Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny i tunera DBV-T

17 Wrz 2011 17:28 9930 83
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Maszt musi być stabilny.
  Kup antenę kierunkową pasywną - bez wzmacniacza.
 • Poziom 43  
  Mi na 65km wystarcza 25cm drutu - bez wzmacniaczy itd. a mam 100% sygnału.
  Proponuję usunąć z anteny wzmacniacz i wstawić symetryzator.
  Jeśli jednak upierasz się przy zakupię weź antenę yagi z dipola 19-sto elementową - kosztuje około 30 zł - bez wzmacniacza!
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  lordpakernik napisał:
  ... Link
  taka antena + symetryzator?

  Może być i nie zapomnij o kupieniu Nowego Kabla koncentrycznego . :!:


  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  lordpakernik napisał:
  Czy nie będzie problemu z zasięgiem? jestem gdzieś ok 35 km od Ryk.
  ja, na twoim miejscu mając 35km do nadajnika zacząłby od:

  1. podłączeniu się do istniejącej instalacji zamiast TV i sprawdzenia możliwości odbioru. A dopiero, gdyby nie było stabilnego odbioru, rozpocząłbym dalsze dłubanie:

  2. wymiany wzmacniacza zamontowanego w antenie na symetryzator. Wtyczkę antenową zasilacza (tę przy TV) należy wtedy wymienić na zwykła wtyczkę antenową (ale powinna być cała metalowa).

  3. kabla antenowego na zewnątrz zapewne nie ma dużo, ale, jeśli ma średnicę mniejszą niż 6mm - należy go wymienić na tzw. kabel satelitarny, w kolorze czarnym, z dużym współczynnikiem ekranowania (>90db - tzw. klasa A+ lub AA). To samo, jeśli kabel ma średnicę >6mm, ale ma spękaną osłonę zewnętrzną.

  4. następne bardzo precyzyjnie próbowałbym ustawić antenę na max jakości odbioru odbieranego mux-a.

  Być może byłaby potrzeba zmiany lokalizacji lub zmiany wysokości zamontowania anteny (najmniej kosztowy sposób zwiększenia poziomu i jakości odbieranego sygnału), o ile jest taka możliwość. Poza tym, prawdopodobnie dotychczasowa lokalizacja anteny będzie powodować wpływ samochodów na odbiór.

  5. w zależności od wyników, przy braku lub niestabilnym odbiorze DVB-T, należałoby się wtedy zastanawiać nad wymianą anteny lub wymianą wzmacniacza w obecnej.

  lordpakernik napisał:
  Link
  taka antena + symetryzator?
  w zasadzie to chcesz zamienić antenę o dobrych parametrach na inną o porównywalnych.

  Jeśli już, to coś faktycznie o klasę lepszego, np. UHF-200 Maximuma lub DIGIT-3DT Telmoru. Do obu w razie czego idzie wzmacniacz masztowy lub wewnętrzny, z reguły najskuteczniejsze w walce z zakłóceniami.

  lordpakernik napisał:
  Dodam że antena satelitarna na takiej wysokości działała.
  no, to nie ta sama bajka...:D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  lordpakernik napisał:
  Teraz jest antena siatkowa ale z tego co słyszałem to jest to kiepska antena bo zbiera dużo zakłóceń.

  Nie tyle co antena jak jej wzmacniacz.

  Cytat:
  Myślałem że symetryzator jest do 25 km.

  To jest typowy skrót myślowy u sprzedawców, którzy za wszelką cenę chcą sprzedać swój towar.

  Symetryzator tylko symetryzuje "antenę" (i nie tylko) - czyli doprowadza do tego, że jeżeli "antena" jest symetryczna (90% anten) to na wyjściu takiego symetryzatora jest niesymetrycznie i można podłączyć do niego kabel koncentryczny (również niesymetryczny). !!!

  Cytat:
  O jaki czarny kabel Ci kolego chodzi??

