Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD SAMSUNG zewnętrzny 1TB USB 3.0 2,5 - odzyskiwanie danych

18 Wrz 2011 22:29 7229 20
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,

Nabyłem tydzień temu dysk: 1TB SAMSUNG HDD USB 3.0 2,5

Specyfikacja:
    Code:
    Format szerokości: 2.5 cala

Typ: magnetyczny
    Pojemność: 1 TB (1000 MB)
    Interfejs: USB
    Wersja interfejsu: USB 3.0
    Rodzina produktów: M2 Portable
    Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min.
    Maks. transfer wewnętrzny: 480 Mbps
    Maks. transfer zewnętrzny: 600 MB/s

Dziś po powrocie do domu (dysk miałem przy sobie w torbie w bezpiecznym miejscu raczej bez większych "turbulencji"), i podłączeniu dysku do komputera jak zwykle windows wydał charakterystyczny dźwięk podłączenia urządzenia USB, wydawał się działać normalnie przez jakieś 5 minut, aż do czasu jak chciałem przenieść go razem z laptopem w inne miejsce, bateria w laptopie nie należała do najlepszych i lapek wyłączył się. Jak go postawiłem na stole z podpiętym zasilaniem po starcie systemu dysk zniknął z listy w 'moim komputerze', po ponownej próbie podłączenia go pod komputer słychać dźwięk podłączenia urządzenia USB, a potem taki dziwny sygnał (który nagrałem i załączam). Dysk nie jest widziany przez system, ani przez CrystalDiskInfo. Wydaje ten dziwny dźwięk przez chwile po czym nastaje zupełna cisza.

Pytanie brzmi, co się stało, i czy da się z tego dysku odzyskać dane?
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Cytat:
    1.) Sprawdz czy dysk dziala na innym komputerze

No niestety, na każdym z komputerów jest to samo - nie działa.

2.) Sprawdz czy dysk jest widziany przez bios

Jak go podłączam podczas uruchamiania, to komputer stoi, nie da się nic zrobić. Jeżeli po uruchomieniu go podłączam to efekt jest taki jak opisałem wyżej.

3.) Sprawdz czy dysk jes odczytywany przez live cd jakiegos linuxa np . ubuntu.

Jako, że nie nie włączał się PC jak dysk był uruchomiony, to nie doszedłem do tego momentu :/
    Przeszukałem forum i myślę, że znalazłem odpowiedź: http://mydata.pl/zaparkowanie-glowic-na-powierzchni-talerzy

Cytat:
    Usterka jest bardzo prosta do zdiagnozowania bez otwierania dysku – silnik dysku nie startuje i często wydaje charakterystyczne dźwięki podobne do tonów muzycznych

i dalej:

Cytat:
    Przyczyną zaparkowania głowic na talerzach może być:

wstrząs, upadek;

uszkodzenie mechanizmu parkującego;

w dyskach Samsung SpinPoint (typ Magma, MP0302H, MP0402H, MP0603H, MP0804H) uszkodzenie PCB może spowodować zaparkowanie głowicy;

rozładowanie się baterii w komputerze przenośnym podczas pracy dysku twardego (zapis/odczyt) może spowodować zaparkowanie głowic (mechanizm awaryjnego parkowania nie zadziała prawidłowo)
    .

W moim przypadku ostatnia opcja wydaje się być wielce prawdopodobna, nie wykluczam też awarii PCB.
    Bardzo bym prosił jeszcze, czy mógłby ktoś z większą wiedzą w tym temacie potwierdzić moje przypuszczenia?
  • Poziom 9  
    @migol21

Tak, jako, że dysk posiadał tylko takie wyjście jak w załączniku, zakończony jedną końcówką wejście USB.

• PCBway
  • Poziom 35  
    migol21 napisał:
    Ciekawe wyjście
    Mini SATA+
    Pokaż zdjęcie kabelka.

