Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi.

17 Wrz 2011 15:02 2699 18
  • Poziom 11  
    Troszkę czytałem na ten temat ale do końca nie wiem jak to zrobić...
    Z tego co się dowiedziałem wygląda to tak:

Kupuję router np. tp-link wr543g oraz tp-link wr340g Ten pierwszy ma opcję AP o ile się nie mylę z funkcją WISP.

Więc tak podłączam antenę RP-SMA do tp-link wr340g i teraz muszę drugi router tp-link wr543g ustawić jako AP klient tak ? I jak go mam połączyć kablem do wejścia LAN czy WAN z tym pierwszym routerem ?

Ten drugi router ma podawać neta po kablu do jednego kompa i bezprzewodowo do laptopa.

Jeżeli jest to tak możliwe, to w jakich trybach mają poszczególne urządzenia pracować i którego adres MAC mam podać dostawcy by mi go aktywował ?

Teraz jest tylko jeden komp podpięty do karty sieciowej przez RP-SMA.
  • Poziom 43  
    Antenę do 543G, podać adres MAC WAN(nie WLAN). Operation Mode na AP Client Router.

W 340G LAN IP na 192.168.2.1 i kabel podłączyć do portu WAN(w 543G do LAN, 340G WAN)
  • Poziom 11  
    Czyli dobrze myślałem tylko odwrotnie routery najpierw ten z AP a potem normalny router.

Czy z konfiguracją sobie poradzę ?

Nigdy nie konfigurowałem tak sieci - czy w trybie AP Client wygląda to normalnie tak jak normalnie w routerze, który jest podpięty bezpośrednio z anteny do WAN i potem na komputery po LAN oraz bezprzewodowo ?

Bo rozumiem, że ten drugi router, który już będzie dawał sygnał na dom to będzie taka normalna konfiguracja jak zawsze standardowo tak ? Tylko IP muszę zmienić o numer wyżej aby się nie "gryzły" ze sobą tak ?
  • Moderator - Sieci, Internet
    Damiano88 napisał:
    Czy z konfiguracją sobie poradzę ?

Na to pytanie musisz sam sobie odpowiedzieć...

Damiano88 napisał:
    czy w trybie AP Client wygląda to normalnie tak jak normalnie w routerze

W 543G w tym trybie karta wifi staje się portem WAN, NAT jest realizowany tylko na porty LAN. Po to właśnie potrzebujesz kolejnego AP/routera, żeby sobie dostęp rozprowadzić bezprzewodowo.

Damiano88 napisał:
    Bo rozumiem, że ten drugi router, który już będzie dawał sygnał na dom to będzie taka normalna konfiguracja jak zawsze standardowo tak ?

To zależy, co rozumiesz pod pojęciem standardu. Można też dać mu adres z tej samej podsieci, co 543G, wyłączyć na nim DHCP i wpiąć portem LAN - będzie access pointem dla sieci lokalnej.
    Damiano88 napisał:
    Tylko IP muszę zmienić o numer wyżej aby się nie "gryzły" ze sobą tak ?

Owszem, bo domyślnie jeden i drugi router ma adres 192.168.1.1 na LAN. Sprawdź tylko, jaki adres dostajesz "na WAN" w 543G - jeśli jest z podsieci 192.168.1.0/24, to na LAN tego routera też trzeba zmienić adres.
  • Poziom 11  
    Kolega wyżej pisał że mam podać adres dostawcy WAN czyli nie ten co jest z tyłu na routerze ? Da się jakoś sprawdzić adres WAN routera bez podłączania go do sieci internetowej ?

Takie pytanie jeszcze - bo teraz używam tej karty tak jak pisałem podłączonej bezpośrednio do anteny - czy nie da się jakoś zmienić adresu w routerze tp-link wr543g na ten z karty sieciowej ?

Po przeczytaniu kilku informacji w sieci wnioskuję że z tyłu routera jest adres MAC WLAN czyli jak go podam dostawcy to mnie nie ratuje, muszę wszystko odpalić i zobaczyć po wejściu na router jaki adres daje na WAN tak ?