  Przykładowo z Warszawskiego Dipol-a, takie : http://www.dipol.com.pl/oferta-przewody-koncentryczne-75-om-zewnetrzne-zel,4580.htm


  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  lordpakernik napisał:
  O jaki czarny kabel Ci kolego chodzi??
  chodzi o to, że na zewnątrz powinien być montowany kabel antenowy przystosowany do montażu zewnętrznego, czyli nie wrażliwy (albo w sposób nieznaczny) na takie czynniki, jak promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, odporny na działanie wilgoci i wody, jak również na kwaśne deszcze i cały ten syf w atmosferze... A takie kable mają standardowo powłoki w kolorze czarnym (materiał to PE. To zapewnia długo i sprawną pracę instalacji DVB-T.

  Kabel biały też oczywiście może być, ale zwykle prędzej czy później zaczyna robić problemy na DVB-T z uwagi na degradację swoich parametrów elektrycznych, albowiem w ogólności jest dużo bardziej mniej odporny na działanie wymienionych czynników.
  W TV analogowej nie miało to, w odróżnieniu od DVB-T, większego znaczenia.

  lordpakernik napisał:
  Teraz jest antena siatkowa ale z tego co słyszałem to jest to kiepska antena bo zbiera dużo zakłóceń. Wymieniłbym na taką kierunkową z symetryzatorem?
  głupoty, mity i półprawdy. Czasami chodzi o wzmacniacz (napisał powyżej SP5ANJ), który należy wymienić na symetryzator czy wzmacniacz nowej generacji.

  Oczywiście, nie jest to ideał do DVB-T, ale na 'siatkach' ludzie mają odbiory na nawet ponad 100km.
  Ale jak chcesz zmienić jedno na podobne drugie - wolna wola.

  lordpakernik napisał:
  Myślałem że symetryzator jest do 25 km.
  W zależności od warunków odbiorczych i zastosowanej anteny na antenach pasywnych (czyli w właśnie ze symetryzatorem) odbiór polskiego DVB-T jest możliwy nawet na odległości 100km. Kolejna prawda ludowa... :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  Ciekawe pytanie. Ciekawsze jest jeszcze to że nie chce Ci się wysilić i poszukać ogólnie dostępnych informacji samemu - z lenistwa oczywiście.
  Dochodzi do tego jeszcze że jak już "łykniesz" tą wiedzę to co dalej? Nie kupisz symetryzatora za parę zł tylko sam go zrobisz? Antenę też?
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  lordpakernik napisał:
  Nie rozumiem ironii kolegi powyżej.

  Aby zapobiec dalszej dyskusji w takim "nastroju" - podpowiem, że już mamy tutaj w tym dziale Temat podwieszony (na niebiesko) :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1941091.html
  Coś tam poczytać już można ale oczywiście pełną "kopalnią wiedzy" jest nasza wyszukiwarka i np. google. :D


  Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  lordpakernik napisał:
  Czy ktoś może tylko mi wyjaśnić skąd brały się te zakłócenia, że jak samochód przejechał to znikał obraz? To wina wzmacniacza w antenie?

  najprawdopodobniej z bardzo niskiego zawieszenia anteny (jak pisałeś wcześniej - 2..3 m nad ziemią).

  Przy drodze / ulicy przed anteną, samochód przejeżdża, tworząc zaporę dla fal radiowych i ... po odbiorze, bo "z pustego i Salomon nie naleje".

  Lub w innej konfiguracji, jeśli droga / ulica nie znajduje się naprzeciwko anteny - od przejeżdżającego samochodu odbijają się fale radiowe, a w antenie odejmują się z innymi odbieranymi bezpośrednio przez anteną - i też bywa chwilowo po odbiorze.

  Lekiem w obu przypadkach powinna być przede wszystkim zmiana lokalizacji anteny - a przede wszystkim jej podniesienie.

  lordpakernik napisał:
  Witam. Kupiłem tuner cabletech'a. W antenie siatkowej wymieniłem wzmacniacz na symetryzator małostratny. Wszytko działa, ale:
  1. Gdy przejedzie samochód znów obraz "skacze".
  Jak rozumiem, piszesz tu o odbiorze DVB-T. Przyczyną jest prawdopodobnie to co napisałem powyżej plus zakłócenia impulsowe pochodzące od instalacji elektrycznych niektórych samochodów.

  lordpakernik napisał:
  U mnie w domu jest antena siatkowa na dachu i nie jest skierowana na Ryki i programy TVP działają. Na testowanej antenie z symetryzatorem i wzmacniaczem było to samo.

  wszystko zależy od lokalizacji anteny i ustawienia jej na odpowiedni nadajnik, jeśli jest się w zasięgu. Podaj może na początek miejscowość, w której masz tę nieszczęsną antenę dwa metry nad ziemią...

