Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator silnika, bardzo małe obroty

Ravender 18 Wrz 2011 22:14 1625 1
  • #1 18 Wrz 2011 22:14
    Ravender
    Poziom 18  

Ostatnio wyremontowałem maszynę Łucznika z silnikiem TUR2. Maszyna szyje ale zauważyłem pewien problem. Żona szyje dużo drobnych rzeczy i często potrzebuje bardzo wolnych obrotów (dajmy na to 1obr/s lub wolniej). Obecnie kręci kółkiem ręcznie ale zastanawiam się, czy jej nie ułatwić pracy.

Myślałem nad zastosowaniem dwóch pedałów.. jeden do pracy normalnej a drugi do pracy dokładnej. Początkowo zastanawiałem się nad zastosowaniem falownika ale nie sądzę by silnik DC pracował poprawnie przy tak niskich obrotach, a zastosowanie przekładni odpada.

Być może warto by się było zastanowić nad silnikiem krokowym albo serwo i jakiś regulator? Macie pomysły na takie rozwiązanie?

0 1
  • #2 19 Wrz 2011 14:05
    kpodstawa
    Poziom 31  

Może to głupia podpowiedź, ale zaryzykuję. Mam maszynę Łucznika z lat 70 z napędem elektrycznym. Był czas, że Mama dużo szyła rzeczy dużych i drobnicy. Kiedy szyła na wolnych obrotach lub z częstymi przerwami, to silnik grzał się mocno, a maszyna zrywała nici. Dlatego kupiliśmy szafkę z nożnym napędem do szycia drobnicy (lub wszystkiego przy częstych w PRL wyłączeniach prądu). Mamie szło to bardzo dobrze, bo zaczynała od przedwojennego, tylko nożnego Singera. Wiem, że ciągła zmiana napędu może być denerwująca, ale u nas planowaliśmy rodzaj szycia i jakoś dawaliśmy radę. W każdym razie doświadczona krawcowa potrafi "nogami" szyć dość precyzyjnie i nie za bardzo męczyć się - podobno bardziej męczy pochylanie się lub zrywanie nici.

Krzysztof Podstawa

3