Normalne gniazdo USB 3.0.
  • Poziom 28  
    To jest 'podwójne' USB 3.0
  • Poziom 28  
    W teorii urządzenia z USB 3.0 są kompatybilne wstecz. Problem może się pojawiać w momencie, gdy urządzenie ma zbyt duże wymagania prądowe.
  • Poziom 9  
    Hej

widzę, że problem nie jest odosobniony. Podobna sytuacja była opisywana niespełna miesiąc temu tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2074232.html.

No i niestety ja też dołączyłem do klubu popsutych samsungów.

W moim przypadku raczej wykluczam fizyczne uszkodzenia, bo dysk głównie leży na stole podłączony do komputera. Ostatnim razem gdy jeszcze działał, to laptop był na zasilaniu sieciowym więc zanik prądu także raczej nie jest przyczyną. Po prostu leżał, działał i się zepsuł.

A objawy jak w pozostałych przypadkach (sprawdzone na 3 laptopach - w tym jeden Samsunga):
    - podłączony przy wyłączonym komputerze powoduje zawieszenie się uruchamiana na etapie BIOSu
    - podłączony w Windowsie (Xp & 7) generuje standardowy windowsowy dźwięk podłączanego urządzenia USB i tyle. Dysk się nie pojawia w systemie i nic nie można zrobić.

I na zakończenie standardowe pytanie "Jak odzyskać dane?".

Czy mam jakąkolwiek szansę domagać się od Samsunga odzyskania danych lub pokrycia kosztów, które bym poniósł zlecając to zadanie profesjonalnej firmie?
    Czy też może lepiej samemu (a dokładnie z Elektrodą) się tego podjąć?

pozdrawiam
    Przemek
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że cisza powinna być wymowna :-)

To może ktoś by chociaż polecił jakiś kontakt do dobrej firmy odzyskującej dane z dysku?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    dziwny.art.pl, cytuję raport:
    1) Przecież to zintegrowane USB
    2) Przecież dysk jest nie odczytywalny
  • Poziom 9  
    Tonący brzytwy się chwyta więc spróbuję z tym linuxem, chociaż faktycznie bez większych nadziei na sukces, bo jeżeli problem stanowi kontroler USB to bez różnicy, który system zostanie użyty.

Nie rozkręcałem obudowy, ale z tego co udało mi się dowiedzieć o tym dysku to samsung zastosował usb-on-board (czy jakoś tak). Całkowicie nie ma SATA, jest tylko kontroler USB wlutowany w dysk.
  • Specjalista HDD Recovery
    1) Nie znając modelu można jedynie prorokować więc nie prorokujmy kolego dziwny.art.pl
    2) Jeśli dysk jest w standardzie zintegrowanego USB w PCB to jak chce kolega wpiąć go na SATA !!
    3) Kolega wyjaśni punkt 2 bo dla mnie to jakaś papaja bezsensowne gdybanie nie poparte faktami i technologią.
    Bo jeśli BIOS zwiesza dysk to mam rozumieć, że linuxa z wpiętym dyskiem się nie uruchomi. a kolega chce wpinać dysk który zwiesza BIOS po uruchomieniu linuxa i komendą podmontować. Tylko że w momencie wydania komendy sytuacja się nie zmieni i dysk zwiesi albo system albo proces albo BIOS albo dysku nie podmontuje . Jeśli czegoś nie widzimy i nie wiemy jak działa to tworzy się bajki z jakimiś pseudo teoryjkami, że jak śrubokręt nie odkręci to na pewno pomoże dynamit a jak dynamit nie to się weźmy za atomówkę.

A) Model dysku
    B) Rozłożenie obudowy
  • Poziom 9  
    Racja. Powinienem od tego zacząć. Mój model to dokładnie:
    Samsung HX-MT050DA/GM2.

Kupiony tutaj: http://www.neo24.pl/?p=samsung_hx_mt050da_g22
    Mój jest srebrny, ale jeżeli nie ma ktoś informacji o tym, że kontener ze srebrnymi dyskami spadł podczas przeładunku, to oczywiście wiem, że jest to bez znaczenia :-)
  • Poziom 9  
    Nie jestem w stanie powiedzieć.
    Na razie nie rozkręcałem dysku aby nie tracić gwarancji.