Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minimalna przestrzeń wokół obudowy

17 Wrz 2011 13:48 4559 21
  • Poziom 8  
    Czy istnieje jakieś optymalne zalecenie co do miejsca wokół obudowy, aby komputer się nie krztusił? Chodzi o to, że mój komputer stoi w "szafce" (część biurka przeznaczona właśnie na komputer, tył i przód niezabudowane) o wymiarach:
    Głębokość: 480mm +60mm wolnej przestrzeni do ściany = 540mm
    Wysokość: 550mm
    Szerokość: 250mm
    Obudowa jaką aktualnie posiadam to Cooler Master Elite 331 o wymiarach (wg. powyższej kolejności) 480x418x185 i wszystko jest cacy, obudowa "przytulona" do prawej ścianki, z lewej strony jest 65mm wolnej przestrzeni, u góry 132mm, a z tyłu 70mm (przedni panel lekko wystaje z przodu).
    Problem w tym, że przymierzam się do kupna obudowy Cooler Master HAF 912 o wymiarach 496x480x230. Po moich obliczeniach wychodzi na to, że z tą obudową po lewej stronie zostanie 20mm miejsca, u góry 70mm, a z tyłu około 60mm.

Moje pytanie brzmi, czy z taką ilością dostępnej przestrzeni komputer nie będzie miał zbyt małego dopływu chłodnego powietrza? Zastanawia mnie to zwłaszcza dlatego, że w obudowie HAF 912 zasilacz montowany jest na spodzie, docelowo wentylatorem do dołu, a między spodem obudowy, a podłożem jest przecież mało miejsca, może z 25mm, więc twórcy tej obudowy muszą zakładać, że nie potrzeba (przynajmniej zasilaczowi) zbytniej przestrzeni aby zaciągać chłodne powietrze.

PS. Wiem, że temperatury zależą w głównej mierze od podzespołów i chłodzenia wewnątrz obudowy, ale chodzi o dostęp powietrza z zewnątrz.
  • Poziom 31  
    Pozwolę sobie odpowiedzieć częściowo, jako użytkownik, który 3 razy przegrzał 2 komputery, w tym 1 raz bardzo poważnie (zniszczenie 2 kart).

Jeśli chodzi o obudowę pobierającą powietrze od dołu, to spróbuj zawierzyć projektantowi i przyjąć, że przestrzeń pod obudową wystarczy do niezakłóconej wymiany powietrza, jeżeli przód jest odsłonięty. Jeżeli coś by Cię niepokoiło, to możesz ewentualnie podstawić coś pod nóżki, aby nieco obudowę podnieść.

Jeżeli natomiast chodzi o odległości urządzeń z wentylatorami chłodzącymi od ścian, w tym komputerami, to staram się stosować do dawnej "przemysłowej" metody, którą usłyszałem od starych fachurów-elektromechaników. Mianowicie "bezpieczną" odległością może być taka, w której ręka na osi wentylatora już prawie nie czuje podmuchu. Oczywiście wtedy proste wentylatory chłodzące zwykle nie miały regulacji przepływu lub miały regulację Włącz-Wyłącz.

Jeżeli nie jest to możliwe, to staram się zostawić takie odstępy, aby można było swobodnie ręką ze szmatką obetrzeć obudowę z każdej strony. To jest z kolei metoda "gospodyń domowych" z czasów czarno-białych telewizorów lampowych.

Jednak z mojego skromnego doświadczenia wydaje się, że oprócz przytłumienia przepływu powietrza, równie niebezpieczne może być powietrze zbyt nagrzane w pomieszczeniu - latem od słońca lub zimą od kaloryferów. Użytkownik może tego nie zauważyć, jeżeli jest to nagrzanie lokalne, np. biurko z komputerem zagęszczone z innymi meblami w pobliżu okna, a pod nim grzejnik. Właśnie w ten sposób latem przegrzałem niszcząco jeden z komputerów.

Jeżeli te prymitywne sposoby zostaną uznane przez Zarządców Działu za obraźliwe dla nowoczesnej techniki, to nie obrażę się za wysłanie mojego postu na elektro-wysypisko. Chciałem tylko pomóc.