Dla tych co nie chce się im czytać podam jak będzie wyglądać konfiguracja:

Do tp-link wr543g będzie wkręcona antena, wr543g poleci kabel z wejścia LAN do wejścia WAN routera wr340g i z niego będzie podany sygnał na kompa przez LAN i bezprzewodowo do laptopa.

Rozumiem że wszystko, cała konfiguracja z operatorem opiera się na WR543g drugi router dla dostawcy nie będzie miał znaczenia tak ?

EDIT:

Sprawa ma się tak - podłączyłem wszystko według schematu, który kolega wcześniej mi podał.

I router niby łączy się z siecią lecz nie mam internetu.
    Adres WAN w dwóch urządzeniach jest o numerek wyższy ( ostatnia cyfra ) od tego podanego na urządzeniach na naklejce.

Czy mogę zrobić tak że w miejsce adresu wan podam adres starej karty sieciowej, na której działa teraz net i na której już nie będzie działał ? I w którym urządzeniu muszę wpisać ten adres WAN w pierwszym do którego podłączam antenę czy w drugim do którego podłączam się pod port wan ?

Jeśli by to tak zadziałało, to oba routery mają możliwość zmiany adresu WAN czyli nic by nie było trzeba podawać dostawcy ?
    Czy źle to wnioskuję ?
    A jeśli podać to adres WAN czy LAN ?
    I z którego urządzenia ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    lordpakernik napisał:
    A wpisałeś IP i serwery DNS podane przez usługodawce internetu? Ja coś takiego mam. Albo nie wklepałeś poprawnie MAC na który jest przypisana usługa.
    Nie ma internetu przez kabel czy bezprzewodowo?

Źle mnie zrozumiałeś - nie wpisywałem tego adresu MAC do WAN bo nie wiem na którym urządzeniu go wpisać a może na dwóch ?

Co do IP i DNS to mam chyba wszystko automatycznie nie mam statycznie przydzielanego dostawca automatycznie przydziela.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Adres WAN w dwóch urządzeniach jest o numerek wyższy ( ostatnia cyfra ) od tego podanego na urządzeniach na naklejce.

Czyli co, oba urządzenia mają 192.168.1.2 ? Błąd! WR543G ma zostać tak, jak jest, WR340G ma mieć 192.168.2.1, to jest zasadnicza różnica.

Dodatkowo istotnie problemem może być(i zapewne jest) filtracja po MAC.
    Zrzuć ipconfig /all z komputera z bezprzewodową kartą sieciową podłączoną do tej anteny i wklej nam tu. Powiemy Ci który adres wpisać w WAN MAC Clone.
  • Poziom 11  
    Nie nie - ustawiłem tak jak należy 1 urządzenie 192.168.1.1 drugie 192.168.2.1 i mogę teraz sterować każdym z komputera.

Co do tego WAN to mam wpisać adres MAC karty sieciowej tej która jest zarejestrowana u dostawcy czyli np.: 00-23-24-26-C8-C4 można go znaleźć po wpisaniu właśnie ipconfig /all czy też w programie Everest jak i na naklejce na karcie, wiem o co chodzi :)

Tylko pytanie - wpisać to w miejsce adresu WAN do routera ustawionego na AP Client czyli tego co łączy się z główną anteną czy tego co już daje sygnał na dom ? A może w dwóch tak samo mam wpisać ?

Będę to robił jutro albo w piątek i chciałbym żeby mi to zadziałało bo będę miał lapka i chciałbym z niego korzystać bezprzewodowo.

Aha i jeszcze przy okazji - tamten router dla każdego nowego urządzenia przydzieli mi nowe IP ? tak bym mógł korzystać z komputera i laptopa razem żeby nie było konfliktu ?
    Damiano88 napisał:

Tylko pytanie - wpisać to w miejsce adresu WAN do routera ustawionego na AP Client czyli tego co łączy się z główną anteną czy tego co już daje sygnał na dom ? A może w dwóch tak samo mam wpisać ?

