Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie ogrzewanie wybrać do małego pokoju?

aniolek2265 18 Sep 2011 17:14 6830 7
 • #1
  aniolek2265
  Level 2  
  Witam
  Mam nadzieję że mi pomożecie
  Opis sytuacji:
  Mamy dom piętrowy w którym jest piec centralny. Z tym że jak się pali w piecu to najpierw ogrzewa się parter później piętro. Niestety mieszkamy z teściową która mieszka na parterze (my mieliśmy się też przenieść na dół ale z pewnych hmmm że tak powiem względów nie jest to możliwe ;/), ona nie może (bo nie lubi i już) być w pomieszczeniach w których jest powyżej 16st. tak więc każda zima wyglądała tak, że na dole było znośnie, a na górze zimno (zawsze zimę spędzam w swetrze pod kołdrą ;/), ponieważ jak u niej jest "jej" temperatura to nie można już palić w piecu przez co u nas jest zimno. Problem w tym że niedługo na świat przyjdzie nasze dziecko i nie mogę pozwolić na to żeby było w takich warunkach.
  Z dzieckiem będziemy przebywać w pokoju ok 3x6m? pokój jest ocieplony (w tym komin o wym ok 1x05m) i zastanawiamy się z mężem co zrobić aby w takim pokoju było ciepło. trochę ciepła będzie z ogrzewania - ale jak pisałam ledwo co ciepło. U mnie w rodzinnym domu bardzo się sprawdziła "koza" (taki mały piecyk nie wiem jak to się dokładnie nazywa, taki kocioł? na węgiel), niestety tutaj nie ma możliwości podłączenia takiej kozy ;/
  Może pomożecie i podpowiecie jakieś rozwiązanie, które pozwoli na utrzymanie odp temp dla dziecka i nie drogie w utrzymaniu. Jesteśmy zieleni w tej kwestii więc przy podaniu możliwości proszę o podanie kosztów średniego utrzymania.
  Z góry dzięki
 • #2
  am44
  Level 21  
  Jeżeli utrzymywanie niskiej temperatury na parterze wynika z fizjologii (wiele starszych pań tak ma ) a nie ze sknerstwa, to można przeregulować ogrzewanie tz. przymknąć zawory grzejnikowe na dole i otworzyć na max. na górze.
  Piec typu "koza" nie będzie zdrowy dla dziecka. Brak możliwości regulowania temperatury. Pozostaje grzejnik elektryczny tz. olejak. Dobrze bybyło wyposażyć go w regulator temperatury pomieszczenia. Pokój trzeba tylko dogrzać o kilka stopni, tak, że zużycie energii nie będzie duże. Trzeba się liczyć z kosztem 6 - 12 zł /dobę.
 • #3
  HM Prince
  Level 13  
  Mozna kazdy grzejnik wyposazyc w zawor termostatyczny.
 • #4
  das160
  Level 15  
  Witam
  Prawdę mówiąc to współczuję klimatu. Jeżeli dogrzejesz pokój to musisz pamiętać, że wyjście z tego pomieszczenia wiązać się będzie z nagłą zmianą temperatury o kilka stopni. Otwarcie drzwi też spowoduje nagłą zmianę temperatury. Zmiany takie będą przyczyną przeziębień, a przecież będziesz opiekować się dzieckiem. Proponuję jednak spróbować namówić teściową na zmianę .
  Jeżeli chodzi o możliwości dogrzania to:
  1 grzejnik elektryczny ( nie nadmuchowy ) 2kW
  2 zakręcić zawory grzejnikowe na dole, otworzyć na górze
  3 zamontować chociaż na dole, zawory termostatyczne
  4 grzejniki na propan-butan lub naftę ( tylko wyposażone w odprowadzenie spalin )
  5 piec stałopalny, kominek, koza, piec pokojowy

  Osobiście proponowałbym zasięgnąć opinii kominiarza , ewentualną budowę komina ( około 100 zł/m ) i zamontować jakiś piecyk pokojowy. Najprostsze i najbardziej komfortowe jest użycie grzejnika elektrycznego jednak jest dość drogie.
  Pozdrawiam
 • #5
  aniolek2265
  Level 2  
  dzięki za odpowiedzi.
  Niestety nie można przykręcić grzejników na dole - dokładnie nie wiem czemu, ale gdyby było to możliwe mąż zrobiłby to dawno zamiast męczyć się przez każdą zimę.
  Z teściową nie da się dogadać, jak się tylko dowiedzieliśmy, że będziemy mieć dziecko zaproponowała nam oddanie dwóch pokoi na dole (są 3) ale na tym się skończyło, później zmieniła zdanie ;/ I jesteśmy w kropce. Mąż jest studentem (utrzymujemy się z renty jaką ma po ojcu) przez wakacje pracował żeby móc kupić wszystko dla dziecka - nie mogliśmy liczyć na pomoc innych. I naszym problemem jest właśnie zimno na naszym piętrze ;/ Teściowa nie widzi problemu (uważa że wymyślamy i dziecko nie musi mieć ciepło)
 • #6
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Dlaczego nie można zakręcić grzejników na dole u teściowej? Czy są wadliwe zawory (np. ciekną) lub tak zapieczone, że nie można ich ruszyć? Jeśli tak, to trzeba je wymienić na nowe (termostatyczne) i po prostu zakręcać grzejnik w pokoju teściowej. Grzejniki elektryczne są nieekonomiczne (wysokie rachunki za prąd).
 • #7
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Raczej chodzi o to, że teściowa to kąsająca żmija, plująca na odległość jadem ;)

  Współczuję. Nie ma to jak być u siebie i na swoim.
 • #8
  elektrodom
  Level 20  
  Ale niestety nie każdy ma taką możliwość:/.
  A gdyby tak... Grzejnik elektryczny z termostatem (górne ograniczenie temperatury) i ograniczeniem czasowym (tyko II taryfa). Wychodziłoby pewnie dość korzystnie (na pewno lepiej niż zawory termostatowe). Ale to ma sens tylko jeśli macie w domu dwie taryfy energetyczne.