Krzysztof Podstawa
  • Poziom 8  
    Bardzo dobre sposoby moim zdaniem :). W chwili obecnej kwalifikuję się do metody "gospodyń domowych", bo spokojnie wjeżdżam ze szmatką aż do końca obudowy (z lewej strony i tym bardziej z góry, ale prawa jak napisałem przywiera do ścianki).
    Co do metody "przemysłowej" to jedynie wentylatory na tyle obudowy i na górze wieją z jej wnętrza, reszta (czyli wentylator przedni, boczny i ew. dolny) zasysają powietrze do środka obudowy (mówię o obudowie HAF 912).
    Czy w tym przypadku uważasz, że przestrzeń 20mm z lewej strony (przypominam, że wentylator będzie wiał do środka obudowy), jak pisałem w pierwszym poście to stanowczo za mało, czy też wystarczająco dużo? O tył się tak nie martwię, bo zawsze można obudowę trochę wysunąć.
  • Poziom 43  
    A co chłodzi ten wentylator boczny ?
    Wg mnie jeśli masz/będziesz miał w obudowie dobry przeciąg czyli wentylator z przodu oraz z tyłu to ten z boku jest/będzie tam zbędny bo tylko wprowadzi zamęt w przepływie powietrza.

W takim wypadku komputer może być ,,na styk'' we wnęce biurka ważne aby tylko miał dostęp do powietrza z przodu i wolną przestrzeń z tyłu. Będzie sobie zasysał chłodne przodem i wywalał ciepłe tyłem.
  • Poziom 8  
    @wariato
    Właśnie edytowałem posta na ten temat :D. Zacytuję swój edit:

"Pojawia się jeszcze pytanie czy w ogóle potrzebne jest montowanie w tej obudowie (HAF 912) bocznego wentylatora (120mm/140mm). Nie mam zamiaru robić żadnego OC tak na marginesie. Z przednim wentylatorem 200mm (zasysanie), tylnym 120mm (wywiewanie) i górnym 200mm (wywiewanie) wszystko powinno być ok? Z tyłu, jak pisałem, byłoby około 60-70mm wolnego (czyli tak jak mam teraz), a u góry 70mm.

Jeśli zaś boczny 120/140 by się przydał, to znowu pojawia się pytanie czy 20mm przestrzeni wystarczy?"

Boczny miałby wdmuchiwać chłodne powietrze na CPU/GPU.
  • Poziom 43  
    Może zrób zdjęcie tej wnęki i pokaż jak to wygląda. Najwyżej przerobisz (''stuningujesz") troche biurko :D
  • Poziom 8  
    Tuning biurka odpada :P. Zrobię zdjęcie później. Ale co do mojego pytania, jak uważasz/uważacie, ten boczny wentylator byłby zbędny? I wszystko byłoby ok z tymi wymiarami jakie podałem? :D

Minimalna przestrzeń wokół obudowy
  • Poziom 43  
    Bocznego nie montuj. Co najwyżej na samej górze jeśli będzie taka możliwość.
  • Poziom 8  
    Czyli podsumowując, bo chcę mieć pewność. Bocznego nie montować, a mieć jedynie przedni 200mm wdmuchujący, tylni 120mm wydmuchujący i górny 200mm wydmuchujący, plus zasilacz wentylatorem do dołu? Wtedy tak mała przestrzeń po lewej stronie (20mm) by nie przeszkadzała? Wciąż mam troszkę obaw czy komputer by się nie przegrzewał, ale z drugiej strony HAF 912 jest sporo większa od tej obudowy co mam (Elite 331) więc miałaby lepszą cyrkulację, a w dodatku miałaby o 2 wentylatory więcej po 200mm każdy. Przestrzeń z tyłu mogłaby zostać nawet taka jaką mam teraz (70mm), poprzez wysunięcie obudowy lekko do przodu. Nie wiem, nie wiem, doradzajcie :D.
  • Poziom 43  
    W sumie to jeszcze nie napisałeś co tam posiadasz w tej obudowie, może to jest dość chłodna konfiguracja.

