Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unformat cofniecie operacji format

mikikar 18 Sep 2011 00:40 13064 2
 • #1
  mikikar
  Level 10  
  Witam.
  Przed godzina mniej więcej udało mi się sformatować dysk i właściwie wszystko ok poza tym ze został sformatowany nie właściwy dysk- porażka na całej linii.
  opis komputera nie wiem jakie dane mogą pomóc - być przydatne
  laptop z dyskiem 320 Gb. i zainstalowanymi dwoma systemami Windows 7 en 32bit oraz eksperymentalnie Ubuntu 11.04 pl 64bit- ten drugi raczej w celach dopiero poznawczych - dwa zewnętrzne dyski USB: pierwszy- 2Tb WD nie znam dokładnych parametrów system NTFS jedna partycja; drugi dysk też 2Tb Segate jakiś tam model. był na nim fat 32 miałem go prze konwertować na NTFS byl podzielony na 3 partycje, miałem utworzyć jedną na całości dysku.
  przekopiowałem wiec wszystkie dane z dysku drugiego ze wszystkich partycji i przy użyciu programu"MiniTool Partition Wizard" z pustego już dysku usunąłem wszystkie partycje i utworzyłem jedna nowa, nie byłem pewny czy w trakcie wykonywania tych operacji dysk został ponownie sformatowany, wiec wykonałem ponownie format niby tej nowej partycji, i jakież było wielki moje zdziwienie chcąc ponownie przywrócić przeniesione dane okazało się ze dysk pierwszy jest pusty, teraz już wiem co się tam wydarzyło po usunięciu partycji i utworzeniu nowej zmieniły się litery dysku. a ja nie przyjrzałem się dokładnie, i zleciłem format na niewłaściwym dysku, po chwili spostrzegłem fatalną pomyłkę ale niestety było za już za późno, przycisk "cancel" był w trakcie operacji zamrożony.
  sformatowałem dysk na którym było ogromne archiwum przede wszystkim 12 letnie zbiory fotografii prywatnych i zawodowych, mnóstwo multimediów dużych plików ponad 6Gb "nagrania filmowe" i innych, m/n kopie programów, bazy sterowników etc. i nie mam dostępu do nich aktualnie, pracuje poza granicami kraju i w moim archiwum miałem wszystko co jest mi potrzebne do pracy i nie tylko. cześć odzyskam po powrocie do kraju ale spora cześć 2/3 nie miało kopii zapasowej, tak wiec mam teraz dwa duże ale i puste dyski.
  Nie restartowałem komputera od tej pory i nie wykonywałem żadnych operacji na dyskach poza dyskiem systemowym, wiem ze są programy do odzyskiwania danych ale te bezpłatne nie spełniają zazwyczaj dobrze swojej roli można odzyskać tylko cześć plików, najczęściej wg formatu rozszerzenia pliku, doc, pdf, JPG, itd. a co z dużymi plikami mkv z kamer fotki w formacie RAW.
  Uruchomiłem Google i zacząłem szukać info jak odzyskać dane, trafiłem na art na jakimś forum o programach które potrafią od-formatować (nawet po tzw. pełnym formatowaniu)podano dwa płatne Norton UnFormat i McAfee Disk Minder ale i koszty są ogromne inne ograniczenia, no i są inne programy, ale nie wiem za bardzo jaki program wybrać do operacji w mojej sytuacji. Podam jeszcze link do stronki co do której się odnoszę,"" tam opisana metoda działa na systemie plików fat32 a nie NTFS jak u mnie i u mnie są duże pliki czy un-format to to samo co odzyskiwanie danych? jak ugryźć ten temat ? nie inwestując zbyt wiele bądź w ogóle jeśli to możliwe?
  ]Link

  Pozdrawiam Maciej.
 • Helpful post
  #2
  migol21
  HDD Recovery specialist
  1) TESTDISK - darmowy odzyskuje po formatowaniu ze strukturą sygnatura plików nie ma znaczenia
  2) Ręczne przywrócenie po formacie pod warunkiem że nic się nie zapisywało :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1082241.html
  3) Przed zabawa albo odzyskaj pliki albo zrób kopie bezpieczeństwa posektorową.

  Do odzyskiwania danych nie musisz używać unformatów. TestDisk powinien dać tu radę ale uwaga trzeba miec kopie bo program nie jest intuicyjny.
 • #3
  mikikar
  Level 10  
  Dziękuje" migol21"
  problem rozwiązałem wg twojej wskazówki, wszystko odzyskane bez uszczerbku, jeszcze raz dzięki.
  Pozdrawiam.