Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zadanie z wartością międzyszczytową

18 Wrz 2011 15:46 2996 3
  • Poziom 2  
    1. Wartość międzyszczytowa napięcia sinusidalnego zmierzona na rezystorze o wartości 100 om wynosi 14,1 V.
    Jaką wartość pokaże amperomierz włączony szeregowo z rezystorem. Uzasadni
    W 2 turze było podobne tylko na odwrót " jaką wartość pokaze woltomierz".

2. Takie samo tylko podana wartość woltomierza i " Jaką wartość pokaże amperomierz" ( tak samo sie to będzie robiło ? ).

3. Dwa przebiegi (sinusoidalny i trójkątątny), podane ich amplitudy i trzeba było podać który ma większą wartość skuteczną.

ad 1.
    Uss = 14.1[V], => Umax = 14.1[V] / 2 = 7.05[V] => Uo = 7.05[V] / pierwiastek(z 2) = 7.05[V] / 1.41 = 5[V] – około,
    Io = Uo/R , R = 100[Ohm] => Io = 5[V] / 100[Ohm] = 0.05[A] = 50[mA].

ad 2.
    tak samo jak wyżej tylko wzór inny : U = I R

ad 3.
    obliczam tymi wzorami:
    -prostokątny : Uskut = Umax
    -sinsusoidalny : Uskut = Umax/sqrt2
    -trójkątny : Uskut= Umax/sqrt3

Umax = amplituda danego okresu. Podstawiam i wyliczam i porównuje wyniki

Dobrze rozwiązałem ?
  • Poziom 43  
    kameleon90 napisał:
    1. Wartość międzyszczytowa napięcia sinusidalnego zmierzona na rezystorze o wartości 100 om wynosi 14,1 V.
    Jaką wartość pokaże amperomierz włączony szeregowo z rezystorem. Uzasadni
    W 2 turze było podobne tylko na odwrót " jaką wartość pokaze woltomierz".

2. Takie samo tylko podana wartość woltomierza i " Jaką wartość pokaże amperomierz" ( tak samo sie to będzie robiło ? ).

3. Dwa przebiegi (sinusoidalny i trójkątątny), podane ich amplitudy i trzeba było podać który ma większą wartość skuteczną.

ad 1.
    Uss = 14.1[V], => Umax = 14.1[V] / 2 = 7.05[V] => Uo = 7.05[V] / pierwiastek(z 2) = 7.05[V] / 1.41 = 5[V] – około,
    Io = Uo/R , R = 100[Ohm] => Io = 5[V] / 100[Ohm] = 0.05[A] = 50[mA].

ad 2.
    tak samo jak wyżej tylko wzór inny : U = I R

ad 3.
    obliczam tymi wzorami:
    -prostokątny : Uskut = Umax
    -sinsusoidalny : Uskut = Umax/sqrt2
    -trójkątny : Uskut= Umax/sqrt3

Umax = amplituda danego okresu. Podstawiam i wyliczam i porównuje wyniki

Dobrze rozwiązałem ?
    Od biedy może być, ale wedle kanonów rozwiązywania zadań szkolnych/akademickich, to najpierw wzór, następnie podstawienie do wzoru stosownych wartości liczbowych - wraz z jednostkami - występujących tam parametrów, a na koniec wyliczenie wskazanych działań i podanie wyniku; najpierw, o ile to możliwe dokładnego, a następnie w postaci liczby dziesiętnej zaokrąglonej, jak potrzeba, do stosownej ilości cyfr znaczących ze stosowną jednostką wyliczonej wartości fizycznej.
    A jak widać, to u Ciebie są porobione skróty w obliczeniach - w taki sposób to możesz sobie liczyć ale dla siebie, lecz na ocenę jest to uznawane za nonszalancję i brak "umiejętności sprzedania" swej wiedzy ... :!: ... również nie należy "ubierać" jednostki wielkości fizycznej w nawiasy kwadratowe .. :!: :idea:
    Zechciej też zauważyć, iż przybliżona wartość 14,1...V to dokładna wartość 10•√2V... :!: ... i należało z tego zrobić stosowny użytek .. :idea: :D
  • Poziom 2  
    dzięki, a takie zadanko jakby było.
    Dany wykres przebiegu sinusoidalnego, wartość U od -1 do 1.
    Dany drugi wykres przebiegu trójkątnego, wartość U od -1 do 1.
    Który ma większą wartość skuteczną.

Czyli liczę dla sinusoidalnego i pytanie : biorę AMPLITUDĘ czyli od 0 do 1 na osi U , czyli Umax=1 czy biorę wartość od -1 do 1 i wtedy mam wartość maksymalną 2, co wywnioskowałem z informacji na wikipedii "Dla sygnału sinusoidalnego wartość międzyszczytowa jest równa podwojonej amplitudzie".

Czyli mam 2/pierwiastek z 2. Czy 1/pierwiastek z 2

Teraz dla trójkątnego, na podstawie tej informacji biorę AMPLITUDĘ czyli wartość od 0 do 1 na osi U, czyli mam 1/pierwiastek z 3 do obliczenia wartości skutecznej.

Czyli moje pytanie brzmi, czy obliczając wartość skuteczną w przebiegu sinusoidalnym biorę amplitudę*2 a w innych przebiegach amplitudę ???
  • Poziom 43  
    kameleon90 napisał:
    dzięki, a takie zadanko jakby było.
    Dany wykres przebiegu sinusoidalnego, wartość U od -1 do 1.
    Dany drugi wykres przebiegu trójkątnego, wartość U od -1 do 1.
    Który ma większą wartość skuteczną.

Czyli liczę dla sinusoidalnego i pytanie : biorę AMPLITUDĘ czyli od 0 do 1 na osi U , czyli Umax=1 czy biorę wartość od -1 do 1 i wtedy mam wartość maksymalną 2, co wywnioskowałem z informacji na wikipedii "Dla sygnału sinusoidalnego wartość międzyszczytowa jest równa podwojonej amplitudzie".

Czyli mam 2/pierwiastek z 2. Czy 1/pierwiastek z 2

Teraz dla trójkątnego, na podstawie tej informacji biorę AMPLITUDĘ czyli wartość od 0 do 1 na osi U, czyli mam 1/pierwiastek z 3 do obliczenia wartości skutecznej.

Czyli moje pytanie brzmi, czy obliczając wartość skuteczną w przebiegu sinusoidalnym biorę amplitudę*2 a w innych przebiegach amplitudę ???
    Przeginasz - to są wręcz prostackie pytania, a forum to nie zastępuje zajęć/wykładów, podręcznika lub innej, podobnej tematycznie literatury.
    Natomiast Wikipedia jest pełna błędów i wypaczeń ... :!: :idea:
    Jak będziesz bazował na 'wiedzy' znalezionej w internecie zamiast korzystać ze stosownych podręczników, to kiepsko widzę pomyślne dla Ciebie zakończenie "Kampanii Wrześniowej" ... :shock: