Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny i tunera DBV-T

22 Sep 2011 16:12 10470 83
Tespol
    User removed account
    User removed account  
  • Tespol
    User removed account
    Level 1  
    11111olo
    Level 42  
    Całkowicie odszedłeś od tematu. Podniosłeś antenę i pomogło co nas i Ciebie cieszy. Te wszystkie pytania nie wiadomo czemu mają służyć. Chcesz więcej wycisnąć z anteny niż fabryka dała?
    Zaprojektować antenę (czyli obliczyć długości direktorów itd) to nie jest prosta sprawa choć dziś pomocne są w tym komputery. Na pewno sam jej nie będziesz robił bo nowa kosztuje mniej niż własnoręczne koszty budowy.
    To samo tyczy się symetryzatorów i zasilaczy do wzmacniaczy antenowych, ich separacji itd.
    To wszystko już było wałkowane na tym i innych forach ale nie chciało Ci się poszukać.

Co do "drabinek". Ciężko stwierdzić żeby one były tylko do górnych częstotliwości skoro ich długość przy dipolu niesymetrycznym wykracza poza pasmo TV, a na symetrycznym to już zahacza w granicach 1,5-2GHz.

Jak dla mnie to bardziej chodzi o "formowanie" wiązki jaka trafia na antenę.
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    Level 1  
    11111olo
    Level 42  
    A pewnie ;)
    Wiem tylko że na analogowej TV jak taką antenę montowałem 15 lat temu (działa do dziś) to "kombinowałem" z direktorami. Ich brak wpływał na odbiór - obraz był gorszy.
    Poza tym mało kto wie że "siatka" to antena synfazowa.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    PANOWIE.

Tematem jest " Dobór anteny i tunera DVB-T (DBV-T) " i tego się trzymajmy.

Pozdrawiam.
    ANITA123
    Level 12  
    11111olo wrote:
    Ciekawe pytanie. Ciekawsze jest jeszcze to że nie chce Ci się wysilić i poszukać ogólnie dostępnych informacji samemu - z lenistwa oczywiście.
    Dochodzi do tego jeszcze że jak już "łykniesz" tą wiedzę to co dalej? Nie kupisz symetryzatora za parę zł tylko sam go zrobisz? Antenę też?

------------------------------------------
    Co to są za odległości dla DVB-T?????????

Dodano po 30 [minuty]:

[quote="lordpakernik"]Witam. U znajomej jest taka kwestia. Zainstalowana jest antena 2-3 metry nad ziemią, jest to antena siatkowa. Dzieje się coś takiego: przejeżdża samochód i obraz śnieży przez chwilę i za chwilę się pojawia.
    Zamierzam kupić antenę kierunkową ze wzmacniaczem wraz z tunerem.
    Czy nie będzie problemu z zasięgiem? jestem gdzieś ok 35 km od Ryk. Dodam że antena satelitarna na takiej wysokości działała.[/quote
    =====================================
    Na tej antence mam DVB-T multipleks zachodni PL i w polaryzacji pionowej 2 multipleksy niemieckie.
    ANITA123
    Level 12  
    _cheetah_ wrote:
    11111olo wrote:
    Co do "drabinek". Ciężko stwierdzić żeby one były tylko do górnych częstotliwości skoro ich długość przy dipolu niesymetrycznym wykracza poza pasmo TV, a na symetrycznym to już zahacza w granicach 1,5-2GHz.
    tu nie ma cudów. Te drabinki są typowo głęboko w paśmie SAT, i powodują jedynie to, że antena ma pasmo rozciągnięte po częstotliwości GSM i SAT, co w prostej linii skutkuje zwiększonymi poziomami GSM i SAT na odbiorniku, co przy odbiorze wysokich kanałów i słabszym odbiorniku już samo z siebie stanowi problem.

Nie mówiąc już o wzmacniaczu w puszce antenowej.

Typowa siatka właśnie jest tak projektowana, by o ile jest to możliwe, jak najmniej wychodzić poza pasma UHF

11111olo wrote:
    Jak dla mnie to bardziej chodzi o "formowanie" wiązki jaka trafia na antenę.
    owszem - na pasmach GSM i SAT.

W sumie to dobrze by było, żeby wypowiedział się jakiś producent anten z zespołami direktorów.

=======================================
    Siatka to lipa dla DVB-T I Trzeba zapomnieć o takich antenach do TV cyfrowej ! !
    User removed account
    User removed account  
    11111olo
    Level 42  
    Czekam aż w październiku włączą nadajnik w Żórawinie - ponad 60km ode mnie - z mocą 0,2kW. Jestem ciekaw czy będzie jakiś odbiór.
    ANITA123
    Level 12  
    To widzi moja mała antenka,oczywiście w polaryzacji pionowej.
    Antenka jest w mieszkaniu i skierowana z kompasem na Berlin.
    hej.....