Poza tym nawet jak zastosujesz się do tego co napisaliśmy (razem) wyżej czyli 1 wentylator zasysający i 2 wydmuchujące i okaże się iż jest to słaba opcja to będziesz miał możliwość dalszych prób z poprawą "przeciągu''. Jednak wydaje mi się że nie będzie to konieczne. To jest sprawdzony schemat chłodzenia i każdy ci tak powie.
    Załączam obrazki poglądowe jak powinno to wyglądać:
    Minimalna przestrzeń wokół obudowy Minimalna przestrzeń wokół obudowy
    U ciebie będzie to mniej więcej jak na tym drugim zdjęciu.
  • Poziom 8  
    Obecnie moja konfiguracja jest następująca:
    CASE: Cooler Master Elite 331 1x FAN 120mm z tyłu
    PSU: OCZ GameXstreme 600W
    MOBO: Gigabyte EP45-DS3LR
    CPU: Intel Core 2 Quad Q9550 2,83GHz
    GPU: EVGA GeForce GTX 260 core 216 896MB GDDR3
    RAM: Geil 2x 2GB CL4
    HDD: Samsung SpinPoint 320GB

Ale chcąc kupić obudowę HAF 912, mam zamiar brać pod uwagę całkiem nowe podzespoły, które chętnie bym kupił jak fundusze na to pozwolą (czyli w daleeekiej przyszłości jeśli w ogóle). Docelowo chodzi mi o przepływ powietrza właśnie pod te nowe podzespoły, bo jestem ciekaw jak by się to wszystko zachowywało z opisanymi przeze mnie przestrzeniami wokół obudowy (przypominam- z obudową HAF 912, po lewej stronie 20mm, z tyłu 60-70mm, u góry 70mm):

CASE: Cooler Master HAF-912 Plus 1x FAN 200mm z przodu, 1x FAN 200mm u góry, 1x FAN 120mm z tyłu (no i ewentualnie ten boczny 1x FAN 120mm/140mm)
    PSU: Corsair HX850 850W
    MOBO: Asus P8P67 R3.0
    CPU: Intel Core i7 2600 3.4 GHz BOX
    GPU: Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC 1GB DDR5 PCI-E BOX
    RAM: 2x GEIL DUAL DDR3 2x2GB 1600MHZ VALUE PLUS CL8
    HDD: Samsung SpinPoint F3 HD502HJ (500GB, 7200RPM, 16MB, SATA/300)

Zaznaczam, że w ciągu min. pół roku nie mam zamiaru kupować nowych podzespołów. Po prostu lubię sobie składać wirtualnie komputer, jaki bym chciał mieć. Początkowo upatrzyłem obudowę HAF 922, ale po pomiarach wnęki wyszło na to, że nawet gdybym ją kiedyś kupił, to by się tam nie zmieściła, więc celuję w HAF 912.
  • Poziom 43  
    Obecne zestawienie jest dość ciepłe że tak powiem w szczególności grafika (o zgrozo).

Tak jak mówiłem na początek z bocznego zrezygnuj pamiętając że zawsze a miarę potrzeby będziesz mógł go założyć. Przód, tył i góra powinny wystarczyć. Jeśli byłoby za ciepło zamontujesz boczny i sprawdzisz efekty.

P.S. Kiepski wybór podzespołów w nowym PC ;)
  • Poziom 8  
    No zestawienie rzeczywiście troszkę grzeje, ale jeden wentylator na tyle obudowy daje radę i wszystko gra.
    Co do bocznego w nowej obudowie, to czy zamontowanie go z 20mm wolnego po lewej stronie może zwiększyć temperatury w środku? Czy zawsze zasysający będzie chłodził, nie ważne ile ma miejsca obok?

wariato napisał:
    P.S. Kiepski wybór podzespołów w nowym PC :wink:

Czemuż to? :D
  • Poziom 43  
    Jeśli nie będzie miał skąd zassać powietrza - chodzi mi o ten boczny to nie będzie chłodził. Zrób proste doświadczenie, podłącz dowolny wentylator chociażby 80mm i zatkaj ręką jedną stronę po której zaciąga powietrze a drugą przyłóż z drugiej i czy poczujesz jakiś podmuch.

20mm to może być za mało. W sumie to trudno powiedzieć jak sobie to poradzi, może coś tam dmuchnie do środka ale czy nie zrobi większego zamętu w budzie ? Tutaj tylko testy czy tzw metody prób błędów wykażą czy jest sens montowania go tam czy nie.

