Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawanie bojlera nierdzewnego - pytanie

18 Wrz 2011 11:39 3863 7
 • Poziom 9  
  Witam.
  Od niedawna z bojlera na ciepłą wodę powoli kapie woda.
  Jest on nierdzewny, lecz wyjścia są dospawane ze zwykłej stali i właśnie przy wyjściu cieknie.
  Chciałbym się dowiedzieć czy da się to pospawać bez demontażu i czy można to spawać elektrodą /jaką/?
 • TermopastyTermopasty
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 9  
  tzn to ze bedzie w nim woda nie bedzie przeszkadzac?
 • Poziom 17  
  Załatw sobie wyjścia ze stali nierdzewnej. Spuść wodę wytnij stare wyjścia wspawaj nowe elektrodą chromowo niklową i masz spokój na długi czas.
 • Poziom 19  
  Witam.
  Miałem podobny przypadek i udało się zaspawać bez spuszczania wody, ale dopiero za czwartym razem. Pierwsze spawy były elektrodą rutylową i bez efektu. Dopiero spawając elektrodą ES 24Ni, wyciek został zatamowany. Z tego co pamiętam, spawałem dużym prądem około 180 A, ponieważ woda odbiera ciepło.
  Przed spawaniem trzeba zamknąć dopływ zimnej wody która jest pod ciśnieniem i zostawić otwarty któryś z zaworów spustowych ciepłej np. przy umywalce.

  Myślę że można by spróbować spawać elektrodą do żeliwa, która też daje twardy spaw i szybko stygnące spoiwo.Chodzi tu tylko o zamknięcie nieszczelności, w normalnych warunkach nie spawa się takimi elektrodami zbiorników ciśnieniowych.
 • Poziom 9  
  Dzięki Leszek :) sprobuje zrobic tak jak mowisz.
 • Poziom 28  
  zibo50 napisał:
  Załatw sobie wyjścia ze stali nierdzewnej. Spuść wodę wytnij stare wyjścia wspawaj nowe elektrodą chromowo niklową i masz spokój na długi czas.

  Podczas cięcia i spawania warstwa nierdzewna się przegrzeje i uszkodzi na skutek wysokiej temperatury i właśnie w tym miejscu będzie rdzewieć. Na bojler nie ma dobrego sposobu. Będzie korodował od wewnątrz. Można próbować spawać bez wypuszczania wody, wtedy nie będzie się tak nagrzewać, ale wtedy jest ciężko, nie każdy tak potrafi.
 • Moderator Samochody
  Rdzewiała będzie nie przegrzana stal nierdzewna, której skład chemiczny się nie zmieni, tylko materiał spoiwa, stopiony z nią. Nierdzewkę się normalnie tnie i spawa, tyle tylko że odpowiednim spoiwem i w osłonie gazu szlachetnego. A ze zwykłą stalą daje się bez problemu pospawać migiem w osłonie CO czy elektrodą rutylową - i tak zwykła stal będzie rdzewieć i tak. Natomiast co do spawania zbiornika wypełnionego wodą to życzę powodzenia - powypalane dziury i kratery.