tranzystorowych npn, dodatkowo sygnalizacja stanu wejścia ( odebranie sygnału 24V ) sygnalizowana jest na diodzie LED.
    Generalnie układ działa, ale niepokoi mnie że sterownik reaguje również na mój ładunek elektor-statyczny , jakie kolwiek dotkniecie palcem wejścia sterownika traktowane jest jak sygnał wyzwalający ( oczywiście dioda led nie sygnalizuje odebrania takiego sygnału) Zastosowałem rezystory 4,7KΩ zarówno dla bazy tranzystora jak i LED.

24V sygnał wejściowy dla sterownika na atmega8

Bardzo bym prosił o wskazówki, gdzie popełniłem błąd ?
    pozdrawiam marek N.

0 3
  • Relpol
  • #2 17 Wrz 2011 12:59
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Spróbuj 10-47k między bazę, a masę.
    Mam podobny układ wejściowy w swoim projekcie (analogowym) i R podciągający bazę do masy 470k i jak przyłożę paluch to potrafi mi zareagować.

0
  • Relpol
  • #3 17 Wrz 2011 13:13
    piotr5000
    Poziom 21  

Dodałbym jeszcze kondensatory 10...100 nF między wej. a masę

0
  • #4 17 Wrz 2011 18:19
    Spięcie
    Poziom 12  

Witam,

Dzięki za podpowiedzi, zastosowałem obydwa rozwiązania, dałem dodatkowy rezystor względem baza tranzystora a masą ,a do tego równolegle kondensator 100nF.
    Teraz wszystko działa jak należy, dziękuję za pomoc.
    pozdrawiam Marek N.

0
  Szukaj w 5mln produktów