Cytat:
    Czemuż to?

W zasadzie to nie powiedziałeś do czego miałby ten zestaw służyć. Jeśli do gier to jest zwyczajnie słaby i nieopłacalny.
    Grafika średnio mocna, jak na "przyszłe" czasy, procesor nieopłacalny, w grach wypadnie tak samo jak i5 2500K który kosztuje 300zł mniej. Zasilacz mooocno nad wyrost, on zasiliłby dwa takie komputery :)

Poza tym myślenie o kupnie komputera teraz jest bez sensowne z racji tego iż za pół roku czy dalej jeszcze się wiele zmieni na rynku podzespołów komputerowych. Ceny pospadają, wejdą nowe układy, może okazać się iż AMD będzie wydajniejsze w konkretnym budżecie.
  • Poziom 8  
    Wiem już, że ten boczny wentylator może być bezużyteczny, pytanie tylko czy mógłby być w jakimś sensie szkodliwy, np. podniesienie temperatur w budzie, zamiast obniżenia/pozostawienia bez zmian. Dodatkowo warto mieć na względzie fakt, że HAF 912 ma system zarządzania kablami (kable za mobo), co na pewno też wpływa pozytywnie na temperatury w budzie, w porównaniu z gąszczami kabli walającymi się we wszystkich miejscach.

OT:
    Co do podzespołów, no to może rzeczywiście przesadziłem z tym zasilaczem (600W by starczył?), ale co do karty to nie zgodzę się, że jest słabiutka (oczywiście najchętniej bym wybrał GTX 590, ale patrzyłem też na ceny, a GTX 560 Ti stoi po około 800-900 zeta). Jeśli chodzi o procesor to tu po prostu czytałem opinie zachwalające go, ale nie znam się zbytnio. Czy i5 2500 (bo wersja K, jak mniemam, ma po prostu odblokowany mnożnik dla OC, a ja nie z tych co podkręcają) na pewno wypadłby w grach tak samo jak i7 2600?
    Zestaw do gier i tylko i wyłącznie z procem Intela i kartą nVidii (nie pytajcie dlaczego, ot tak po prostu).
  • Poziom 43  
    Co się stanie po zastosowaniu tego bocznego wentylatora ciężko stwierdzić. Temperatury mogą opaść o 2-3 stopnie a równie dobrze mogą wzrosnąć o tyle samo bo zaburzy przepływ powietrza chłodnego z przodu w kierunku tyłu obudowy. Mówiłem tutaj tylko testy mogą coś więcej powiedzieć/wykazać. Teraz to jest gdybanie - cały czas mówię o tym bocznym wentylatorze.

OT. Oczywiście że 600W zasilacz wystarczyłby z zapasem.

Odnośnie grafiki to w podobnym budżecie masz HD6950, która jest tak samo wydajna a nawet wydajniejsza w niektórych tytułach gier. Wybór konkretnej karty zależy dużo od tego w co gramy, ja jestem np fanem gier wyścigowych czyli popularnie mówiąc samochodówek no i oczywiście serii GTA i w ten typ gier gram najczęściej.

Co do i7 vs i5 zobacz sobie: http://nvision.pl/Intel-Core-i7-2600K-Core-i5...ow-Sandy-Bridge--Articles-409-ndetails-5.html
    I przeczytaj podsumowanie pod diagramami. Także tutaj nie ma wątpliwości i każdy to potwierdzi.
  • Poziom 8  
    Czyli ogólnie rzecz biorąc i dalej gdybając, gdybym kupił HAF 912, to bez bocznego wentylatora wszystko powinno być OK? Wtedy ta przerwa 20mm obok obudowy nie byłaby za mała, bo nie było by wentylatora dla którego bliska ścianka stanowiłaby przeszkodę. Następny fakt na który warto zwrócić uwagę to to, że niektóre obudowy wcale nie mają grilla na bocznych panelach i cisną jedynie na FAN'ach przednich, tylnych i górnych. To też rozwiewa nieco moje obawy co do ciasnoty z lewej strony budy.