Wydawałoby się logiczne :) ale sprecyzuję - zastępujesz swój sieciowy interfejs bezprzewodowy interfejsem routera, czyli należy dokonać przypisania na tym routerze, który jest bezpośrednio podpięty do anteny - bo po co w drugim, skoro on nie jest widoczny u dostawcy ?

Damiano88 napisał:
    Aha i jeszcze przy okazji - tamten router dla każdego nowego urządzenia przydzieli mi nowe IP ? tak bym mógł korzystać z komputera i laptopa razem żeby nie było konfliktu ?

Po to jest ta cała zabawa, żeby można było wpiąc więcej niż jeden komputer do sieci. Powtórnie przypominam o sprawdzeniu obecnie otrzymywanego IP (bez routera) i stwierdzeniu, czy nie jest przypadkiem z tej samej podsieci, co LAN pierwszego routera.
  • Poziom 11  
    salmon napisał:

Po to jest ta cała zabawa, żeby można było wpiąc więcej niż jeden komputer do sieci. Powtórnie przypominam o sprawdzeniu obecnie otrzymywanego IP (bez routera) i stwierdzeniu, czy nie jest przypadkiem z tej samej podsieci, co LAN pierwszego routera.

Czyli jeśli WAN jest z tej samej podsieci co LAN to muszę zmienić adres LAN na taki z innej podsieci np. 10.0.0.1 ?
    Damiano88 napisał:
    Czyli jeśli WAN jest z tej samej podsieci co LAN to muszę zmienić adres LAN na taki z innej podsieci np. 10.0.0.1 ?

Dokładnie, ale niekoniecznie tak "drastycznie" na adres z innej klasy, w klasie C wystarczy jak zmienisz 3 oktet (niektóre routery, z tych jakie widziałem wręcz nie miały możliwości przejścia na inną klasę poza 192.168)
  • Poziom 11  
    No i nie działa mi to :(

Skonfigurowałem sobie pierwszy router przez kompa.
    Adres lan zostawiłem taki sam, 192.168.1.1
    połączyłem się z siecią dostawcy, sklonowałem MAC.
    Dostawca przydziela IP 192.168.101.157
    Reszta wszystko na auto, DHCP włączone nic nie zmieniałem automatycznie jak było wszystko.
    Zakładka WAN mi się uzupełniła tak jak należy, takie dane jak wcześniej miałem na karcie po wpisaniu ipconfig /all

Podłączyłem drugi router do kompa osobno i zacząłem konfigurację.
    Lan ustawiłem zaraz na początku na 192.168.3.1
    Wireless zmieniłem nazwę sieci dałem Poland i reszta auto.

Teraz połączyłem Dwa routery razem przez LAN -> LAN
    Połączenie LAN -> WAN mi nie chce działać nie wiem czemu...

W takiej sytuacji Jest net na komputerze, a czasem nie ma, tak samo na laptopie.
    Z komputera nie mogę wejść na router 192.168.3.1 z laptopa się dało.
    Zakładka WAN pisze mi Adres MAC routera WR340G oraz na czerwono WAN is disconnected !

Raz mam internet raz nie mam jak się rozłączę i chce się znów połączyć.
    Jak wpisze zabezpieczenie dla sieci to już w ogóle mam ograniczenie na lapku w połączeniu.

Raz wyskoczył mi konflikt IP ale zresetowałem routery ustawiłem na nowo i grało znów na chwile.

Jakie zabezpieczenie mam ustawić ? WEP 64bit nie wchodzi a tam ma być chyba 5 znaków tak ?

Są tam jeszcze dwa inne zabezpieczenia to ostatnie chyba od 8 znaków w górę niby raz zadziałało a teraz wyskakuje ograniczenie połączenia jak to wpiszę i chce się połączyć na lapku.

