Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie ogrzewanie wybrać do małego pokoju?

aniolek2265 18 Sep 2011 17:14 6959 7
 • #1
  aniolek2265
  Level 2  
  Witam
  Mam nadzieję że mi pomożecie
  Opis sytuacji:
  Mamy dom piętrowy w którym jest piec centralny. Z tym że jak się pali w piecu to najpierw ogrzewa się parter później piętro. Niestety mieszkamy z teściową która mieszka na parterze (my mieliśmy się też przenieść na dół ale z pewnych hmmm że tak powiem względów nie jest to możliwe ;/), ona nie może (bo nie lubi i już) być w pomieszczeniach w których jest powyżej 16st. tak więc każda zima wyglądała tak, że na dole było znośnie, a na górze zimno (zawsze zimę spędzam w swetrze pod kołdrą ;/), ponieważ jak u niej jest "jej" temperatura to nie można już palić w piecu przez co u nas jest zimno. Problem w tym że niedługo na świat przyjdzie nasze dziecko i nie mogę pozwolić na to żeby było w takich warunkach.
  Z dzieckiem będziemy przebywać w pokoju ok 3x6m? pokój jest ocieplony (w tym komin o wym ok 1x05m) i zastanawiamy się z mężem co zrobić aby w takim pokoju było ciepło. trochę ciepła będzie z ogrzewania - ale jak pisałam ledwo co ciepło. U mnie w rodzinnym domu bardzo się sprawdziła "koza" (taki mały piecyk nie wiem jak to się dokładnie nazywa, taki kocioł? na węgiel), niestety tutaj nie ma możliwości podłączenia takiej kozy ;/
  Może pomożecie i podpowiecie jakieś rozwiązanie, które pozwoli na utrzymanie odp temp dla dziecka i nie drogie w utrzymaniu. Jesteśmy zieleni w tej kwestii więc przy podaniu możliwości proszę o podanie kosztów średniego utrzymania.
  Z góry dzięki
 • #2
  am44
  Level 21  
  Jeżeli utrzymywanie niskiej temperatury na parterze wynika z fizjologii (wiele starszych pań tak ma ) a nie ze sknerstwa, to można przeregulować ogrzewanie tz. przymknąć zawory grzejnikowe na dole i otworzyć na max. na górze.
  Piec typu "koza" nie będzie zdrowy dla dziecka. Brak możliwości regulowania temperatury. Pozostaje grzejnik elektryczny tz. olejak. Dobrze bybyło wyposażyć go w regulator temperatury pomieszczenia. Pokój trzeba tylko dogrzać o kilka stopni, tak, że zużycie energii nie będzie duże. Trzeba się liczyć z kosztem 6 - 12 zł /dobę.
 • #3
  HM Prince
  Level 13  
  Mozna kazdy grzejnik wyposazyc w zawor termostatyczny.
 • #4
  das160
  Level 15  
  Witam
  Prawdę mówiąc to współczuję klimatu. Jeżeli dogrzejesz pokój to musisz pamiętać, że wyjście z tego pomieszczenia wiązać się będzie z nagłą zmianą temperatury o kilka stopni. Otwarcie drzwi też spowoduje nagłą zmianę temperatury. Zmiany takie będą przyczyną przeziębień, a przecież będziesz opiekować się dzieckiem. Proponuję jednak spróbować namówić teściową na zmianę .
  Jeżeli chodzi o możliwości dogrzania to:
  1 grzejnik elektryczny ( nie nadmuchowy ) 2kW
  2 zakręcić zawory grzejnikowe na dole, otworzyć na górze
  3 zamontować chociaż na dole, zawory termostatyczne
  4 grzejniki na propan-butan lub naftę ( tylko wyposażone w odprowadzenie spalin )
  5 piec stałopalny, kominek, koza, piec pokojowy

  Osobiście proponowałbym zasięgnąć opinii kominiarza , ewentualną budowę komina ( około 100 zł/m ) i zamontować jakiś piecyk pokojowy. Najprostsze i najbardziej komfortowe jest użycie grzejnika elektrycznego jednak jest dość drogie.
  Pozdrawiam
 • #5
  aniolek2265
  Level 2  
  dzięki za odpowiedzi.
  Niestety nie można przykręcić grzejników na dole - dokładnie nie wiem czemu, ale gdyby było to możliwe mąż zrobiłby to dawno zamiast męczyć się przez każdą zimę.
  Z teściową nie da się dogadać, jak się tylko dowiedzieliśmy, że będziemy mieć dziecko zaproponowała nam oddanie dwóch pokoi na dole (są 3) ale na tym się skończyło, później zmieniła zdanie ;/ I jesteśmy w kropce. Mąż jest studentem (utrzymujemy się z renty jaką ma po ojcu) przez wakacje pracował żeby móc kupić wszystko dla dziecka - nie mogliśmy liczyć na pomoc innych. I naszym problemem jest właśnie zimno na naszym piętrze ;/ Teściowa nie widzi problemu (uważa że wymyślamy i dziecko nie musi mieć ciepło)
 • #6
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Dlaczego nie można zakręcić grzejników na dole u teściowej? Czy są wadliwe zawory (np. ciekną) lub tak zapieczone, że nie można ich ruszyć? Jeśli tak, to trzeba je wymienić na nowe (termostatyczne) i po prostu zakręcać grzejnik w pokoju teściowej. Grzejniki elektryczne są nieekonomiczne (wysokie rachunki za prąd).
 • #7
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Raczej chodzi o to, że teściowa to kąsająca żmija, plująca na odległość jadem ;)

  Współczuję. Nie ma to jak być u siebie i na swoim.
 • #8
  elektrodom
  Level 20  
  Ale niestety nie każdy ma taką możliwość:/.
  A gdyby tak... Grzejnik elektryczny z termostatem (górne ograniczenie temperatury) i ograniczeniem czasowym (tyko II taryfa). Wychodziłoby pewnie dość korzystnie (na pewno lepiej niż zawory termostatowe). Ale to ma sens tylko jeśli macie w domu dwie taryfy energetyczne.