Teraz sprawa wentylatorów. Załóżmy, że mam już tą nową budę i bok zostawiamy w spokoju (w zestawie FAN przedni 200mm i tylny 120mm). Czy warto by było wymieniać stockowy wentylator przedni? Często bywa, że te stockowe są mniej wydajne i ogólnie gorsze od kupowanych osobno. Chciałbym mieć oba wentylatory (przedni i górny) z diodami LED. Gdyby przedni miał zostać stockowy, to ma on już czerwone podświetlenie. Natomiast na górę upatrzyłem sobie CoolerMaster Mega Flow 200x200x30 blue LED. Znacie może wentylatory tej firmy, czy polecalibyście inne (koniecznie 200mm (ew. 120mm na tył) i koniecznie LED)?

OT:
    Grafika jak wspomniałem tylko od nVidii. Zawsze miałem ich karty i nie chciałbym zmieniać firmy (wiem, że na pewno są argumenty "za", ale ja jestem uparty :D)
    Przejrzałem te benchmarki i rzeczywiście i5 2500 ma prawie identyczne osiągi co jego nowszy brat. Dzięki, że zwróciłeś mi na to uwagę :). Poczyniłem zmiany w moim "wirtualnym komputerze na przyszłość".
  • Poziom 20  
    Heh ja też do nvidi przywiązany jestem, tym bardziej że w pojedynku flagowych produktów to chyba nvidia wypadła minimalnie lepiej. Lecz co do intela to się nie zgodzę. Phenom może słabszy ale do gier starczy, a po za tym liczy się cena, i stosunek do klienta, a Intel leci w ch@a z podstawkami. A tym czasem amd proszę zachowuje mimo koniecznej zmiany podstawęk kompatybilność już od 5 lat (do am2 wsadzisz phenoma 2 co jest na am3), po za tym zmian jest mniej niż u intela. Teraz w am3+ też jest kompatybilność tylko w 2 stronę. A do tego po ostatnim wyczynie można przypuszczać że buldozery zmiaźdża intela, do tego przy cenie 4 razy niższej. A w ogóle taka miła wiadomość dla fanów nvidii. Nowe chipsety amd (te co są w płytach z am3+) pozwalają na śli (nie jestem pewien czy wszystkie modele, ale ten co jest w crosshairze v wiem że obsługuje) a co do gtx 590 to i tak taniej jest kupić ją niż dwie 580
  • Poziom 11  
    witam,

posiadam obudowę DM Centurion CM590 , miejsca pod biurkiem mam mniej więcej tyle co autor tego tematu - czyli nad budą ok. 10/12 cm , po bokach ok. 1cm (!!!) , między tyłem budy a ścianą jest ok 12 cm - także tylni wentyl ma gdzie dmuchać. Ale przejdźmy do sedna sprawy - też miałem podobny dylemat z wentylatorami i najzwyczajniej w świecie próbowałem różnych konfiguracji.

pierwsze konfiguracje wyglądały w en sposób ,że na boku budy miałem 2 wentylatory na 900 rpm , z przodu budy 2 wentyle na 900 rpm , z tyłu 1 i na górze też dwa ...na szczęście to enermaxy i było w miarę cicho ,ale postanowiłem po przeczytaniu kilku różnych artykułów spróbować czegoś innego i po wielu próbach moja buda ma następujące wietrzenie :
    2 wentyle z przodu budy na 900rpm - wdmuchują powietrze do środka , 1 z tyłu i 1 na górze budy powietrze to wyciągają , Dodatkowo w budzie zakleiłem otwory , których nie używam -czyli dwa boczne i 1 górny ...

EFEKT był dla mnie co najmniej zaskakujący : przy tylko 4 wentylatorach temperatury cpu , gpu i mobo zmniejszyły się w porównaniu z 7 ! wentylatorami o ok. 7 st.C !

obecnie w spoczynku ( chrom i foobar właczony ) cpu (phenomII x3 720 ) -ma ok. 37/38 st.C , vga ( hd 6850 asus ) - 38 st.C , mobo - 32 st.C .