  A zasięgi mux-2 i mux-3 sprawdzasz przede wszystkim tam:
  mux-2
  mux-3
  a także tam:
  Zasięgi nadajników
  Odległość i profil terenu do nadajnika

  lordpakernik napisał:
  Prowizoryczny obrazek z kierunkami anten. Gdy tuner był ustawiony w miejscowości Adamów pow. łukowski tak jak na rysunku jak antena po lewej TVP działało na antenie siatkowej ale antena była wysoko na kominie(domek jedno piętrowy + strych) natomiast u kolegi antena jest 2 metry nad ziemią i z symetryzatorem i z wzmacniaczem to samo.

  a tak dokładniej, to o co Ci chodzi? Bo ogólnie - czym antena wyżej, tym lepiej.
 • Pomocny post
  Moderator
  Po pierwsze antenę postaw najwyżej jak się da i najdalej od drogi.
  Pamiętaj ze siła sygnału spada z kwadratem odległości (mniej-więcej), dwa razy dalej to cztery razy mniej sygnału.
  Różnica wielkości sygnału (dla odbiory naziemnego) miedzy wysokością 3 metry n.p.z. (nad poziomem ziemi) a 10 m n.p.z - dla sygnału telewizyjnego - powinna być co najmniej sześciokrotna - wg moich ocen dla odległości 35 km od nadajnika będzie to różnica około 10 do 15 razy. Praw fizyki i matematyki nie oszukamy.

  Reasumując: postawienie anteny na porządnej wysokości i dalej od drogi da silniejszy sygnał użyteczny a skutecznie osłabi zakłócenia od instalacji pojazdów.

  A antena satelitarna im bliżej jest ziemi tym lepiej.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  lordpakernik napisał:
  Muszę skierować antenę na Łosice bo tam jest mux3. (...)
  Proszę o porady zostawiamy antenę czy zmieniamy na kierunkową czy wystarczy ją przenieść.
  według map, to z mux-3 z Łosic jesteś jakby na pograniczu zasięgu jego odbioru standardowego, czyli z anteną pasywną na maszcie 10m.

  Ja bym na razie przekręcił siatkę z symetryzatorem na Łuków, podniósł ją, ile się da, i zobaczył, co się okaże. Na początek próbuj ją ustawić na max jakości mux-2 z Łosic (k43), a potem docyzeluj na mux-3 (56). Będziesz też pewnie dalej odbierał mux-2 z Ryków (k24), tyle, że tyłem anteny.

  No, i w zależności, co się okaże, będziesz już oglądał TV, albo trzeba będzie dalej kombinować.

  lordpakernik napisał:
  Dodam że od domu jest 15 metrów stacja trafo ŚN - nn
  zdarza się, że takie instalacje, o ile są niesprawne, potrafią zakłócać odbiór DVB-T, ale nie ma co uprawiać takiego czarnowidztwa. Jeśli podstacje lub linie przesyłowe są uszkodzone, to najczęściej uwidacznia się to również na odbiorze analogu "iskrzeniem" na ekranie...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  lordpakernik napisał:
  A czemu na Łuków?
  Oczywiście, że Łosice - coś mi się poplątało, jak przeglądałem mapy :D

  lordpakernik napisał:
  Mux3 jest w Łosicach jest tylko moc nadajnika 5kW.
  dlatego pisałem, że prosto nie będzie. Ale moc nie jest aż tak zaporowym czynnikiem przy odbiorze DVB-T, jak profil terenu. Skrzyczne czy Suchą Górę potrafią odbierać na 100km, a Ty masz dobry profil terenu na Łosice, i Raszyn zresztą też..

  lordpakernik napisał:
  Ale z jakiego nadajnika ja odbierałem cyfrową jedynkę i dwójkę?
  wybór póki co nie jest duży:
  Łosice (~60km)
  Raszyn (~100km)
  PKiN (Warszawa) (~100km)
  ewentualnie może była jakaś transmisja testowa (?)