---------------------------------------------------------------
    Mimo że zdjęcia z ekranu telewizora mi skasowano to teiksa mi nie skasują.
    A dla dociekliwych przy pełnym dipolu 14-to elementowym
    jest jeszcze do osiągnięcia KANAŁ VOX.oCZYWIŚCIE POLARYZACJA PIONOWA.
    ===================
    001 Das Erste
    002 rbb Berlin
    003 rbb Brandenburg
    004 Phoeniox
    005 EinsExtra
    006 ZDF
    007 3sat
    008 neo/KL.KA
    009 ZDFinfo
    010 SAT 1
    011 ProSieben
    012 kabel eins
    013 N24
    014 Das Erste
    015 rbb Brandenburg
    016 rbb Berlin
    017 Phoenix
    018 EinsExtra
    019 NDR FERNSEHEN
    020 MDR Sachsen
    021 arte
    =============================================
    Uzupełniając temat po dłuższych exsperymentach podpowiadam dociekliwym.
    Po pierwsze:
    Nie ustawiajmy tunera na automatyczne przeszukiwanie.
    Wklepie się kanał 28 testowy 530 MHz
    zawierający masę programów (ilość zależna od rejonu)płatnych które będziemy musieli ręcznie usuwać.
    Ustawiajmy przeszukiwanie ręczne od 41k634MHz.
    Gdy pasek siły sygnału będzie stabilny wtedy wciskajmy (OK)
    K MHz
    ---------
    Kanały dla PL.
    41-634
    42-642
    45-666
    46-674
    48-690
    Kanały dla Niemcy
    33-570
    36-594
    44-658
    47-682
    50-706
    53-730
    56-754
    57-762
    59-778
    Kanały dla Czechy
    52-722
    -----------------------
    Te kanały odbieram z dwóch 14-to elementowych Yagi
    ze wzmacniaczami 11db.Na silniejszych wzmacniaczach występowało przesterowanie dla bliższych nadajników.
    Wzmacniacze zasilam jednym zasilaczem.
    Anteny mają kont rozwarcia 90".
    21mateuszek
    Level 12  
    Czy ta Twoja mała antenka oprócz 2 dipoli i kabla antenowego posiada coś jeszcze na wyposażeniu? Jakiś wzmacniacz?
    blondi12
    Level 10  
    Witam.
    Czy ustawienie anteny jak najwyżej jest jedynym sposobem pozbycia się zakłóceń generowanych przez wszelkiego typu pojazdy mechaniczne(samochody, skutery).
    Dodam,iż sytuację mam podobną jak kol. "lordpakernik" czyli:antena siatkowa 3m nad ziemią(parter bloku)przewód koncentryczny dobrze ekranowany(CONOTECH HDTV QUAD SHIELD),wtyk antenowy ekranowany telmoru,W puszce siatki oczywiście symetryzator.Siła sygnału mux3 ok.50%, jakość 100%; mux2-65% i 100%. Tak więc sygnał jest chyba ok. tylko te zakłócenia.Od nadajnika mam 65km.Są to Kisielice koło Iławy. Proszę o pomoc.
    irekr
    Moderator
    Nie zlikwidujesz zakłóceń od instalacji zapłonowych. Jedyny sposób ich zniwelowania to zainstalowanie anteny tak wysoko, gdzie są na tyle silne sygnały TV, że zakłócenia od motocykli/skuterów nie maja wpływu na odbiór.
    User removed account
    Level 1  
    blondi12
    Level 10  
    A zmiana anteny na kierunkową z ekranowanym symetryzatorem np.telvesa lub telmoru.Producenci twierdzą że są w pełni ekranowane. Czy to ma sens czy wyrzucone pieniądze

Dodano po 8 [minuty]:

Zmianę miejsca i wzmacniacze mamy przećwiczone.Na lna-101 jest siła i jakość po 100%. Dodam iż w zasięgu pola widzenia anteny są 4 bloki czyli 4 parkingi
    irekr
    Moderator
    Wyrzuć antenę jak najwyżej i będzie dobrze, wzmacniacz może tylko zaszkodzić....
    blondi12
    Level 10  
    irekr jak najwyżej tj góra 4m, przypomnę to jest balkon w bloku.Jeżeli dam antenę na te 4m to antena z tyłu będzie miała metalową balustradę. To nie będzie miało wpływu na odbiór sygnału?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    blondi12 wrote:
    Czytałam że ma

Bardzo proszę o to abyś nie generowała dużej ilości wpisów w tym dziale.

Wyczuwam tu chęć "pozyskania" punktów.

Pozdrawiam.
    blondi12
    Level 10  
    Na jakimś forum.Teraz nie chce mi się szukać misiu.Jestem łaś a nie łeś:D

Dodano po 8 [minuty]:

SP5ANJ to są Twoje samcze urojenia. Ja mam problem który myślałam że pomożecie mi rozwiązać ale widzę że NIE a Ty o jakichś punktach. Przykro mi .Żegnam

Regulamin pkt 3.1.14 i pkt 3.1.17 .
    Żegnamy. [SP5ANJ]