Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnetofon Technics RS-TR515 Nie nawija taśmy, wciąga taśmę

andken42 18 Sep 2011 20:30 6179 9
    andken42
    Level 2  
    Witam.
    Proszę o radę w odnalezieniu przyczyny niesprawności magnetofon Technics RS-TR515.
    Problem powstał nagle podczas odtwarzania taśmy.
    W połowie taśmy zatrzymał się i przełączył się w drugą stronę od tej pory już nie działa nawijanie prawej strony, przy czym wciąga taśmę (odtwarzanie słychać ale po chwili automatycznie się wyłącza).
    Czyściłem rolki ale bez efektu.
    Paski wszystkie na miejscu.
    Wszystko się włącza i kręci tylko nie nawija taśmy.
    User removed account
    User removed account  
    egon42
    Level 37  
    W mechanizmach technicsa często wystarczy za luźny pasek dowijania co powoduje że mechanizm źle się włącza i powoduje wciąganie taśmy.
    tik_tak
    Level 36  
    Albo rozsunięte sprzęgło którejś z rolek dowijania (pęka panewka od spodu mechanizmu).
    Albo zużyty :
    Magnetofon Technics RS-TR515 Nie nawija taśmy, wciąga taśmę
    Występuje w mechanice AR300 w deckach Technicsa RS-CH550/X102/X120/TR212/TR232/X302/X320/TR155/TR165/TR255/TR265/TR313/TR330R/TR333/TR515,
    w wieżach Panasonica SU-CH40/CH80,SA-CH150/CH350/CH11/CH32/CH55/CH72
    i w radiomagnetofonach Panasonica RX-E300/FD55/DT5/DT501/DT505/DT707/DT909/DS05/DS30/DS790
    dexiu89
    Level 11  
    Witajcie koledzy ratunku. Jak w temacie reanimuje owy magnetofon. Wszystko działa oprócz operacji Play/Rec w prawo w jednej i drugiej kieszeni. Do wymiany poszły rolki dociskowe i paski no i się zaczął problem otóż nie chce ciągnąć prawa szpulka w kasecie. Koła zamachowe pracują, rolki się obracają ale po kilku sekundach magnetofon robi stop, bo nie kręcą się obie szpulki, przewijanie w obie strony działa.

Załączam obrazki pokazujące, który element się nie kręci. Są to tyły nie obracających się szpulek.

Myślałem, że przestawił się mechanizm ale wszystkie zębatki są w porządku. Rozkręciłem na części pierwsze wszystko ale nigdzie nie ma ubytków. Błagam pomóżcie, 3 dni już siedzę nad tym... :(

Magnetofon Technics RS-TR515 Nie nawija taśmy, wciąga taśmę Magnetofon Technics RS-TR515 Nie nawija taśmy, wciąga taśmę
    radiogaga
    Service technician RTV
    Tiktak napisał o pękniętych sprzęgłach (talerzykach).Są zespolone od dołu rodzajem małego kielicha (pęka).Można z wyczuciem kleić.Zacznij od sprowadzenia czy masz luz góra-dół na niesprawnych sprzęgiełkach.Jeśli nie ma są pęknięte.
    dexiu89
    Level 11  
    Problem pojawił się po wymianie rolek i pasków. Przedtem działało bez przeszkód. Wskazane elementy zaczęły się kręcić jak je lekko dotknąłem. Może jest tam jakiś luz lub coś się tam blokuje ale nie jestem w stanie tego stwierdzić. Nie wyczuwam luzu a wątpię by wymiana pasków zaszkodziła. Nic też pękniętego nie widzę. Tak jak piszę siedzę nad tym już 3 dni...
    radiogaga
    Service technician RTV
    Jeśli jasne zębatki dowijania są OK,to dobrze jest wyjąć talerzyki i wtedy się wszystko wyjaśni.Zawsze możesz sterować mechanikę ręcznie kręcąć kołami.To prosty mechanizm.
    dexiu89
    Level 11  
    Tzw zestaw naprawczy kupiłem na aukcji... Stary pasek dowijania (mam na myśli ten mniejszy, nie ten co owija się po kołach zamachowych) jest ciut większy. Zacząłem po prawdzie od wymiany pasków i rolek by wyeliminować drgania dźwięku przy wysokich częstotliwościach oraz zakupiłem spirytus, by wszystko co cierne wyczyścić. Mam nadzieję, że za owe drżenie winny jest ten pasek co owija się po kołach zamachowych. Założę ten mniejszy stary i zobaczę efekt.

Druga sprawa: w drugiej kieszeni tak jakby "jemu" było jedno jaki rodzaj taśmy jest w kieszeni. Czy chrom czy metal czy żelazówka to wysokie tony mocno cicho grają. Tu bym obstawiał poprzekręcane potencjometry wewnątrz obudowy, bo kręcąc biasem w te i we wte podczas nagrywania słychać jedno i to samo.

Boli mnie także niewyregulowany balans. W pozycji 'center' lewy kanał cichszy o +/- 3dB. Do wyrównania wygenerowałem ton i ustawiłem balans tak aby wskaźniki pokazywały ten sam poziom i pokrętłem 'rec level' zobaczyłem jak reagują oba kanały dając głośniej i ciszej. Suma sumarum na taśmę równo się nagrywa. Obroty też wyregulowałem na 98%, niestety bez taśmy serwisowej.

Tu idzie matura napisać :] Próbuje dalej. Dziękuję wam za każde cenne słowo. Po prostu lubię muzykę z kaset. Nie trzeba regulować głośności podczas odtwarzania mp3 i innych, bo na taśmie można przy zapisie właśnie wyregulować głośność no i podkręcić wysokie tony biasem.