  cyfra potrafi się nieść niewiarygodnie daleko, mogłeś odbierać bokiem albo tyłem anteny. Jeśli więc odbierałeś - tym bardziej jest czego szukać Łosice albo Raszyn.
 • Moderator
  Lordziepiekerniku, podaj dokładnie pozycje gdzie to wszystko ma stać, sprawdzę na swoich mapach co i le jest z jakiej lokalizacji łącznie z nadajnikami DVB, niektóre pomiary były robione jeszcze przed wakacjami...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Moderator
  A możesz sprawdzić we właściwosciach sygnału MUX w którym odbierasz TVP1/2 ?
  Jeżeli jest tam symbol NW01 CH55 746 MHz [mazowieckie] to po prostu odbierasz Raszyn.
  746 MHz to kanał 55 i w twoich okolicach jest tylko Raszyn na tym kanale.
  ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  Wystarczy sprawdzić co było w zawartości MUX. jak było TVP3INFO w wersji warszawskiej i łódzkiej to jest Raszyn.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  lordpakernik napisał:
  Nie wiem też czy antena będzie pracować w tych pasmach co powinna bo siatkowa nie jest standardem dla DBV-T.
  bzdury, mity i podania ludowe... 'Siatka' nie jest ideałem anteny pod DVB-T, ale spokojnie w znakomitej większości przypadków daje sobie radę nawet przy bardzo dalekich odbiorach DVB-T, a do testów jest niezastąpiona.

  lordpakernik napisał:
  Antenę siatkową odpiąć i na krótkim kołku umiejscowić i skierować na Łosice czy jest sens zabawy?
  zawsze od czegoś trzeba zacząć, więc zacznij zgodnie 'z regułami gry' od symetryzatora. Jak pisałem wyżej, rozpocznij ustawianie na mux-2, bo silniejszy. Jeśli nie będzie mux-3, to wtedy założysz wzmacniacz.

  A jak chcesz iść na skróty, włóż wzmacniacz.

  lordpakernik napisał:
  Druga kwestia gdzie kierować antenę: Raszyn 55kW(127km ode mnie wg Automapy), Łosice 5kW(70km ode mnie wg AM).:D
  to proste: wszędzie, albowiem nie wiadomo, skąd będziesz miał lepszy odbiór. Sprawdzasz dookoła, gdyż może się zdarzyć, że będziesz odbierał nie sygnał bezpośredni, a z odbicia.

  Raszyn - azymut 291° (czyli prosto na Garwolin): mux-2 (k48); mux-3 (k55)

  Łosice - azymut 37° (czyli odrobinkę w prawo od Łukowa): mux-2 (k43); mux-3 (k56)

  lordpakernik napisał:
  1) Wzmacniacz czy symetryzator?
  było powyżej - trzeba stwierdzić doświadczalnie.

  lordpakernik napisał:
  2) Czy linia nn będzie siać zakłócenia?
  było w poprzednich postach. Normalnie nie zakłóca, ale czasami można mieć niefart.

  lordpakernik napisał:
  3) Siatka czy już trzeba kupić kierunkowa?
  jak wyżej. Próby pokażą.

  A, niezależnie - 'siatka' to też antena kierunkowa. Kolejny przykład prawdy objawionej, mitu i podania ludowego.

  ! a jak będziesz robił próby, to zapisz jakie najlepsze poziomy i jakości odbieranych sygnałów uzyskałeś dla poszczególnych nadajników i anten - i rzuć na forum.
 • Pomocny post
  Moderator
  Zgłaszam votum separatum do opinii o stosowaniu anten siatkowych.

  Generalna zasada: do odbioru cyfrowego nie należy stosować anten o składowej biernej, a taką jest antena siatkowa, gdzie dopasowanie wykonywane jest przez kompensowanie składowej biernej. Takie dopasowanie dla analogu jest to skuteczne, dla cyfry niewskazane z uwagi na błędy fazowe. Potem mamy takie kwiatki ze na siatce jest 100% sygnału i 60% jakości - to wynik działania błędów fazowych.
  Do odbioru cyfrowego najlepiej jest wykorzystywać anteny o minimalnych zależnościach rezonansowych. Najlepiej sprawdzają się anteny ścianowe z elementów półfalowych (a nie 3/4...) i anteny LP.

  Reszta problemów: j.w.