Także wg. mnie autor powinien popróbować różnych ustawień , a na końcu wrócić do moich :) , żart - powinien sam organoleptycznie wybrać ustawienie wg. niego najbardziej optymalne !

pozdrawiam !
  • Poziom 8  
    Dzięki za to info oliho. Coraz mniej się przejmuje tym, że miałbym 2cm miejsca po lewej stronie. Pewnie zrobiłbym podobnie jak ty. Z przodu miałbym jeden wentylator 200mm (wdmuchujący), z tyłu jeden 120mm i na górze jeden 200mm (oba wydmuchujące). Ale o zaklejeniu bocznego grilla nie pomyślałem. Próbowałeś może bez zaklejania go (i oczywiście bez wentylatora, sam grill) sprawdzić jakie masz temperatury?

PS. Dzięki mod za zedytowanie mojego posta z fotką.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Dzięki za to info oliho. Coraz mniej się przejmuje tym, że miałbym 2cm miejsca po lewej stronie. Pewnie zrobiłbym podobnie jak ty. Z przodu miałbym jeden wentylator 200mm (wdmuchujący), z tyłu jeden 120mm i na górze jeden 200mm (oba wydmuchujące). Ale o zaklejeniu bocznego grilla nie pomyślałem. Próbowałeś może bez zaklejania go (i oczywiście bez wentylatora, sam grill) sprawdzić jakie masz temperatury?

temperatury były o 1 ( słownie : jeden ) st.C wyższe i było słychać lekki szum.
    bok i górę zakleiłem taką taśmą bitumiczną z warstwą aluminium - taśma dekarska to jest :) i jedyny szum jaki teraz dobywa się z budy to szum pracujących dysków , które są z przodu obudowy jakieś 2 cm za przednimi wentylatorami . dyski "wiszą" w budzie na "konstrukcji " z gumy pasmanteryjnej dzięki czemu nie ma żadnych wibracji - a dodatkowo w celu uziemienia ich są połączone z obudową za pomocą cienkiego drucika :)
  • Poziom 8  
    Od wczoraj mam nową obudowę, o której była mowa w tym temacie :D. Dla zainteresowanych zaznaczę, że wymiary CM HAF 912 Plus (496x480x230) są podawane przez producenta łącznie z wszelkimi wybrzuszeniami/uwypukleniami.
    Brakowało mi tej informacji, bo nie wiedziałem czy buda się zmieści, ale po jej otrzymaniu wszystko zmierzyłem i okazało się to co napisałem wyżej, no i pasuje idealnie.

Dokupiłem jeden wentylator na górę obudowy i tak mój system chłodzenia to:
    Front: Cooler Master Mega Flow 200mm LED red (stockowy, intake)
    Tył: Cooler Master 120mm (stockowy, exhaust)
    Góra: Cooler Master Mega Flow 200mm LED blue (dokupiony, exhaust)

Temperatura GPU spadła o 9-11 stopni :D. CPU o 3-5.

Jestem bardzo zadowolony z tej budy :). Subtelne czerwone światło w dolnej połowie przedniego panelu zaje*iście komponuje się z niebieską poświatą od górnego wentylatora, która przebija się przez kratki przedniego panelu. Zresztą zobaczcie sami (słaba jakość zdjęć, więc tego nie oddają :P, 1. z fleshem, 2. bez flesha, 3. bez flesha i z górnym światłem)
    Minimalna przestrzeń wokół obudowy Minimalna przestrzeń wokół obudowy Minimalna przestrzeń wokół obudowy
    Wiem, pewnie przesadzam, ale mi się to cholernie podoba :D.

Co do dokupionego wentylatora, jedyny minus to debilnie wykonane dziurki na śrubki. Nie mają żadnych "pierścieni", trzeba się dosłownie wwiercać śrubkami, żeby wyżłobić owe "pierścienie" wewnątrz dziurek. Warto to zrobić zanim umieści się wentylator w obudowie, bo wióry plastiku będą spadać prosto na podzespoły. Poza tym i tak nie dałoby rady wkręcić tych śrubek za pierwszym razem, trzymając drugą ręką wentylator w odpowiednim miejscu, bo potrzeba naprawdę mnóstwo siły, aby wyżłobić śrubkami ten plastik żeby potem można było swobodnie i w normalny sposób (tak jak powinno być od początku) powkręcać śrubki.