Co źle robię, co zmienić sprawdzić na co zwrócić uwagę ?
    Damiano88 napisał:

Teraz połączyłem Dwa routery razem przez LAN -> LAN

W takim przypadku WYŁĄCZ serwer dhcp na 340G

Damiano88 napisał:
    Z komputera nie mogę wejść na router 192.168.3.1 z laptopa się dało.

Bo 192.168.1.1 i 192.168.3.1 z maską 24 to są dwie różne podsieci.

Damiano88 napisał:
    Zakładka WAN pisze mi Adres MAC routera WR340G oraz na czerwono WAN is disconnected !

Cóż, skoro nie jest podłączone to normalne, a czego się spodziewałeś...

Damiano88 napisał:
    Jakie zabezpieczenie mam ustawić ? WEP 64bit nie wchodzi a tam ma być chyba 5 znaków tak ?

Nic poniżej WPA, najlepiej WPA2-PSK/AES, ale z drugiej strony system i karta wifi laptopa musi takie zabezpieczenie obsługiwać. Nic nie pisałeś o systemie do tej pory - generalnie mówiąc zainstaluj poprawki.
  • Poziom 11  
    salmon napisał:

W takim przypadku WYŁĄCZ serwer dhcp na 340G

Ok, postaram się to zrobić. Ale dlaczego LAN -> WAN w ogóle nie chce działać jak niby tak to miało być docelowo zrobione dzięki informacją zebranym tutaj.

salmon napisał:

Bo 192.168.1.1 i 192.168.3.1 z maską 24 to są dwie różne podsieci.

Czyli to normalne zjawisko w tej sytuacji tak ?

salmon napisał:

Cóż, skoro nie jest podłączone to normalne, a czego się spodziewałeś...

Aha, ale to LAN - LAN też się tak da zrobić ?

Salmon napisał:

Nic poniżej WPA, najlepiej WPA2-PSK/AES, ale z drugiej strony system i karta wifi laptopa musi takie zabezpieczenie obsługiwać. Nic nie pisałeś o systemie do tej pory - generalnie mówiąc zainstaluj poprawki.

Wgram na komputerze SP3 bo jest SP2 - zmieni to coś ? Raczej nie według mnie, bo z komputerem nie ma problemów chyba większe są z WiFi.

Jak sprawdzić które zabezpieczenia obsługuje karta WiFi ?

Mam laptopa Samsung R580 oraz Asus X53SV oba z systemem Windows 7.

Zrobiłem kilka zrzutów ekranu z routerów jak to mam ustawione - wrzucić tu, pomoże to coś ?
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Damiano88 napisał:

Ale dlaczego LAN -> WAN w ogóle nie chce działać jak niby tak to miało być docelowo zrobione dzięki informacją zebranym tutaj.

Dlaczego - nie wiem. Przy takim podłączeniu na WAN routera pojawia się jakiś adres (powinien być z sieci 192.168.1.x) ?
    Damiano88 napisał:
    Czyli to normalne zjawisko w tej sytuacji tak ?

Tak
    Damiano88 napisał:
    ha, ale to LAN - LAN też się tak da zrobić ?

Tak
    Damiano88 napisał:
    ak sprawdzić które zabezpieczenia obsługuje karta WiFi ?
    Mam laptopa Samsung R580 oraz Asus X53SV oba z systemem Windows 7.

7-ka powinna obsługiwać wszystkie popularne zabezpieczenia poprawnie. Dla XP są poprawki do WPA i WPA2, pierwsza zawarta bodajże w SP1, druga chyba dopiero w SP3, ale ręki uciąć nie dam. Co nie zmienia faktu, że dla komputera podłączonego kablem nic nowego nie wnoszą.

Damiano88 napisał:

Jak sprawdzić które zabezpieczenia obsługuje karta WiFi ?

Jeśli ustawisz np. WPA2, a karta przy połączeniu będzie twierdzić, że to np. WEP, oznacza to że coś jest nie tak. Jednakże praktycznie sprzęt "na czasie" tego typu zabezpieczenia na pewno obsługuje.
    Damiano88 napisał:
    Zrobiłem kilka zrzutów ekranu z routerów jak to mam ustawione - wrzucić tu, pomoże to coś ?

Pewnie, że tak.
  • Poziom 11  
    Przy podłączeniu na WAN nic się nie pojawia, jak tylko zmienię kabel do wejścia wan to cały czas szuka połączenia lub wyszuka i jest ograniczenie i nie mogę wejść nawet na router.

Jak to podłącze to nie wiem jak się odwdzięczę...

Czytałem też że model WR543G źle współpracuje z "szyfrowanie radia + dhcp" to tylko wyczytane informacje.

Wkleję kilka zrzutów, są to ustawienia które działały podczas ostatniej próby na komputerze jak i na laptopie, lecz jak rozłączałem sieć na laptopie i chciałem połączyć to dopiero po dwóch, trzech czasem czterech próbach łączyło dopiero bez ograniczenia, czyli taki wykrzyknik na ikonie sygnału.
    Dodam że laptop w innej sieci działa bez problemu, sprawdzałem, ale była ona zabezpieczona WEP 64-bit. prosił o hasło i tyle, działał za każdym razem.

Czytałem też że ta klasa adresowa LAN i WAN musi być inna na AP Client czyli jeśli na na LAN router daje 192.168.1.1 a dostawca na WAN daje 192.168.101.157 czyli rozumiem że to inna klasa adresowa...

Zrzuty WR543G

Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi.

Zrzuty WR340G

Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi. Podłączenie internetu na kablu RP-SMA tak by było w domu WiFi.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Podłącz laptopa kablem do WR543G - po prostu, do ethernetowego portu(zamiast 340G) - powinien być Internet. Jak nie ma to może jakaś blokada dzielenia, ale raczej niekoniecznie.

Dobra, próbujemy motywu z wyłączonym DHCP - WR340G, LAN IP 192.168.1.253, DHCP-DHCP Settings - zaznaczasz Disable (ten screen - https://obrazki.elektroda.pl/1105381800_1316771205.jpg)
    Następnie kabel do portu LAN i już powinien być po WiFi Internet.

Jak nie będzie kablem Internetu w laptopie to pokaż nam wynik komendy "ping wp.pl" z konsolki.
  • Poziom 11  
    Przy podłączeniu WR543G kablem do lapka czy kompa net jest, ale właśnie jaja się zaczynają jak podłącze WR340G i chce net na lapka WiFi i na kompa po LAN.
    Jak wrócę z pracy to sprawdzę też te ustawienia co mi podałeś.

EDIT:

Dziś się namęczyłem znów ale efekt jest.

Więc tak.
    WR543G nie ruszałem, zmieniłem tylko mu adres LAN na 10.0.0.1
    Podłączyłem LAN -> WAN i w tym momencie przydzielił mi WAN na WR340G wcześniej nie chciał.

Ustawiłem z kabla WR340 na 192.168.1.1 ustawiłem szyfrowanie i cudem działa.
    Laptop dwa razy chciał się połączyć i nie mógł podawałem mu klucz, potem utworzył sieć DOM 2 ( w routerze jest DOM ) i się połączył i nie pyta o klucz przy kolejnych połączeniach.

Sprawdziłem i router widzi że dwa komputery się z nim łączą.
    Na jeden daje adres 192.168.1.100 na drugi 192.168.1.101
    DHCP włączone na dwóch routerach.
    Myślę że teraz problem jest rozwiązany w końcu.
    No i teraz z kompa mogę wejść na dwa routery.

Jednak początkowe ustawienie które polecił piterus99 zdało egzamin, lecz adres LAN musiał być nie z tego świata heh :)

Za wszelką pomoc kolegą dziękuje - zasłużone pomógł dla was że mi tak cierpliwie tłumaczyliście co mam robić i metodą prób udało mi się.